Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımUygun Fiyata 4G Desteği: Sony Xperia E4G

  Uygun Fiyata 4G Desteği: Sony Xperia E4G

  Zengin donanım özelliklerine sahip olan Sony Xperia E4G oldukça uygun fiyatı ile göz dolduruyor. Yeni nesil standartlara uyumlu olan Xperia E4G inceleme altında.

  Giriş seviyesi cep telefonu dünyası oldukça hareketli. Birçok üretici bu alana ciddi yatırımlar yapıyor ve ürünlerle bu pazardan pay kapmaya çalışıyor. Örneğin Motorola, Moto E ile özellikle yurt dışında kendisinden oldukça fazla söz ettirmişti. Samsung, üst seviye telefonlar için işe aldığı tasarım takımını giriş seviyesi ürünlere yönlendirmesi bu pazarın ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. Ama en önemli hamleyi ,Sony, geçen aylarda gerçekleşen Mobile World Congress’te tanıtılan Xperia E4G ile yaptı.

  sony xperia e4g

  Tasarımı İle Fark Yaratıyor

  Sony Xperia E4G, modern bir tasarım (OmniBalance) , tam donanımlı oluşu ve uygun fiyatı ile zirveye oturdu. 133 x 71 x 10.8 mm boyutunda olan Xperia E4G, Xperia E4 ile kıyasla daha kısa ve daha ince. Bununla birlikte 135 gr ağırlığı ile Xperia E4’den 9 gr daha hafif.

  Ürünün sağ kısmında Alüminyum güç düğmesi yer alıyor. Oldukça yuvarlak hatlara sahip olan Xperia E4G, ele çok iyi oturuyor. Arka kısımda bir kapak yer alıyor. Kapağın altında SIM ve micoSD kart yuvaları yer alıyor. Xperia E3’de yer alan 4.5 inç’lik ekran, 4.7 inç’lik bir ekran ile değiştirildi.

  sony xperia e4g 3

  4G olmayan versiyonu olan Xperia E4 buna karşın 5 inç’lik bir ekrana sahip. Ekranın değişimi ile birlikte çözünürlük 960×540 piksel’e yükselmiş durumda. Xperia E4G, 234 ppi’lık bir piksel yoğunluğuna sahip. Bunun anlamı oldukça kaliteli ve keskin bir görüntü oluşturması. Ekranın renk dağılımı ve doğruluğu oldukça başarılı. Ayrıca görüş açısı da geniş ve metinler çok keskin görünüyor.

  Qualcomm Yerine Mediatek İşlemci

  Fakat en önemli değişiklik ise Qualcomm yerine Mediatek (MT6582) işlemcisinin kullanılması. Dört çekirdekli bir işlemci olan Mediatek MT6582, 1.5 GHz’lik bir çalışma frekansı ile çalışıyor. 1 GByte’lık bellek aynı kalmış. Buna karşın 4 GByte’lık kapasite 8 GByte’a yükseltildi. Sadece 5 GByte’in kullanılabileceği bu kapasite, microSD kart yuvası sayesinde ekstradan 32 GByte’a kadar genişleyebiliyor.

  sony xperia e4g 4

  Kamera özelliklerine baktığımızda 5 MP’lik arka kamera aynı kalmış. Xperia E3’de yer alan 0.3 MP’lik ön kamera yerine Xperia E4G’de 2 MP’likbir kamera kullanıldı. Kameranın performansı ortalama kalitenin üzerine çıkmıyor. Işığın bol olduğu ortamlarda kaliteli fotoğraflar çekebilen Xperia E4G, loş ortamlarda zayıflığını gösteriyor. Giriş seviyesi bir ürün için çok büyük bir kalite beklemek zaten yanlış olur.

  Üründe beğendiğimiz bir özellik 2300 mAh’lik bir pile sahip olması. Bunun anlamı Xperia E4G’nin iki gün boyunca rahatlıkla çalışabilmesi. Bu pil cihazda sabit ve ne yazık ki değiştirilemiyor.

  Lollipop Yerine KitKat

  Bluetooth 4.1, NFC, GPS ve WLAN üründe standart. Farkı, yeni nesil LTE (150 Mbps) teknolojilerini desteklemesi. Benzer ürünlere baktığımızda, her ne kadar giriş seviyesi olsa da Android 5.0 yani Lollipop işletim sisteminin kurulu olması. 64 bit işlemciye sahip olan Sony Xperia E4G’de ne yazık ki böyle bir durum yok. Sony giriş seviyesi bu yeni ürününde KitKat, yani 4.4.4 sürümünü kullanmayı tercih ediyor.

  sony xperia e4g 2

  Xperia E4G, 64 bit destekli Lollipop işletim sistemi ile çok daha performanslı çalışacağı aşikar. Bu yüzden olsa gerek, Sony tarafından yapılan bir açıklamaya göre, özellikle yeni nesil Xperia cep telefonları ,en güncel yazılımlara sahip olacakmış. Bu da demek oluyor ki Xperia E4G’de bu güncellemeden nasiplenecek. Kaldı ki Sony, kullanımı oldukça basit olan Xperia UI ara yüzünü kullanıyor. Bu esasında akıllı telefonlara yeni alışan kişiler için çok büyük bir avantaj teşkil ediyor.

  Ürünü detaylı incelemek ve satın almak için buraya tıklayın

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN