Ütü Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

0

Ütü satın alırken, günlük yaşantınızı özellikleriyle en çok kolaylaştıran modeli seçmelisiniz. Bu konuda size yardımcı olacak bazı püf noktaları aşağıda anlattım. Fakat öncelikle küçük bir ev aleti olan ütünün tam olarak ne olduğunun tarifini yaparak başlamak doğru olur. En kısa tanımıyla ütü, kumaşlardaki buruşuklukları düzeltmek için kullanılan bir alettir. Ütünün taban bölümündeki gözeneklerden çıkan buhar kumaş üzerindeki kırışıklıkları düzeltir. Günümüzde çok farklı modellerde ütü çeşitleri olsa da temelde ütülerin içlerinde rezistans ve termostat bulunur. Rezistans ütünün aldığı elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürür. Termostat ise rezistansın sağladığı ısının sabit olmasını sağlar.

Ütüyü Nerelerde Kullanabilirsiniz?

Evinizdeki her türlü kumaşı kırışıklıklardan kurtarmak için ütüleyebilirsiniz. Satın aldığınız ütünün teknik özellikleri fazlalaştıkça ütüleme konforunuz artar. Günlük kullanılan pantolon, gömlek, kravat, etek gibi kıyafetlerin yanında havlu, çarşaf, masa örtüsü ve benzeri ürünlerin kırışıklıklarını yok etmek için kullanılır.

Ütünün Gücü Ne Kadar Olmalı?

Ütü satın alırken ütünün güç (Watt) değeri oldukça önemlidir. Bir ütünün gücü ne kadar yüksekse ütü o kadar hızlı ısınır. Hızlı ısınan ütüyle de çok daha hızlı çalışabilirsiniz. Hemen belirtmeliyiz ki ütünün gücü fazlalığı beraberinde elektrik tüketiminin de artması demektir. Ütünüzün hızlı ısınması çok gerekmiyorsa yüksek güç harcayan bir ütü almanıza gerek yoktur.

Ütü Kategorileri

Ütüler, genel olarak buharlı ütüler ve buhar kazanlı ütüler olmak üzere iki ayrı kategoride yer alırlar.

Buharlı Ütüler

Genel olarak buharlı ütüler çok hızlı ısınırlar ve kullanılabilir hale gelirler. Birkaç parça kıyafeti ütülemek için uygundur. Sonrasında ütünün su haznesini yeniden su doldurmak gerekir. Ayrıca buharlı ütüleri farklı özelliklerine göre farklı kategoride değerlendirebiliriz. En fazla tercih edilen özellik kireç önleme özelliğine sahip ütüler olsa da su haznesi büyük olanlar ve buhar gücü yüksek olan modellerin de alıcısı vardır.

Buhar Kazanlı Ütüler

Daha çok kalabalık aileler ve işinin bir parçası ütü olan işletmeler buhar kazanlı ütüleri kullanır. Bu tip ütülerde su kapasitesi çok fazladır. Böylece su eklemeye gerek olmadan çok uzun süre kullanmak mümkündür.

Ütünün Taban Özellikleri

Ütü satın almadan önce ütülerin çok farklı tabanlara sahip olduklarını bilmelisiniz. Size en uygun paslanmaz çelik, yapışma yapmayan teflon, seramik ve alüminyum ütü tabanlarından birini seçin. En çok tercih edilen taban modeli seramik tabanlar olsa da yapışma yapmayan teflon tabanlı ütüler kumaş üzerinde yapışmadan rahatça kayar ve kolay kullanım sağlarlar. Alüminyum tabanlı ütüler kullanım süreleri arttıkça yapışma yapabilirler. Çelik tabanlı ütüler de adından da anlaşılacağı gibi sert çelik yapısıyla kıyafetlerdeki aksesuarlara (düğme, fermuar vb.) zarar verebilirler.

Özetle

Satın alacağınız ütünün fiyatı istediğiniz özelliklerine ve modellerine göre büyük fiyat değişikliği gösterir. MediaMarkt’tan ekonomik fiyatlarla ütü satın almak için yurt geneline yayılmış MediaMarkt Mağazalarına gidebilir veya www.mediamarkt.com.tr adresinden çevrimiçi olarak alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca Outlet Fırsatları ve Gece Kuşu Kampanyası gibi MediaMarkt indirimlerini takip ederseniz oldukça avantajlı fiyatlar yakalayabilirsiniz.

Cevap bırakın