Video Montajı İşine Başlayacak Olanlara Önemli İpuçları

0

Video montajı konusunda çalışmalara başlayacaksanız yapmanız gereken ilk şey bir video düzenleme programını iyi seviyede kullanabilecek seviyede öğrenmek olacaktır. Video montajı yapmak hiç kolay olmadığı gibi sabır gerektiren ve oldukça zaman alan bir iştir. Ayrıca video çekmek için kullanılan donanım ve yazılımlar da pahalı sayılabilecek ürünlerdir. Bu yazıda sizlere başarılı ve profesyonel bir biçimde montaj yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken konulara değineceğim.

Video Montajı Programının Seçimi

Çektiğiniz videoları düzenleyip kurgulayabileceğiniz, kullanımı rahat ve kabiliyeti yüksek bir video düzenleme yazılımın kullanılmasını öğrenmeniz gerekecektir. Bu yazılımların deneme sürümlerini yükleyerek en rahat kullanabileceğiniz programı belirledikten sonra bu yazılımı satın alarak lisanslı olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Aşağıda bu konuda en fazla bilinen ve kullanılan belli başlı yazılımlara kısaca değineceğim.

Adobe Premiere Pro

Bilinen en eski video düzenleme yazılımlarından biridir. Adobe Creative Suite çatısı altında Adobe tarafından geliştirilen Photoshop, Acrobat, InDesign, Premiere Pro ve After Effects yazılımları yer aldığı paket oldukça yüksek performans sunmakta ve bir çok gelişmiş video özelliğine sahip bulunmaktadır. Genelde profesyonellerin tercihidir.

Sony Vegas Pro

Sony Vegas Pro da oldukça tanınan bir video düzenleme programıdır. Bu program ile sadece videoları değil aynı zamanda fotoğraflarınızı da düzenleyebilirsiniz. Daha çok intro hazırlamak için tercih edilmektedir.

Edius Pro

Bilgisayarı kasmadan ve çok yüksek RAM ihtiyacı duymayan bir video düzenleme programıdır. Bir çok TV kanalı montaj işlerini bu programı kullanarak yapmaktadır. Kullanımı biraz karmaşıktır.

Corel Video Studio

Corel Video Studio ile profesyonel videolar ve slayt gösterileri oluşturabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay, hızlı ve işinizi pratik bir şekilde çözen bir video düzenleme programıdır. Ekonomik fiyatıyla da bu işe yeni başlayanların ilk tercihlerinden biridir.

iMovie

Mac kullanıcılarının tercihi olan video düzenleme yazılımıdır. iOS ve MacOS için kullanılan iMovie ile videolarınızı düzenlemek basit ve keyiflidir. Kliplerinize göz atabilir, dikkat çekici fragmanlar oluşturabilir ve 4K çözünürlükte filmler hazırlayabilirsiniz.

Final Cut Pro

Apple’ın kullanımı kolay bir arayüze sahip olan Final Cut Pro yazılımı genellikle hız ve kolaylık açısından tercih edilmektedir.

Yukarıda saydıklarımın dışında elbette başka video düzenleme yazılımları da mevcuttur. Fakat en çok bilinen ve kullanılanlar hakkında kısa bilgiler vermek istedim. Bunlardan tarzınıza uyan ve kolayınıza gelen birini seçerek üzerinde uzmanlaşmanızı öneririm.

Video Çekerken Mutlaka Tripod Kullanın

Montaj yaparken en sıkıntılı durumlardan bir tanesi videonun titremesidir. Eğer elde çekim yaptınızsa eliniz titreyebilir veya şiddetli rüzgar gibi dış etkenlerden etkilenerek titrek videolar çekebilirsiniz. Böyle bir durum yaşamamak için ayakları yere sağlam basan bir tripod kullanmalısınız.

Işığın Önemi Büyüktür

Başarılı videolar çekmek için ışığın önemi çok büyüktür. En çok dikkat etmeniz gereken ışığın çok yoğun olması değil, uygun ölçüde ve gerektiği kadar olmasıdır. Işığı doğru kullanmak her zaman videolarınıza görüntü kalitesi açısından olumlu yansıyacaktır.

Çekim Öncesi Lens Temizliği

Video çekimi yapılırken bir çok kişi lens temizliğine dikkat etmediği için montaj esnasında görüntüde kirlilikler veya netlikte sıkıntılar görülmektedir. Eğer lensiniz kirli veya lekeliyse başarılı görüntüler çekemezsiniz. Video çekmeden önce mutlaka lensinizi çizmeyecek yumuşaklıkta bir bez ile temizlemeyi kendinize iş edinin.

Cevap bırakın