Verimliliğinizi Artırmaya Yardımcı TED Konuşmaları

3

TED konuşmalarına günümüzde oldukça önem veriliyor. Açılımı “technology, entertainment, design” (teknoloji, eğlence ve dizayn) olan TED; konusunda uzman kişilerin kitlelere vizyonlarını anlattıkları konferanslar olarak ifade edilir. Bu konferansların varoluş amacı, farklı alanlardaki ileri derecede bilgi sahibi kişilerin bilgi transferine zemin oluşturmalarıdır. İlk olarak 1984 yılında hayata geçirilen fikir, 1990 yılına kadar yaşanan kesintinin ardından aralıksız devam ediyor.  Diğer bir tanım olarak TED; kâr amacı gütmeyen, “Yaymaya Değer Fikirler”i yaymak amacı ile kurulmuş küresel konferanslar serisi olarak da ifade ediliyor.

TED’de, fikirlerini paylaşmak üzere dünyanın önde gelen düşünürleri konferanslar verirler. Bazen de çalıştığı konuda belli bir noktaya gelmiş ve toplumda kabul görmüş kişiler tarafından da TED konuşmaları yapılır.  Birde TED’in türevi olan TEDx var. TEDx, “paylaşmaya değer fikirler”in dile getirildiği yerel bir program olarak tanımlanır. TED, “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i oluşturulmuştur. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir.

Bu haftaki yazımda verimliliği artıracak TED konuşmalarından bahsedeceğim.

Shawn Achor’un TED konuşması

tedtalks0012

Shawn Achor’ın yaptığı TED konuşmasında, verimliliği ve başarıyı artırmanın sırrının, öncelikle mutluluk olduğunu ifade ediyor.  Verimlilik için öncelikle insanın mutlu olması gerektiğinden bahsediyor.  Psikolog ve yazar olan  Achor, zamanının büyük bir kısmını insanın potansiyelini keşfetmeye ve başarı ile mutluğun kesişim noktasını bulmaya ayırmış.

Nilofer Merchant’un TED konuşması

tedtalks0013

Nilofer Merchant, çeşitli şirketlerde danışmanlık ve yazarlık yapıyor. Kişiler için önemli toplantılardan önce koşmanın oldukça yararlı olduğundan söz ediyor.  Taze havanın, taze fikirlerin oluşmasına oldukça faydalı olduğunu, zindeliğin başarı için en önemli gereksinimlerin başında geldiğini söylüyor.

Jason Fried’in TED konuşması

tedtalks0014

Jason Friend, verimliği artırma konusunda yaptığı TED konuşmasında; Başarı için işin, iş yerinde yapılmaması gerektiğinden bahsediyor. Her an patronun gözetiminde olmanın, iş yerine gitmek için harcanan zamanın olumsuz yönde etkilerinin olduğunu, özellikle önemli bir proje çalışmasında en azından günün yarısında evde çalışmanın ve tam sessizliğin çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Yves Morieux‘un TED konuşması

tedtalks0016

Boston danışmanlık grup şirketinde kıdemli ortak olan Yves Morieux, günümüz ticari şirketlerinde işlerin oldukça karmaşık olduğunu, bu durumda başarılı olabilmek için işbirliği yapmak gerektiğini söylüyor. Başarı için işbirliği yapmanın öyle düşünüldüğü gibi büyük çaba gerektirmediği, sadece yapılacak çalışmayı paylaştırmak anlamına geldiğini söylüyor.

Arianna Huffington’ın TED konuşması

tedtalks0017

Verimliliği artırma konusunda Arianna Huffington yaptığı konuşmasında uykunun öneminden söz ediyor. Başarılı olmak için daha fazla uyku gerektiği söylüyor. İyi bir uykunu, büyük fikirlerin anahtarı olduğunu, ancak verimli bir uyku ile başarıya ulaşılabileceğinden bahsediyor.

Richard St. John’un TED konuşması

tedtalks0018

Richard St. John, başarının sadece tek yönlü bir yol olmadığını aynı zamandı sürekli bir seyahat olduğunu açıklıyor. Kendi işinden bir örneği anlattığı hikayesinde, denemeyi bırakmanın başarısızlık olduğunu ifade ediyor.

Stefan Sagmeister‘in TED konuşması

tedtalks0020

Tasarımcı Stefan Sagmeister her yedi yılda bir kez, bir yıllığına yaratıcı görüşünü tazelemek ve bu görüşü gençleştirmek için New York’taki stüdyosunu kapatıyor. Çalışmaya ara vermenin çoğunlukla gözden kaçırılan değerini ve Bali’de geçirdiği zamanın sonucunda oluşturduğu inovatif projelerini anlatıyor. Devamlı yapılan işe bir süre ara vermenin gücüne dikkati çekiyor.

Margaret Heffernan’ın TED konuşması

TEDGlobal 2012 - June 25 - 29, 2012, Edinburgh, Scotland. Photo: James Duncan Davidson

Margaret Haffernan, iyi iş ilişkilerinde sürekli aynı fikirde olmanın mümkün olmadığından söz ediyor. Bazen de karşıdaki kişi ile aynı düşünce de olamayabileceğinizi ve bunu söylemekten de çekinmemeniz gerektiğini ifade ediyor.

Cevap bırakın