Uzaktan eğitim ile sınırları kaldırın!

0

Eğitim yalnızca bugün için değil, geçmiş çağlarda da insanlığın ilerleyişinde büyük katkılar sağlamıştır. Bilginin ve birikimin sadece gelecek kuşaklara aktarılması değil, mevcut bireylerin de “yaşam boyu” öğrenme çerçevesi içerisinde sürekli öğrenerek ve eğitilerek yeni kazanımlar elde etmeleri ve kendilerini geliştirmeleri de önem arz etmektedir. Bu yüzden biz insanlar olarak; öğrenmeye kendimizi kapatmamalı, yaşam boyu öğrenme ilkesine bağlılıkla her daim yeni kazanımların içerisinde bulunmaktan çekinmemeliyiz.

Ancak bir de realite söz konusudur.  Çocukluk ve gençlik yıllarımızı okullarda geçirmemiz, istisnalar dışında çoğunlukla problem değildir. Ebeveynlerimiz bizlere kol kanat gererler ve eğitimi, eğitim yurdunda; bilimi, bilim yurdunda almamız için desek olurlar. Yaşımız ilerledikçe gerek ailenin, gerekse toplumun bireyden beklentileri artar ve doğal olarak birey bir hayat sigortası arayışına geçer. Bu sigortanın adı “iyi bir gelecek” veya “iyi bir iş” olarak adlandırılabilir. Bazen karşımıza çıkan güzel fırsatları değerlendiririz, bazen mecburuzdur, bazense yalnızca zamanı gelmiştir ve iş dünyasına atılmışızdır. Artık zamanımızı okullara ayırmak yerine işimize ayırmamız, para kazanmamız, ailemize destek olmamız veya aile kurmamız gereken o dönüm noktası, oldukça başkadır. Önceliklerimiz artık daha maddeseldir. Bunun doğal bir sonucu olarak, eğitim hayatımız artık durur. Peki, eğitimimizin durması için bir neden aslında var mıdır? Çalışırken de eğitim hayatımıza devam etmek, yeni öğrenimler ve kazanımlar elde etmek mümkün müdür?

Şu anda ülkemizdeki pek çok üniversite; ön lisans, lisans ve yüksek lisans kategorilerinde uzaktan eğitim seçeneği sunmaktadır. Bu eğitimi veren üniversitelerin sayısı her geçen gün artmakla beraber, sınavlara katılım zorunluluğu nedeniyle ofisinizden birkaç gün uzaklaşmaya mecbur kalabilirsiniz. Böyle bir uzaklaşma, yeri geldiğinde ciddi bir yıkımla sonuçlanabilir ve inşa etmeye çalıştığınız geleceği, tersine yıkıcı bir etkiye dönüşebilir. Bu yüzden bugün sizlere, bir yandan çalışırken bir yandan da eğitiminizi büyük bir ciddiyet içerisinde sürdürmenizi mümkün kılacak, hayat boyu öğrenmeye sizi adapte ederek zihninizi daima berrak ve öğrenmeye sürekli açık hale getirecek olan uzaktan eğitim uygulamalarından bahsetmek istiyorum.

En başında söylemeliyim ki bunlar sıradan aplikasyonlar değil, eğitime büyük bir ciddiyet ve özenle yaklaşan projelerdir. Yapılan istatistikler, çalışan kişilerin uzaktan eğitim seçeneğine her geçen gün daha fazla rağbet ettiğini bizlere gösteriyor. Uzmanların öngörüsü; çok da uzak uzak olmayan bir gelecekte, uzaktan eğitimin yeni nesil bir yükseköğrenim hâlini alacağını ve birincil tahsil metodu olarak ön plana çıkacağını bizlere gösteriyor.

Şimdi de, uzaktan eğitimin çeşitli yönlerden bize sağladığı kazançları irdeleyelim.

Nedir bu kazançlar?

1) Maddi yönden: Evet, çoğu uzaktan eğitim için ödeme yapmanız gerekiyor. Fakat uzaktan eğitim alırken bir yandan da sahip olduğunuz işinize devam ederek, maddi yönden kayıp veya feragat yaşamaksızın eğitiminizi sürdürebilirsiniz. Edineceğiniz yeni beceri ve sertifikalar sayesinde kim bilir, belki de çok daha iyi iş fırsatları yakalayabilirsiniz.

2) Zaman yönünden: Bugün, eğitim almak için çok ciddi süreler harcamak gerekiyor. Çocukluk ve gençliğin ilk yıllarında bu zamanı ayırmak mümkünken, daha ileriki yaşlarda eğitime zaman ayırmak imkânsızlaşıyor. Uzaktan eğitim uygulamaları sayesinde, eğitime ayıracağınız süre hem kısıtlı hem de maksimum verimli olacaktır. Bununla beraber eğitimlerinizi kendi programınıza göre hazırlayabilir ve zamanı etkin kullanarak, hayatınızı bir plan çerçevesinde yaşamaya kendinizi teşvik edebilirsiniz.

3) Birey yönünden: Eğer okulu ve eğitimi seviyorsanız, uzaktan eğitimlerle beraber öğrenmeye devam etmek bir hayal olmaktan çıkıyor. Ayrıca, her zaman eğitimini almak istediğiniz ve “Ah keşke olsaydı…” diyerek yâd ettiğiniz ukdenizi gerçekleştirmek için eşsiz bir fırsat olacaktır.

Son derece ilgi çekici değil mi? Şimdi de Türkiye’den ve Dünya’dan örneklerle, uzaktan eğitim uygulamalarını yakından tanımak için birkaç tanesini sizlerle paylaşacağım. Elbette uzaktan eğitim uygulamaları yalnızca burada yazdıklarımla sınırlı değildir. Yapacağınız araştırmalarla çok daha fazlasına ulaşabileceğiniz şüphesizdir.

1) Udemy

Eren Bali tarafından kurulan Udemy, bir başarı öyküsüdür aynı zamanda… İnternetin herkes için eğitim sağlamakta en etkin araç olduğuna inanan Udemy, şu anda 15 milyondan fazla öğrenciye yönelik 45.000’den fazla kurs sunuyor. Teknolojiden, kişisel gelişime; spordan, tasarıma; pazarlamadan, yazılım geliştirmeye kadar… Aklınızda ne varsa, Udemy’de eğitimi var!  Üstelik bu eğitimlerin çok ciddi bir bölümü ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, ücretli eğitimlere de ödeyeceğiniz paranın az miktarı Udemy’nin geliştirilmesine ayrılırken, geriye kalan para eğitimcilere dağıtılmaktadır. Bu açıdan da eğitmenler için Udemy, kazançlı bir iş fırsatı haline gelmektedir.

Udemy’de alıştığımız eğitmenlerin yanı sıra, Mark Zuckerberg gibi isimlerin de eğitmen olarak kendi kurslarını verdiğini söylemiş miydim?  Udemy, maalesef ülkemizde çıktığı ilk zamanlarda tutulmamasına rağmen ciddi bir karar alarak dünyaya açıldı ve akabinde yepyeni başlangıç yaptı. Şu anda onlarca milyon dolarlık bir oluşum halini alan Udemy, Android ve iOS platformunda sunduğu mobil uygulamalarla, eğitimlerinizi aksatmamanız için her zaman yanınızda.

2)  Turkcell Akademi

Ülkemizdeki önemli uzaktan eğitim sağlayıcıları arasında Turkcell Akademi de yerini alıyor. Binlerce eğitim içerisinden dilediğinizi öğrenebileceğiniz geniş bir eğitim yelpazesine sahip olan Turkcell Akademi’de sertifika programları, kişisel gelişim, sınavlara hazırlık, İngilizce eğitimleri ve Girişimcilik Programları yer alıyor. Bir Turkcell Akademi hesabı oluşturarak, öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz.

3) Boğaziçi Üniversitesi – Online İngilizce Dil Okulu

İngilizceyi, Boğaziçi Üniversitesi’nden daha iyi nerede öğrenebilirsiniz? Akademik yönden köklü geçmişi ve sahip olduğu eğitim değerleriyle; ülkemizin gururu olan Boğaziçi Üniversitesi’nin “Yaşam Boyu Eğitim Merkezi” çatısı altında sunmuş olduğu Online İngilizce Dil Okulu, yalnızca ücretli İngilizce eğitim programları sunmaktadır. Eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere, Boğaziçi Üniversitesi’nden onaylı İngilizce sertifikası verilmektedir.

7/24 eğitim materyallerine erişim imkânı ve Boğaziçi Üniversitesi’nin uzman akademisyenlerinin size sunacağı mentörlük hizmeti de bu programlara dâhildir. Mentörler, eğitiminizdeki ilerleyişinizi takip ederek, eksik kaldığınız noktalarda size yol gösterici olmaktadır. Ayrıca online görüşmeler sayesinde, diğer kursiyerler ile beraber önemli konuşma eğitimleri ve grup çalışmaları da yaparak, İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmeniz mümkün hâle gelir.

4) Alison

Alison, tıpkı Udemy gibi milyonlarca kullanıcının buluştuğu büyük bir uzaktan eğitim uygulamasıdır.  800’ü aşan ücretsiz kursları ile uzaktan eğitimi cezbedici kılan Alison’da, hâlihazırda 10 milyonu aşkın kullanıcı ders almaktadır.  Ayrıca Alison üzerinde online sertifika eğitim programları ve online diploma eğitim programları olmak üzere iki farklı kapsamda ücretli derecelendirme seçeneği bulunur. Bu sayede, ücretsiz aldığınız dersleri bir sertifika veya diplomaya dönüştürebilirsiniz.

Eğitimde öncü isimlerin Alison’da eğitimler sunduklarını da belirtmem gereklidir. Bu isimler içerisinde Microsoft, Google, Stanford University, Columbia University, Cambrige ve daha niceleri bulunuyor.  Profesyonellerden, profesyonel eğitimler sizinle internet üzerinden buluşuyor! Evet, eğitim için artık yalnızca internetin yeterli olduğunu görmekteyiz.

5) WizIQ

Ücretsiz üye olarak 30 günlük deneme sürümüne başlayabildiğiniz bir diğer uzaktan eğitim uygulaması olan WizIQ’da hedeflenen, daha çok eğitimcilerdir. Burada, kendi sanal sınıfınızı oluşturabilir, öğrencileriniz için eğitim ve kurs materyalleri sunabilirsiniz. Ayrıca, eğitimlerinizi online olarak WizIQ üzerinden satarak, platformun sabit ücretini ödeyebilir ve kendiniz için ek gelir kaynağı oluşturabilirsiniz.

WizIQ’nun eğitimciler için sunduğu ücretli paketlerde kademeli olarak artan materyal depolama alanları, sanal sınıf ve üye sayıları, size özel domain imkânı, mobil uygulamanın kullanım hakkı ve daha pek çok opsiyon bulunmaktadır. Eğer bir eğitimci iseniz, WizIQ kullanarak kendi özgün eğitiminizi hazırlayabilir ve sanal sınıflarda öğrencilerinize sunabilirsiniz.

 

Cevap bırakın