Uzmanlar siber saldırılara karşı uyardı!

0

Siber saldırılar artık sadece bir hacker tarafından değil, organize siber saldırı çeteleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Akıllı cihazlar, bilgisayarlar ve elektronik cihaz kullanımları arttıkça siber güvenliğin öneminin de arttığını belirten uzmanlar, özellikle online alışverişlerde siber suçlara karşı sanal kredi kartı kullanılmasını ve alışveriş tamamlandığında limitin sıfırlanmasını tavsiye ediyor. Uzmanlar; banka, emniyet güçleri ve devlet kurumlarından kısa mesaj veya e-posta yoluyla şifre istenmediğini hatırlatarak bu tip tuzaklara karşı da tedbirli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Şifre istenen e-posta ve SMS’lere dikkat!

Ne bir banka, ne emniyet güçleri, ne de bir kurum veya devlet organı kişilerin şifresini elektronik ortamda yollamasını istemez. Kişiler bu konuda bilinçlendirilirse büyük sorun çözülebilir. Bir bankanın veya bir devlet kurumunun web adresine girmek istendiğinde adresi tarayıcı kısmına herhangi bir yerden kopyalayıp yapıştırmadan olduğu gibi yazılmalı. Bir başka sitede veya yerde bu bankaya yönlendirdiği iddia edilen linkler geri planda kullanıcıyı zararlı sahte bir siteye yönlendirebilir. Sahte sitede gerçek kullanıcı ve şifresi yazıldığında bu bilgiler kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilebilir.

İşte siber güvenlik suçlarına karşı alınabilecek önlemler…

– Bütün hesaplar için aynı şifre kullanılmamalı.

– Alışverişlerde sanal kredi kartı kullanımı ve harcadıkça limiti azalan seçeneği tercih edilebilir.

– Bilgisayarların işletim sistemi yamalarını içeren güncellemeleri temin etmek ve anti-virüs yazılımı kullanmak da siber saldırılara karşı güvenliği sağlayabilir.

– Kişisel olarak alınabilecek önlemlerden biri de modemin fabrikasyon yönetim şifresini ve wi-fi şifresini değiştirmektir.

– Akıllı mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda kullanılmayan uygulamaları yüklememek veya bulundurmamak da tedbir olarak uygulanabilir.

Cevap bırakın