Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetVideoda Flicker Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Düzeltilir?

  Videoda Flicker Nedir? Nasıl Oluşur ve Nasıl Düzeltilir?

  Video çekenleri yaşadığı en önemli sorunlardan biri videoda flicker (ışık titremesi) sorunudur. Videoda flicker, ışık kaynağının titreşmesi veya dalgalanması ile parlaklığında değişim oluşmasıdır. Bu titreşim her zaman görülmediği gibi sadece bazı aydınlatma sistemlerinde görülür: Oluşan titreşim insan gözü tarafından algılandığı ve belirli bir süre maruz kalındığında gözleri rahatsız eder. Video çekimlerinde istenmeyen sonuçlara yol açan bu titreşim video çekenler tarafından istenmeyen bir durumdur. Daha çok yapay ışık kaynaklarıyla yapılan iç mekan çekimlerinde görülür ve videonun kalitesini düşüren bir detay olarak karşımıza çıkar.

  Videoda Flicker Nasıl Oluşur?

  Genel geçer bir kural olarak ışık parlaklığındaki dalgalanma sonucu ortaya çıkar. Örneğin, floresan ışıkların titreşmesi kayıt edilen görüntüde ışık dalgalanmalarına neden olur. Dahası bazı düşük kaliteli LED aydınlatma sistemleri de elektrik dalgalanmalarından ötürü ışık titreşimi oluşmasının nedenidir. Gözümüzle göremezsek bile video kaydı yapıldığında belirgin bir hal alır. Lakin videoda flicker bazı özel durumlarda ışık kaynağının elektrik beslemesinden ve kalitesiz aydınlatma sistemlerinden kaynaklıdır. Ayrıca elektrik şebekesi kaynaklı dalgalanmalar da zaman zaman görüntüde titremelere neden olur.

  Nasıl Düzeltilir?

  Videolarda oluşan ışık titreşimlerini yok etmenin bazı değişik yolları vardır.

  1. Deneme Yanılma İle Düzeltme

  Işık titremesini yok etmek için uğraşırken deklanşör hızı ve kare hızını göz önünde bulundurmak gerekir. Deklanşörün hızı ne kadar yüksek olursa görüntü sensörüne o kadar çok ışık gider. Kare hızı veya FPS kameranızın tek bir saniyede kaydettiği karelerin sayısıdır. Bu ikisi ışık kaynağınızın titreme sıklığıyla uyumsuz olduğunda görüntüde titreme ortaya çıkar. Burada tavsiye olunan deklanşör hızınızın kare hızınızın yaklaşık iki katı olmasıdır. Örnek vermek gerekirse 25 FPS hızında çekim yapıyorsanız 1/50 enstantane hızı kullanmayı deneyin.

  2. Montajda Titreşimi Düzeltin

  Bazen ışık titreşimlerini yok etmenin en iyi yolu montaj aşamasıdır. DaVinci Resolve, After Effects, Final Cut Pro ve benzeri yazılımlar videodaki ışık titremesini büyük ölçüde düzeltirler. Bu tarz yazılımlar videodaki ışık titreşmelerini belirler ve düzeltmek için gereken rengi ve pozlamayı uygun duruma getirir.

  3. Yazılım Eklentileri Kullanın

  Bazı yazılım eklentileri videoda titreyen ışık problemini yok etmek için sorunlarını gidermek için kullanılan özel uygulamalardır. Eklentiler birçok video düzenleme yazılımı ile uyumlu çalışır. Ayrıca bu eklentileri montaj öncesi kolayca kullanırsınız.

  Özetle

  Videoda Flicker, videonun izlenmesini rahatsız edici hale getir. Özellikle de izleyiciler videoyu izlerken çekim aşamasında oluşan ışık titremelerinden büyük rahatsızlık duyarlar. Bu rahatsızlıkların önüne geçmenin en basit yolu çektiğiniz videolarda sadece doğal gün ışığı kullanmanızdır. Böylece ışık titremelerinden kurtulursunuz. Eğer elinizde yüksek kaliteli bir ışık kiti varsa çekimlerinizde bu kiti kullanarak titreşimsiz videolar çekebilirsiniz. Diğer durumlarda ise videoda oluşacak olan ışık titremeleri için yukarıda belirttiğim çözüm önerilerini tavsiye ederim.

  www.mediamarkt.com.tr

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN