Video streaming işinde en iyi kim?

0

gorsel-1Gelecekte uçan araba ya da kaykaylarımız olmayabilir ama ceplerimizde çok fonksiyonlu akıllı cihazların olacağı kesin. Parmağımızın tek bir hareketi ile kapımıza pizza isteyebileceğiz ama belki de artık yemek yemeye ihtiyaç duymuyor olacağız. Bununla birlikte geçtiğimiz 10 yıldaki en büyük değişimlerden biri de talebe bağlı yayın servislerinde gerçekleşti. Bu servisler sayesinde TV, bilgisayar ve telefonlarımızdan binlerce TV programına, dizi ve filmlere erişim mümkün hale geldi.

Bir jenerasyon öncesinde eğlence bütçesi sinema bileti gibi basit şeyleri içerirken bugün aynı paraya bir yayın servisi aboneliği satın almak mümkün. Ayrıca ulaşım masrafı da ödemenize gerek yok. Yalnızca elektrik ve internetiniz olsun yeter. Netflix tarafından başlatılan bu akım hızlı bir şekilde devam etti ve arkasından pek çok rakip çıkmaya başladı. Bu durumda kullanıcıların akıllarındaki soru şu: Hangi servisi tercih etmeliyim?

NETFLIX
Talebe bağlı yayın servisleri işinin öncüsü Netflix. 1997’de iki teknoloji girişimcisi Reed Hastings ve Marc Randolph tarafından kurularak internet üzerinden DVD kiralama veya satma fikriyle yola çıkan şirket şirket, 2007 yılında DVD kiralama hizmetini postayla yollamanın yanı sıra internet üzerinden yayınlayarak sunmaya başladı. 2011’de şirketin ödeme sistemlerini ayırması ile kullanıcılar Neflix’te internetten film izleme ya da film kiralama seçeneklerine sahip oldular. Sonrası ise malum çorap söküğü gibi geldi. Bağlantı hızları arttı, internet giderek daha büyük önem kazandı, online servisler hayatımızın bir parçası oldular ve tabii ki Netflix de giderek dijitalleşen dünyada kendi alanında zirveye çıktı.

Netflix’in başarı hikayesinin altında pek çok sebep var. Her şeyden önce Netflix’te dizi, belgesel ve filmlerden oluşan tonlarca içerik mevcut ve kalite oranı da çok yüksek. Şirket orjinal içeriğini güncellediğinden her ay izleyecek yeni birşeyler bulabilmek mümkün. Netflix’in aylık ücret seçenekleri ise seçtiğiniz pakete göre değişiyor. Ayrıca Netflix laptop, tablet, akıllı telefon, akıllı TV ve bazı Blu-ray oynatıcılarda da çalışıyor. Geçtiğmiz ay resmi olarak Türkiye’ye giriş yapan Netflix Türk kullanıcılarını da bu anlamda fazlasıyla memnun etti. ABD kanallarında yayınlanan dizilerle birlikte tüm Netflix içeriklerinin de izlenebileceği serviste HD videolar izlemeyi planlıyorsanız 27,99 TL’yi Ultra HD içerikler izlemeyi planlıyorsanız 39,99 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Netflix’in son günlerdeki en gözde yapımı ise kuşkusuz Pablo Escobar’ın hayatını anlatan Narcos isimli yapım. Ama platformu kurcalamaya başladığınızda kendinize göre birçok özgün yapım bulmanız kesin. Ben de birkaç aydır Netflix kullanan biri olarak içerik ve kalitenin son derece doyurucu olduğunun altını çizmekle birlikte, daha şimdiden falanca dizi Netflix’te yok muydu deyip alternatif bakmaya başladım bile diyebilirim. Bu anlamda en iyi ikinci alternatif ise Netflix’in en büyük rakibi olan HBO.

HBO
HBO’nun 2 farklı yayın seçeneği mevcut: HBO GO ve HBO NOW. HBO GO uygulaması bir süredir mevcut ancak erişim için hala bir kablo üyeliği gerekiyor. HBO’da tonlarca film, spor programı, belgesel, dizi bulmak mümkün. HBO kütüphanesi Netflix kadar geniş değil ancak bulunan her bir içerik çok kıymetli. Bu nedenle eğer şikayet edilecek bir şey varsa bu kalite olarak değil içerik sayısı anlamında olabilir. HBO kullanıcıları servis erişimi için aylık 15 dolar ödüyorlar. Netflix’den biraz daha pahalı olan HBO’nun en gözde yapımının Game of Thrones olduğunu söylememe bile gerek yok sanırım.

HULU
Hulu en fazla reklam alan servis bu nedenle yayınlar çok sık bölünüyor. Eğer reklam istemezseniz Hulu’nun reklamsız aboneliğini satın alabiliyorsunuz. Hulu’nun aylık üyeliği 8 dolar. Rreklamsız üyelik almak isteyenler 12 dolar ödemek zorunda. Hulu’nun avantajı ise bugünün yayınlarını bir sonraki gün de izleme olanağı sunuyor olması. Üstelik Hulu’nun kütüphanesinde tüm zamanların en popular serileri Seinfeld ve South Park bulunuyor. Hulu’nun orjinal yayınları da mevcut ancak HBO ve Netflix ile yarışamaz.

AMAZON PRIME
Amazon talebe bağlı video sektöründe yavaş ve sessiz adımlarla yükseliyor. Amazon orjinal içerik konusunda da titiz çalışmalar yürütüyor. Alpha House ve Transparent yayınlarının her ikisi de eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı. Amazon’da pek çok ve kaliteli ieçrik mevcut ancak sorun ödeme sisteminde. Servis 100 doları tek seferde ödemenizi bekliyor tabii ki bu aylık 8.33 dolara denk geliyor ancak ödeme şekli bazı kullanıcılar açısından sorun olabilir. Amazon yayınladığı orjinal içeriklerle rakiplerini yakalıyor ve buna ek olarak aylık olarak güncellenen film ve show programları da sunuyor.  

Görsel kaynak: techtimes.com

Cevap bırakın