Video odaklı aynasız: Panasonic Lumix DC-GH5S

0

Panasonic Lumix DC-GH5S

Ağırlıklı olarak video işleri için tasarlanan Panasonic Lumix DC-GH5S, ailenin önceki modeli GH5’in bu iş için düzenlenmiş bir hali olarak tanımlanabilir.

Panasonic uzun yıllardır aynasız fotoğraf makineleri üreten ve neredeyse bu kategori ile özdeşleşmiş bir marka. Son yıllarda video işlerinde kendine has çizgisi ile hatırı sayılır bir kitleyi peşinde koşturan marka, bu alanda iddiasını yeni modelleriyle de sürdürüyor.

Sektörde adeta bir efsane olan ve sevenin çok sevdiği bir model ailesi olan GH, firmanın video odaklı modellerini temsil ediyor. Özellikle 2017 yılının başında duyurulan GH5, ileri seviye amatör ve yarı profesyonellerin bir kısmının tercih ettiği bir model haline geldi.

Panasonic Lumix DC-GH5S

Ailenin yeni üyesi: GH5S

GH ailesine yeni katılan Panasonic Lumix DC-GH5S, ailenin en küçük modeli sayılabilir. Her ne kadar yeni bir model olsa da yıl farkından dolayı bazı gelişmiş özellikleri de üzerinde barındırıyor: Öncelikle bu yeni modelin sensör özelliği abisinden biraz farklı. Multi-aspect sensör olarak tanımlanan ve 10.2 Megapiksel çözünürlük sunan bu sensör, GH5’e göre aynı objektifle daha fazla görüş açıyı sunuyor. Ayrıca yeni model 4K 60 fps’ye kadar gerçek zamanlı yani DCI görüntü kaydı imkanı sunuyor. 10 bit video desteği, Full HD’de 240 fps video kayıt, Hybrid Log Gamma modu, 204.800’e push edilebilen ISO değeri, 3.68 Milyon piksel çözünürlüklü dijital vizör, 3.2 inç boyutunda 1.62 milyon piksel döndürülebilir ekran fotoğraf makinesinin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

Fotoğraf makinesi diyoruz ama teknik özelliklerden görüldüğü üzere bu ürün aslında bir video kamera olarak tasarlanmış. Time Code özelliği de bulunan fotoğraf makinesi, harici mikrofon bağlantısı için Phantom Power ve Line Level in özellikleri de sunuyor.

Panasonic Lumix DC-GH5S

Bu yeni model GH5 kodlu abisinde bulunan bir özelliğe sahip değil: Sensör tabanlı imaj sabitleme özelilği. Panasonic bu özelliği GH5S’e koymamış. Bunun sebebini ise bu teknolojik ayrıntının manyetik alan oluşturması olarak açıklıyor. Bu alan sensörün titremesine yol açtığı için bu teknolojiyi kullanmamaya karar vermişler. Elbette bu özellikle video modunda sıkıntı oluşturabilecek bir durum. Firma bunun önüne geçmek için kullanıcıların gimbal benzeri cihazlar kullanmalarını tavsiye ediyor. Söylemesi kolay ama uygulaması zor bir tavsiye.

Çift bellek kartı yuvasına sahip olan Panasonic Lumix DC-GH5S, bu sayede aynı anda iki kart kullanmayı sağlıyor. Wi-Fi ve Bluetooth gibi özellikleri de bulunan fotoğraf makinesi uygulama yardımı ile uzaktan kumanda edilebiliyor.

Panasonic Lumix DC-GH5S

Profesyonel video içerik üreticilerini mutlu eder

Yukarıda saydığım özellikler bu fotoğraf makinesinin video ağırlıklı bir model olduğunu gösteriyor. Teknik detaya girmemek adına saymadığım özellikleri de eklersek Panasonic GH5S’in tamamen video profesyonelleri için tasarlandığı daha da iyi anlaşılıyor. Ancak Canon ve Sony gibi fotoğraf teknolojileri üreticilerinin ciddi bir rekabet içinde bulunduğu bu alanda at koşturmak o kadar kolay değil. Özellikle Panasonic gibi elindeki imkanları ve sunabildiği aksesuar ve benzeri seçenekleri az olan bir markanın işi daha da zor. Ancak kemikleşmiş bir kitleye sahip olan firma, bu avantajını sonuna kadar kullanıyor.

Panasonic Lumix DC-GH5S

Ürettiği cihazlar ağırlıklı olarak bu kitle tarafından satın alınan markanın bu yeni modeli de özellikle bu kitle tarafından ilgi görecektir. Sony ve Canon gibi markalardan ne kadar kullanıcı alır bilemem ama GH5S modelinin yine sınırları zorlayan bir ürün olduğunu belirtmek isterim. ABD fiyatı 2500 dolar (sadece gövde) olan modelin rakipleri de benzer fiyat aralıklarına sahip. Ancak Sony ve Canon’un gerek aksesuar gerekse objektif anlamında biraz daha iyi bir noktada olduğunu söyleyebilirim. Yine de tercih son kullanıcının beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillenecek.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın