Verileri bulutta saklamanın ve yedeklemenin 5 önemli avantajı

Bulut teknolojileri kullanıcılara birçok avantaj sağlıyor

0

Verileri bulutta saklamak ve yedeklemek kullanıcılar açısından birçok avantajı beraberinde getiriyor. Verilerini bulutta saklayan kullanıcılar hem verilere istedikleri yerden, istedikleri zaman erişebiliyorlar hem de kendi imkanları ile sağlamaları çok zor ya da pahalı olan güvenlik özellikleri elde ediyorlar. Verileri bulutta saklamanın ve yedeklemenin sağladığı 5 önemli avantajı sizler için derledik.

İleri Düzey Güvenlik

Son yıllarda bilginin, dolayısıyla verilerin değeri önemli ölçüde arttı. Dolayısıyla siber korsanların da gözü bu verilere çevrildi. Bu verileri çalan, sahip olduğunuz verileri şifreleyerek sizden fidye isteyen birçok saldırı yöntemi ortaya çıktı. Kullanıcılar, verilerini bulutta saklayarak bu saldırıları kolayca atlatabiliyorlar. Ya da gelişmiş güvenlik özellikleri sayesinde (örneğin iki faktörlü doğrulama gibi) saldırganların bu verilere erişimi büyük ölçüde engellenebiliyor. Diğer taraftan kullanıcılar istedikleri dosyaları başkalarıyla güvenli bir şekilde kolayca paylaşabilirler.

Otomatik Veri Yedekleme

Bulut teknolojilerinin sağladığı en önemli özelliklerden birisi verilerin otomatik olarak kolayca yedeklenebilmesi. Bulutta veri yedeklemesi sağlayan çoğu çözümün yedeklemeleri otomatik olarak gerçekleştirme özelliği bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar çoğu zaman hiç farkına bile varmadan verilerini yedeklemiş oluyor. Ayrıca versiyonlama gibi özellikler yanlışlıkla silinen ya da değiştirilen (örneğin fidye yazılımıyla) kolayca geri alınabilmesini sağlıyor.

Ölçeklenebilirlik

Bulut teknolojilerinin sağladığı avantajlardan biri de ihtiyacınıza göre kolayca ölçeklenebilmesi. Veri miktarınız arttıkça bir üst çözüme geçerek depolama alanını kolayca artırabiliyorsunuz. Herhangi bir donanım eklemenize ya da değiştirmenize gerek kalmıyor.

Olağanüstü Durumlarda Kurtarma

Bilgisayarınız ya da telefonunuz çalınırsa, bozulursa ya da kaybolursa yedeklemeden çok kısa sürede yeni cihazınızı ayağa kaldırabiliyor ve çalışır hale gelebiliyorsunuz. Uygulamalarınız, verileriniz ve diğer bilgileriniz en son haliyle kısa sürede kullanılabilir oluyor.

En son teknolojiler

Bulut teknolojilerini sağlayan şirketler genellikle altyapılarını her zaman en son teknolojilerle donatıyorlar ve donanımlarını, yazılımlarını ve diğer araçlarını sürekli güncelliyorlar. Bu sayede en son teknolojilere daha hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz.

Cevap bırakın