Uzmanlar uyarıyor: Instagram’da çocuklarınızın hesabını herkese açmayın

0

Uzmanlar, ebeveynlerin sitede bulunan bazı özellikleri kullanarak çocuklarının Instagram’daki gizliliklerini nasıl koruyabilecekleri konusunda önerilerini paylaştı. 

 

Son zamanlarda birçok genç, TikTok başta olmak üzere farklı sosyal medya uygulamalarına yönelse de Instagram genç internet kullanıcıları arasında popülerliğini korumaya devam ediyor. 13-17 yaş arasındaki çocuklar Instagram’ın genel kullanıcı tabanının yüzde sekizini oluşturuyor. Facebook’a ait olan bu fotoğraf paylaşma platformunun aylık aktif kullanıcı sayısı, her yaştan neredeyse 1,4 milyar kişiye ulaşıyor. Ancak bir sosyal medya platformu olarak Instagram siber zorbalık, saldırganlık, dolandırıcılık, istenmeyen içeriğe maruz kalma gibi genellikle sosyal medyayla ilişkilendirilen çeşitli tehditler konusunda çocukları ciddi bir risk altında bırakabilir. 

 

Hesap gizliliği ile kimlerin neyi görebileceğini belirleyin

Yapılması gereken ilk iş, hesap gizliliğini ayarlamak. Instagram, hesabın herkese açık veya gizli olması şeklinde iki seçenek sunar. Ayrıca genç kullanıcılar ve ebeveynlerine yönelik olarak son zamanlarda sunulan önlemlerin bir parçası olarak Instagram, şu anda 16 yaş altındaki kullanıcıların hesaplarını varsayılan olarak gizli konuma getiriyor. Ancak kullanıcılar isterse herkese açık bir hesaba geçmeyi de tercih edebilir. Hesap sahibinin onaylamadığı kişilerin hesabı takip edememesini ve içerikleri görememesini sağlayan gizli hesap her zaman daha iyi bir seçenektir.

 

Çocuğunuz çeşitli nedenlerden ötürü herkese açık bir hesap kullanmak istiyorsa en azından bazı içerikleri yalnızca yakın arkadaşlar listesindekilerin görüntüleyebilmesi konusunda çocuklarınıza yardımcı olun. Herkese açık profilin taşıdığı riskler konusunda çocuğunuzla konuşmanız  faydalı olur.

 

Direkt mesajlar, yorumlar, etiketler ve bahsetmeler

“DM’den yürüme” deyimini artık herkes biliyor. Bu deyim, birine direkt mesaj (DM) yollamak anlamına geliyor. DM’ler, Instagram kültürünün yaygın olarak kullanılan bir parçası. Gençler gönderileri beğenmenin, gönderilere yorum yapmanın veya hikayeleri izlemenin yanı sıra DM yoluyla birbiriyle iletişime geçer. Çocuğunuza kimin mesaj atabileceği konusunda belli bir kontrole sahip olmak temkinli bir yaklaşımdır.

 

Gizli kelimeler

Sosyal medya etkileşimleri, bazen önemli bir konuda hararetli bir tartışmanın ardından kötü amaçla söylenen yorumlarla ve kırıcı mesajlarla dolu bir yere dönüşebiliyor. Bu duruma genellikle yorum yapanları kışkırtan çevrimiçi troller neden oluyor. Ancak, çevrimiçi trolleme siber zorbalığa veya siber tacize dönüşebilir. Instagram, bu gibi istismara yönelik davranışlara karşı kullanıcılarını korumak için Gizlenen sözcükler ayarlarında bulunabilen birçok kullanışlı özelliğe ve ayara sahip.

Cevap bırakın