Video kamera mı yoksa DSLR ya da aynasız mı?

0

Video üretenler için en uygun çözüm video kamera mı, DSLR mı yoksa aynasız mı? İşte bu sorunun yanıtı.

Son yıllarda gelişen teknoloji beraberinde farklı seçenekleri de getirdi. Artık video üretmek için birden fazla seçeneğe sahibiz. DSLR fotoğraf makineleri, video kameralar, aksiyon kameraları, aynasız fotoğraf makineleri, DJI Osmo Pocket gibi özel cihazlar ve cep telefonları. Bunların hepsini kullanarak video kayıt edebiliyoruz. Ancak hangisi bizim için en uygun ya da hangisini nerede ve nasıl kullanmalıyız? İşte bu yazımızda bu kritirik sorunun yanıtını vereceğiz.

Video kamera mı yoksa DSLR ya da aynasız mı?

Konuya en basitinden başlamak gerekirse yukarıda sorduğumuz seçenekler işimizi kolaylaştırsa da günümüzde en pratik video kayıt cihazı cep telefonları. Her yerde yanımızda olan bu minik yardımcılarımız video üretmek için en pratik çözümlerden biridir.

Konu biraz daha esneklik ya da profesyonellik alanına girdiğinde seçeneklerin de biraz daha profesyonelleşmesi gerekiyor. Video kamera ya da DSLR /aynasız seçeneklerinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bu da kullanım alanı, esneklik, profesyonellik ve beklenti/ihtiyaçlara göre bu cihazlardan birini seçeceğim anlamına geliyor.

Video kameraların avantaj ve dezavantajları

Video kameralar video üretmek için özel olarak geliştirilmiş cihazlardır. Birçoğu fotoğraf da çekebilen bu cihazlar geniş esneklik, zoom yetenekleri, nispeten uzun pil ömrü, aksesuarlarla kabiliyetlerinin artırılması (bu tarz bir desteği olan modeller için) gibi avantajlara sahiptir.

Video kameraların en büyük dezavantajı ise fazlasıyla ışığa ihtiyaç duymalarıdır. Çoğu video kamera iyi sonuç için iyi ışık ister. Bu da bu ürünlerin en önemli dezavantajlarından biridir. Ayrıca ortalamanın üzerinde bir video kameraya sahip olmak belli bir bütçeye sahip olmak gerekir. Özellikle 4K video kayıt gibi özellikleri bulunan kameraların fiyatı oldukça yüksektir.

DSLR fotoğraf makinelerinin avantaj ve dezavantajları

Günümüzde DSLR fotoğraf makineleri de video için kullanılıyor. Hatta birçok amatör ya da yarı profesyonel işler için ağırlıklı olarak DSLR modelleri tercih ediliyor.

DSLR fotoğraf makineleri iyi bir objektifle alan derinliği ayarlanabilir video sonuçları vermeleri, pil ömürlerinin uzun olması (orta ve üst seviye modeller için geçerli) objektif seçenekleri ile kabiliyetlerinin artması gibi avantajlara sahiptir.

DSLR modelleri biraz büyük olmaları, orta ve üst seviye modellerin fiyatlarının biraz yüksek olması gibi dezavantajlara sahiptir. Ayrıca DSLR cihazlar hareketli çekimlerde iyi bir operatör ihtiyacı duyar. Zira hareketli konuların gerçek zamanlı netliğini yapmak biraz bilgi ve beceri gerektiren bir iştir.

Aynasız fotoğraf makinelerinin avantaj ve dezavantajları

Günümüzde belli bir kalitenin üstünde olması istenen videolar için en fazla tercih edilen cihazlar aynasız fotoğraf makineleridir. Neredeyse sadece video için geliştirilen bu cihazlar içinde özellikle Sony markasının modelleri öne çıkıyor.

Aynasız fotoğraf makineleri küçük ve kompakt olmaları, objektif seçenekleriyle alan derinliğini esnek olarak düzenlemeye izin vermesi, birçoğunun S-log özelliğini desteklemesi avantajları arasında yer alıyor.

Aynasız fotoğraf makinelerinin en önemli dezavantajı gövdeleri küçük olduğu için pillerinin de küçük olması. Bunun sonucu olarak pil ömrünün de az olmasıdır.

Video için hangi cihazı kullanacağız?

Aslında bu sorunun somut bir yanıtı yok. Yerine, duruma, ihtiyaca ve beklentiye göre seçim yapmak en mantıklısı olacaktır. Günü kurtarmak için cep telefonu yeterli iken, uzun süreli ve ışığın bol olduğu işlerde video kamera kullanmak daha mantıklı. Az ışıkta ve pil ömrünün biraz daha önemli olduğu yerlerde DSLR, küçüklük ve hafifliğin istendiği yerlerde ise aynasız fotoğraf makineleri iş görecektir.

Ayrıca bu tarz cihazların seçiminde bilginiz, beklentileriniz, beğeniniz ve alışkanlıklarınız da size yardımcı olacaktır.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın