Uyku düzeni oluşturmanıza yardım eden teknolojik ürünler!

0

Kaliteli uykunun insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu sürekli olarak uzmanlar tarafından hatırlatılıyor. Günlük hayatta enerji dolu ve zinde olabilmek için kendinize bir uyku düzeni oturtmanız gerekiyor. Teknoloji, hayatımızın birçok alanında olduğu gibi bu konuda da bizim yanımızda. Çıkan yeni nesil teknolojik ürünler sayesinde daha kolay bir şekilde uyku düzeni oluşturabiliyoruz. Hatta gece boyunca ne kadar kaliteli uyku uyuyabildiğimizi bile takip edebiliyoruz.

Bahar ayında yeni bir başlangıç yapmak istiyorsanız, kendinize kaliteli bir uyku düzeni oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. Bu hem sizin ruhsal hem de fiziksel olarak son derece iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Uyku düzeni oluşturmadan önce bazı uyaranları, günün belirli saatlerinden sonra rafa kaldırmanız gerekiyor. Örneğin, ekranlar. Kendiniz için planladığınız uyku saatinizden yaklaşık bir saat önce ekranlara bakmayı bırakmanız gerekiyor. Evet, buna akıllı telefonlar da dahil. Sosyal medya gezintilerinizi ya da internet aramalarınızı daha erken saatlerde yapmanızda fayda var. Uykuya geçme aşamasındayken telefon ile uğraşmanın uykunuzu kaçırdığı uzmanlar tarafından doğrulanmış bilimsel bir gerçek.

İşte kaliteli bir uyku düzeni oluştururken size son derece yardımcı olan teknolojik ürünler…

Akıllı telefonlar

Telefonla uğraşmak uyku kaçırsa da onu verimli bir şekilde kullanarak uyku düzeni oluşturma sürecinde dahil edebiliriz. Artık telefonlarda yatma zamanını düzenleyen yerleşik uygulamalar yer alıyor. Böyle bir uygulama telefonunuzda olmasa bile bazı uygulamalar telefonunuzun uyku sırasında sizin hareketlerinizi takip etmesine yardımcı oluyor. Bu sayede gecenin hangi kısımlarında derin uykuda olduğunuzu görebilirsiniz. Akıllı telefonun bu faydasından yararlanmak için onu yatağınızın bir köşesine yerleştirmeniz yeterli.

Ayrıca mutlaka telefonunuzun ekranına bakarak vakit geçirmeniz gerekiyorsa, onu mutlaka gece modunda kullanmalısınız. Böylece göz sağlığınızı daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

Akıllı bileklikler

Tabi uyku düzeni oluşturmak için tek gereken akıllı telefon değil. Birçok kişi gibi siz de telefon ile uyumaktan hoşlanmayabilirsiniz. Bu yüzden bileğiniz için oldukça şık duran akıllı bileklikler işinize daha çok yarayacaktır. Günümüzde hem kalp atış hızını ölçen hem de uyku takibi yapan çok sayıda akıllı bileklik bulunuyor. Kendi tercihinize ve bileğinize göre bir bileklik seçebilirsiniz. Gerisini ona bırakın. Gün içinde ne kadar aktif olduğunuzu da takip eden akıllı bileklikler sizi uyumanız ve uyanmanız gereken saatlerde uyarmaya da programlanabiliyor. Yani kendinizi onun yönlendirmesine bırakmanız yeterli.

Akıllı ampuller

Uyku düzeni oluştururken yalnızca uyku takibi yapmak yeterli değil. Bu aşamada yatak odanızın da kaliteli ve düzenli bir uyku için tasarlanmış olması gerekiyor. Günümüzde popülerliği artmaya başlayan akıllı ampuller yeri geldiğinde gün ışığı taklidi yaparak sizi uyandırabiliyor. Çalar saatin yüksek sesi yüzünden negatif bir şekilde uyanmak yerine sizi doğal bir şekilde uyandıran akıllı ampuller aynı zamanda akşamları dinlendirici ışığıyla yorgunluğunuzu atmanızı sağlar. Böylece sis iyi bir gece uykusuna hazırlar. Ortamın ışığını olması gerektiği seviyede kolayca ayarlamanızı sağlayan ampuller konsantre olma konusunda da size yardımcı olur.

Unutmayın! Işık, ruh halimizi ve davranışlarımızı doğrudan etkiliyor. Bu yüzden akıllı ampuller günlük rutinlerinizden aldığınız anları daha keyifli bir hale getirebiliyor. Aynı zamanda evden çıktığınızda ışıkları açık unutmak gibi bir telaşa da kapılmanıza neden yok. Akıllı telefonunuzdan tüm ampullerinizi söndürebilirsiniz.

Saatli radyolar

Önceki teknolojik ürünlere göre saatli radyolar çok daha uzun süredir hayatımızda var. Uzun yıllardır kullanılan saatli radyolar tabiki birçok ürün gibi günümüze evrim geçirerek geldi. Örneğin, artık kablolarından kurtuldular. Yüksek sesli, rahatsız edici bir alarm yerine saatli radyonuzdan istediğiniz radyo kanalını dinleyerek güne başlayabilirsiniz.

Gözlerinizi açar açmaz saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız saatli bir radyo sizin en iyi dostunuz olabilir. Zamanı yansıtma özelliği bulunan saat istediğiniz her yüzeye saati yansıtabilir. Böylece uyanır uyanmaz karşınızda saati görürsünüz. Aynı zamanda nazik uyandırma yeteneğine sahip olan saatli radyo, sesi kademeli olarak artırır.

Hemen baş ucumuzda duran saatli radyolar artık pek çok özelliği sayesinde pratik bir kullanım sağlıyor. İşlevselliğinin yanında radyoların oldukça şık tasarımlara ve modern çizgilere sahip olduğunu söylemeliyiz.

Güne rahat ve zinde bir şekilde uyanmak için atacağınız adımlarda teknoloji dostunuz olmaya devam edecek. İlerleyen yıllarda kaliteli ve düzenli bir uyku için daha birçok yeni teknolojik ürünün karşımıza çıkacaktır. Şimdilik tüm gelişmeleri yakından ve heyecanla takip etmeye devam ediyoruz.

Cevap bırakın