Uygulama indirme sayıları dünya genelinde rekor seviyede artıyor

0

iOS (App Store) ve Android (Google Play) uygulama mağazaları üzerinden gerçekleştirilen indirmeler, 2017 yılının ilk üç ayında dünya çapında 25 milyara ulaştı. Bu rakam, geçen yıla göre yüzde 15 artış anlamı taşıyor. Üstelik veri, yeniden yüklemeleri de (silindikten sonra yeniden yükleme) içermiyor.

Diğer yandan tüketicilerin mobil cihazlarında uygulamaların sunduğu kolaylık, işlevsellik ve erişilebilirlik özelliklerine gösterdikleri ilgi sadece indirmekle sınırlı kalmıyor. Her geçen gün daha fazla kullanıcısı, daha fazla miktarda uygulama harcaması gerçekleştiriyor. Açıklanan rakamlara göre brüt tüketici harcamalarının geçen yıla göre yüzde 45 arttığı kaydediliyor. iOS ve Android uygulama mağazaları 15 milyar doların üzerinde büyüdü.

Hem Android, hem Google uygulama mağazalarının 2015 yılı ilk çeyreğindeki rakamları en az ikiye katladığı belirtiliyor. Google Play’de büyüme oranı yüzde 135, iOS’ta ise yüzde 100 seviyesinde. Mutlak büyümelerini sürdüren uygulama mağazaları açısından Hindistan ve Endonezya gibi gelişmekte olan piyasalardaki artışlar da dikkat çekici boyutlarda.

Özellikle Hindistan, ‘inanılmaz oranda indirme’ görülen ülkelerden. Çin’de iOS App Store için hayati pazarlardan biri olmayı sürdürüyor. Tahminler Çin’in 2021’e kadar uygulama mağazaları açısından ‘en fazla indirilme’ görülen ülke konumunu devam ettireceği yönünde. Nihai olarak indirmeler ve harcamalar birçok ülkede artmaya devam ediyor.

Cevap bırakın