Uzmanlar uyarıyor: Ücretsiz WiFi tatili zehir edebilir!

0

Ramazan Bayramı yaklaşıyor. Birçok kişi tatili fırsat bilip bütün kişisel bilgilerini de yanına alarak seyahate çıkacak. Telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer akıllı cihazlardaki bilgiler tatildeyken evde olduğundan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama riski taşıyor. Uzmanlar, güvenli bir tatil geçirmeleri için kullanıcılara cazip gelen ancak risk taşıyan Wi-Fi erişim noktalarına karşı uyarıyor.

Ramazan Bayramı nedeniyle pek çok kişi seyahate çıkacak. Geçmişte tatiller dinlenerek ve teknolojiden uzak kalarak geçirilse de, tatildeyken sosyal medyada fotoğraf paylaşma ve işyeri mailimizi kontrol etme bağımlısı olduğumuzdan beri mahremiyet ve kişisel bilgilere erişime de yeni bir kapı açılıyor. Telefon, dizüstü bilgisayar ve diğer akıllı cihazlardaki bilgiler tatildeyken evde olduğundan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama riski taşıyor.

Çoğu kişi internet erişimi masraf anlamına geldiği için, kısa süreliğine ücretsiz bir ağa katılmanın zararının olmayacağını düşünüyor. Ancak bu düşünce tamamen yanlış. Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda hesaplarınızın şifreleri dışında daha önemli şeyleri kaybedebilirsiniz, örneğin cihazınızdaki kritik bilgileri. Bu noktada uzmanlar, kullanıcıları mobil veri kullanımına davet ediyor…

Gerçekten online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağının kullanılmasının önemine vurgu yapılıyor ve eğer bir Wi-Fi ağına bağlanılması gerekliyse, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurulması tavsiye ediliyor. Aksi halde sadece hesapların değil, tatil parasının da riske atılabileceği kaydediliyor.

Cevap bırakın