Uyku Takip Uygulamaları ile Zinde Uyanın 

0

Uyku takip uygulamaları ile daha zinde uyanmaya ve uyku alışkanlıklarınızı takip etmeye ne dersiniz?

Yazımda teknolojinin desteğiyle nasıl uyku takibi yapabileceğinizi ve uyku konusunda uzmanların tavsiyelerini bulabilirsiniz.

Uyku Takip Uygulamaları ile Daha Zinde Uyanın 

Yoğun iş temposu, aile hayatında ve özel hayatta yaşanan olumsuzluklar uykusuzluğa sebep olabiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde ne kadar uyursak uyuyalım yetmiyor.

Uyku deyip geçmeyin, günde 6-7 saat (yaşımıza – yaşam şeklimize göre değişiyor) uyumadığımız zaman ise bunun etkisi ertesi güne yansıyor. Hele bir de uyku düzenimiz bozulduysa zincirleme sorunlarla uğraşmaya başlıyoruz.

 

Uyku konusunda uzmanlar aşağıdaki tavsiyeleri veriyor;

  • Uyku saatlerinizi değiştirmeyin
  • Günde 6-7 saatten fazla uyumayın.
  • Sabah erken kalkın ve mümkünse öğlen kısa süreli kestirin, akşam ise çok geç yatmayın.
  • Tok karnına uyumayın. Yatmadan 2-3 saat önce yemek yemeyin.
  • Çok yumuşak, çok sert ve tümsekli alanlarda uyumayın.
  • Adaleleriniz sert ise yatmadan önce ılık bir duş alın.
  • Kısa süreli uykulardan uyanırken güneş ışığı ya da müzik gibi doğal uyarıcılardan yardım alın.
  • Sağlıklı beslenin ve yağ tüketiminizi azaltın

 İyi bir uyku için uzman tavsiyeleri böyle ama uykunuzun kalitesi de çok önemli.

Uykusuzluğun hayatımızdaki engelleyiciliği tahmin ettiğimizden büyük. Biz uyurken zihnimiz ve beynimiz sürekli çalışıyor, vücudumuz dinlenirken yenilenme süreciyle uğraşıyorlar. Öte yandan günde 10 saat uyuyor olsanız bile bu uyku, bedeniniz ve zihniniz için faydalı olmayabilir. Yani uykunuzun kalitesi, uyuduğunuz süreden daha önemli. Peki uykumuzun kalitesini nereden anlayacağız? Uyku düzeni oturtmak konusunda teknolojiden destek alabilirsiniz.

 

Uyku Takip Uygulamaları

Uyku Takibi Yapabileceğiniz Mobil Uygulamalar

Mobil cihazınıza yükleyeceğiniz uyku takip uygulamaları ile uykunuzun kalitesini ölçebilir, en zinde olduğunuz zamanda uyanabilirsiniz.

Hem iOS için hem de Android tabanlı cihazlar için uyumanız gerektiğiniz zamanı hatırlatan ve uyku kalitenizi ölçen ve aynı zamanda uyku takibi yapabileceğiniz uygulamalar mevcut. iPhone kullanıcıları için uyku takibi yapmak ise çok kolay.

iPhone’dan Uyku Takibi Nasıl Yapabilirim?

iOS tabanlı cihaz kullanıcıları için uyku takibi yapmak çok kolay.

iPhone cihazınızdan bulunan sağlık uygulaması, kullandığınız uygulamalardan sağlık verilerini toplar. Böylece, tüm ilerlemenizi kolayca ulaşabileceğiniz tek bir yerde görebilirsiniz. Uyku alışkanlıklarınızı iPhone cihazınızdan izlemek için, saat bölümüne gelin.

Alt bölümde bulunan “Yatma Zamanı” kısmına dokunun. Ekrana gelen soruları yanıtlamaya başlayın. Saat kaçta uyanmak istediğinizi seçin, alarmın haftanın hangi günlerinde çalmasını istediğinizi seçin. Kaç saat uyumaya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Yatma zamanı anımsatıcını da ayarladıktan sonra uyandığınızda duymak istediğiniz melodiye dokunun. Böylelikle pratik bir uyku düzeni hatırlatıcısına ve aynı zamanda günlük uyku verilerinizi toplayan verilere sahip olursunuz. Daha detaylı bir uyku analizi için aşağıda önerdiğim uyku takip uygulamalarından dilediğinizi mobil cihazınıza yükleyin.

 

Uyku Takip Uygulamaları

Uyku Takip Uygulamaları

Uyku takip uygulamaları iki önemli özelliği ile öne çıkıyor. Bunlardan ilki uykunuzun hafiflediği zamanlarda sizi uyandırması ve böylece ertesi sabah tam dinlenmiş bir şekilde uyanmanızı sağlıyor olması. Diğeri ise uygulamaların elde ettiği analizler doğrultusunda uykunuzun ne kadarı rem, ne kadarı hafif veya derin uyku halinde tamamlanmış olduğunu size sunuyor olması.

 

İşte mobil cihazınızda kullanabileceğiniz en iyi uyku takip uygulamaları. 

 

SleepCycle

Hem iOS hem de Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama ile daha dinç bir şekilde yataktan kalkabilirsiniz.

 

Pillow

iOs cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama, sağlık uygulaması ile entegre çalışıyor ve detaylı bir raporlama imkanı da sunuyor.

 

Sleep Better

Hem iOS hem de Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulamada rüyalarınızı not alacağınız ek bir bölüm bile var.

 

Sleep As Android

Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama ile uyku döngünüzü izleyebilir, doğal uyandırma seslerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Sleep Tracker

Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama, sensör destekli uyku günlüğüne imkan veriyor. Bu sayede uykunuzu etkileyebilecek faktörleri de not alabiliyorsunuz.

 

Good Morning Alarm Clock

Hem iOS hem de Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama sensör destekli ve detaylı istatistik izleme özelliği üzerinden uyku alışkanlıklarınızı tüm detayları ile gözler önüne seriyor.

 

Twilight

iOS cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama, telefonunuzun ekranının renklerini günün saatine göre otomatik olarak ayarlayarak farklı bir deneyim yaşatıyor.

 

Sleep Cycle Power Nap

iOS cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulamayı özellikle kısa süreli uykularınız takip etmek için kullanabilirsiniz.

 

Noisli 

Hem iOS hem de Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulamayı özellikle uykuya dalmadan önce rahatlatıcı müzik dinlemeye ihtiyaç duyanlara öneririm. Zengin bir ses arşivine sahip olan uygulamayı dilediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.

 

Sleep Genius

Hem iOS hem de Android cihazınızda kullanabileceğiniz bu uygulama, NASA astronotlarının uykuya dalmalarına yardımcı olmak amacıyla, Nörobilim ve uyku uzmanları tarafından geliştirilmiş.

 

Uyku sorununuzun sebebi nem kaynaklı ise bu sorunu çözmek harika bir yol var. Uyuduğunuz oda için bir hava nemlendirme cihazına ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

 

Kış Hastalıklarına Karşı Etkili Çözüm: Hava Nemlendirme Cihazları

 

 

 

Fayda görmeniz, dinlenmiş ve zinde uyanmanız dileğiyle.

 

Cevap bırakın