UYAP Vatandaş Portal Kullanarak Hangi Hizmetleri Alabilirsiniz ?

0

UYAP Vatandaş Portal, vatandaşların kendilerine açılmış veya kendilerinin açtığı adli ve idari davalar ile haklarında başlatılmış veya başkası hakkında başlattıkları icra takiplerini görebildikleri ve anlık olarak internetten işlem yapılan portal tarzı bir web sitesidir. Bir kez şifre ile UYAP Vatandaş Portal alanına ulaşıldığında kişi hakkındaki açılmış veya kapanmış bütün dava ve icra takiplerini inceleyebileceği gibi dosyaların hangi aşamada olduğunu da görebilir. Bu dosyalardaki evraklardan kendine bir kopya alabileceği gibi duruşmalarının zamanını da görebilir. Yine bu alandan dava ile ilgili bir çok işlem yapılabilmektedir.

UYAP Vatandaş Portal Erişim Adresi Nedir?

http://vatandas.uyap.gov.tr adresi üzerinden Vatandaş Portal’a şu şekillerde giriş yapılabilir.

E-Devlet İle Entegrasyon

e-Devlet kapısını kullanarak kimliğiniz doğrulandıktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer farklı bir yöntem ile kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız, diğer seçenekleri kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz. e-Devlet şifreniz ile doğrulama yapıldıktan sonra sistemimize yönlendirileceksiniz.

E-İmza Kullanarak

Bilindiği üzere elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

Mobil İmza Kullanarak

Aslında mobil imza cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına imkân sağlayan uygulamadır. UYAP Bilişim Sistemi mobil imza kullanımı için herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Çünkü mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir.

Vatandaş Portal Üzerinden Hangi İşlemleri Yapabilirsiniz?

Vatandaş bilgi sitemi sayesinde kullanıcılar dosya­larındaki gelişmelerden en kısa zamanda haberdar olmakta, fiziki ortamda incelenen dosyanın içerisinde bulunan tüm evrakların içeriğini ayrıntılarıyla inceleyebilmektedirler.

Portal üzerinde verilen hizmetlerin genel olarak neler olduğuna bakalım:

UYAP Bilgileri

Bu alanda 3 ayrı başlık bulunmaktadır.

Fotoğraf Bilgileri : Buradan portala fotoğrafınızı yükleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz resmin boyutları maksimum yükseklik:1024px, genişlik:768px) olmalıdır.

Adres Bilgilerim : Burada güncel Mernis adresiniz bulunmaktadır. Vatandaş Portaldan dava açabilmek için mernis adresinizin UYAP sistemindeki kayıtlı adres ile aynı olması gerekmektedir. Aynı olmadığınızı düşünüyorsanız lütfen Mernis Adresi Güncelle butonuna tıklayıp güncelleyiniz. Ardından Bilgilerimi Kaydet butonuna tıklayarak işleminizi sonlandırabilirsiniz.

E-Tebligat Bilgileri : Adınıza e-tebligat gelebilmesi için burada bir e-posta adresi tanımlı olmalıdır. Böylece artık tebliğ mahiyetindeki yazışmaları e-tebligat yoluyla almak mümkün hale geliyor.

İŞLEM BİLGİLERİ

Bu alanda taraf olunan dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Bu sorguyu belirli tarih aralığında ve İş Emir Numarası ile yapabilirsiniz.

DOSYA SORGULAMA

Yargı birimi, il adı, adliye, dosya türü ve birim seçilerek hakkında bir dava dosyası veya icra takibi olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

YARGITAY DOSYA SORGULAMA

Yargıtay ve Danıştay’daki dosyaların bu menülerden sorgulanması mümkün. Ancak Yargıtay sorgusu sistem üzerinden yapılmadığından, Yargıtay’ın sayfasına yönlendirme yapılıyor. Danıştay dosyalarını ise Danıştay esas numarası yahut ilk derece yargı birimi dosya numarasından Portal üzerinden sorgulamak mümkün.

EVRAK DOĞRULAMA

Bu alana güvenlik kodu ve evrak kodu girişi yapılarak belirli bir evrak hakkında doğrulama test edilebilmektedir.

DANIŞTAY DOSYA SORGULAMA

Danıştay Dosya Sorgulama yönlendirmesinde dosya sorgulamasını 2 biçimde yapılıyor. Danıştay esas numarasından veya geldiği yer esas ve karar Numarasından.

Harç Hesaplama

Bu alandan hukuk mahkemelerinde açılacak davayla ilgili bilgiler girilerek harç ve gider avansı hesaplanabiliyor. Böylece bulunduğunuz yerden adliyeye gitmeden yanınıza ne kadar para almanız gerektiğini görebiliyorsunuz.

UYAP SMS Aboneliği

Bu alandan adli süreçlerinizi SMS ile takip edilebilirsiniz. Adli süreci takip etmek için 4060 UYAP SMS servisine abone olabilirsiniz. Böylece dava veya takibinizin her safhası cep telefonunuza otomatik olarak gönderilecektir.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.sms.uyap.gov.tr/

Telefon No Sorgulama

Buradaki menüden yargı birimlerinin telefon numaralarını sorgulayabilirsiniz. Arama yapılan tüm birimler, telefon numaralarıyla birlikte listelenir.

Program Yükleme

UYAP Bilgi Sisteminde kullanabileceğiniz programları bu alanda bulabilir ve istediğinizi indirebilirsiniz.

Cevap bırakın