Videoda log hakkında her şey

0

Videoda log ile merak edilenler tüm sorulara bu yazıda yanıt veriyorum.

Fotoğrafçılıkla az da olsa ciddi olarak ilgilenenlerin bildiği bir format olan RAW, sensörün kayıt ettiği fotoğraf bilgisinin herhangi bir dönüşüme uğramadan doğrudan bellek kartına yazılmasıyla oluşur. Özellikle fotoğrafları sonradan düzenlemek isteyenlerin (mesela stüdyoda özel ışıklarla çekim yapanların) tercih ettiği bu format için özel yazılımlara ihtiyaç (Photoshop, Lightroom ve benzeri) duyulur. Bu formatın en önemli özelliği ise sonradan ışık, renk, beyaz ayarı ve benzeri onlarca farklı değerin değiştirilmesine imkan tanımasıdır. Önemli bir dezavantajı ise çok fazla yer kaplamasıdır. Örnek vermek gerekirse standart bir JPEG fotoğraf 5 MB yer kaplıyorsa RAW formatındaki aynı fotoğraf 20-25 MB yer kaplar. Her üreticinin farklı bir RAW formatı vardır ve genelde üreticiler kendilerine ait uzantılarla bu formatları tanımlar

Videoda log

 Videoda Log dönemi

Birkaç yıl önce fotoğraf teknolojileri üreticileri Log adını verdikleri formatlarla videoya da RAW formatını getirdiler. Log adı verilen modda kayıt edilen videolar çok daha geniş bir aralıkta ışık, renk ve parlaklık gibi değerleri taşıdıkları için daha sonra yapılacak düzenlemeler için çok fazla esneklik sunar hale geldiler. Bu modda kayıt edilen videolarda ilk bakışta soluk ve gri tonların hakim olduğu görülse de bunlar video yazılımlarında açıldığında istenildiği gibi düzenlemeler yapılabiliyor.

Videoda log

LUT ayarları

Log video formatı ile beraber Look Up Table (kısaca LUT) adı verilen hazır ayar dosyaları da kullanılmaya başlandı. Bu LUT dosyalarını internette bulabileceğiniz gibi kendi ayarlarınızı da LUT olarak kayıt edebiliyorsunuz. LUT dosyalarının sağladığı en önemli fayda birden fazla kameranın kayıt ettiği log videoları aynı renk değerleri ile eşleştirme imkanı sunması. Yani aynı renk değerlerini içermeyen farklı model kameraların kayıt ettiği log videoları LUT dosyaları sayesinde aynı renk değerine getirilebiliyor.

Dezavantajları

Video konusunda birçok kolaylık getiren log modu bazı dezavantajlara da sahip: Eğer videoları sonradan düzenlemeyecekseniz bu modda çekim yapmanızı önermiyorum. Ayrıca çekimler sırasında bazı renk kayıpları olabiliyor ve bazı durumlarda fazladan gren oluşabiliyor. Yani bu konuda uzman değilseniz ya da düzenleme konusunda (ki genelde Premier kullanılıyor) ileri seviye bilginiz yoksa sonradan kayıt edemeyeceğiniz görüntüleri log modunda kayıt etmenizi önermem.

Uzun yıllardır profesyonellerin tercih ettiği bu teknoloji artık giriş seviyesi video kamera ve fotoğraf makineleri tarafından da kullanır hale geldi.

Videoda log

Sony ve Canon log konusunda en fazla destek veren iki marka. Her iki marka da profesyonellerin modellerinin neredeyse birçoğunda log desteği sunuyor. Öte yandan bazı fotoğraf makinesi markaları son kullanıcıya hitap eden modellerinde de bu teknolojiyi kullanıyor. Mesela SONY Alpha a6500, SONY DSC-RX100 V, FUJIFILM X-T2, Canon EOS 5D Mark IV (sonradan 100 Euroluk bir donanım güncellemesi ile) ve SONY a7R II gibi modeller bu teknolojileri destekliyor. Bu arada her fotoğraf makinesinin bu teknolojiyi desteklemediğini belirteyim. Eğer bu tarz bir ürün alacaksanız hangi log formatını nasıl desteklediğini öğrenmenizde fayda var. Bu arada bu özelliğin makinelerin menüsünde bulunduğunu ve özel olarak aktif edilmediği sürece kullanılmadığını da söylemekte fayda var. Yani istediğiniz zaman bu modu aktif hale getiriyorsunuz.

İsimler farklı

Her ne kadar hepsine log desek de aynen RAW’da olduğu gibi her üretici kendi ismini kullanıyor. Canon C-log, Sony Slog, Arri Log-c, Fujifilm f-log ismini veriyor bu teknolojiye. İsimler farklı olsa da sonuçlar birbirine yakın oluyor. Geniş renk ve ışık aralığında kayıt edilen log videolar düzenleme yazılımları sayesinde kolaylıkla sonradan değiştirilebiliyorlar. Elde edilen sonuçlar ise muhteşem denilecek ölçüde iyi.

Teknik bir konu olan log, video alanında çok işe yarayan, ağırlıklı olarak profesyonellerin ilgisini çekebilecek bir teknoloji. Bu alanda kendini yetiştirmek isteyenlerin de mutlaka bilmesi gereken bir özellik olduğunu da belirteyim.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın