Video güvenlik sektörü nereye koşuyor?

0

2016_nisan_04

Teknolojinin çok hızlı gelişmesi, internet hızlarının katlanarak artması ve akıllı mobil cihazların yaygınlaşması ile özellikle video güvenlik sektöründe hem fiyatlar daha ekonomik seviyelere inmeye hem de görüntü çözünürlüğü konusundaki iyileştirmeler sayesinde görüntü kalitesi yükselmeye başladı. Bunlara bağlı gelişen uygulama yazılımları da kendini ciddi bir biçimde hissettiriyor. Ayrıca entegre çözümlerin tüm çevre cihazlarla iletişim kurabilmesi  ve tüm bunların kontrolünü tek bir arabirimden yapılabilir olmasının sonucu olarak sektör eğilimlerinin nerelere doğru gittiğini yorumlamaya çalışacağım.

Video güvenlik ürünleri arasında nelerden bahsettiğimize değinirsek: IP Kameralar, kablosuz güvenlik kameraları, CCTV kameraları, 4K güvenlik kameraları, kayıt cihazları ve bu ürünlerde kullanılan yazılımları sıralayabiliriz. Zaten günümüzde güvenlik sistemlerinin kontrolü neredeyse güvenlik biriminin yönetiminden çıkarak Bilgi – İşlem Bölümü’nün yetkisi altına girmiş bulunuyor. Bu durum bize son dönemdeki güvenlik sektöründeki eğilimlerin sadece kendi sekörünü değil başka sektörleri de etkilediğini açıkça gösteriyor.

Yaşanan en büyük gelişme kuşkusuz CCTV güvenlik kamera Sistemlerinde yaşanıyor. Yüksek çözünürlüklü gece görüş kameraları, hareketli ve 40X optik zoom yapabilen kameralar artık internet üzerinden  hatta cep telefonunuz yardımıyla uzaktan kontrol edilebilir hale geldi.

Peki Video Güvenlik Sektörü nereye koşuyor? diye sorduğumuzda ilk söyleyebileceğimiz 2015 yılının video güvenlik sektörü için özellikle Avrupa’da rekabetin çok yoğun olduğu ve tüketicilerin yenilikçi çözümlere karşı çok daha ilgili olduklarıdır. Görüntü çözünürlüğündeki iyileştirmeler pazardaki cihazların satış performansını da olumlu yönde etkiledi. Pazarda Full HD özelliklere sahip ürünler daha fazla tercih edilmeye başlarken görünen o ki; 2016’da ürünlerde 4K çözünürlük teknolojisini görmeye ve kullanmaya başlayacağız. Çünkü teknolojiyi sürekli olarak takip ederek video güvenlik sektöründe  bütün yenilikleri ilk olarak kullanmak isteyen potansiyel alıcı olan bir tüketici grubu mevcut.

Bu yılın sonuna kadar video güvenlik sektöründe  en çok neler konuşulacak derseniz

Çözünürlükte Yeni Standart 4K

Önümüzdeki günlerde pazarda en yeni teknoloji ile üretilen 4K çözünürlükte kameraların yaygınlaşacağını ve müşterilerin geleceğe yatırım planlarında artık bu ürünleri tercih edeceklerini çünkü yakın bir zamanda 4K’nın bir standart olacağını düşünüyorum. 2016, tüketicilerin yüksek çözünürlüğü keşfettikleri ve bu teknolojiye geçecekleri bir yıl olacak.

Kullanılan Bant genişliği Önemini Koruyor

Bu konu oldukça önemli çünkü kameraların kullandıkları bant genişlikleri kurulan sistemden yüksek verim alınabilmesi açısından bakıldığında çok önemli ve iyi hesaplanması gereken hassas bir konu. İşin en garip görünen yanı yeni üretilen 4K kameralar bundan yıllar önce üretilen IP kameralara oranla kullanılan yazılım ve görüntü sıkıştırma teknolojileri sayesinde daha az bant genişliği kullanıyor. Durum böyle olunca da artık herkes kurdurduğu video güvenlik sistemlerinde görüntü kalitesi yüksek çözümler talep ediyor. Önümüzdeki dönemde daha çok 4K ürünün pazara girmesiyle birlikte 4K’daki yükseliş eğilimi artarak devam edecek.

Anahtar Teslim ve Entegre Çözümler

Artık tüketiciler anahtar teslim ve birbiriyle entegre bir biçimde çalışan çözümleri tercih ediyorlar. Video güvenlik sektörü artık sadece güvenlikle sınırlı kalmayacak. Binada bulunan ısıtma, aydınlatma, havalandırma ve çeşitli sensörlerle entegre bir biçimde çalışabilecek çok daha modern ve birbirleri ile konuşan entegre  sistemler görmeye başlayacağız. Tüm kaynaklar çok daha etkin bir şekilde kullanılabilecek. Tüketiciler de istedikleri yerden istedikleri zaman tüm alanları istedikleri gibi kontrol etme şansına sahip olacaklar.

Özetlersek, video güvenlik sektörü teknolojiyi ve geniş bant interneti arkasına aldı ve son sürat ilerliyor hatta koşuyor. Nereye mi? Yüksek çözünürlüklü, entegre, akıllı ve eskiyle karşılaştırıldığında çok ekonomik olmasa bile makul sayılabilecek fiyatlardaki çözümlere doğru…

Cevap bırakın