uTorrent’te virüs şüphesi

0

uTorrent’te virüs tepit eden yazılımların sayısı artıyor. Kullanıcılar tedirgin, işte detaylar..

Piyasada en çok tercih edilen iki torrent uygulamasından biri olan uTorrent, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son derece popüler. Çeşitli içeriklerin, yazılımların indirilebildiği platforma dair yaşanan bir gelişme ise kullanıcıları tedirgin etti. Windows 10’da kullanılan güvenlik yazılımı Windows Defender’ın uTorrent’te zararlı bulgulara rastladığı duyuruldu. İnternet dünyası da doğal olarak şu soruya çalkanlandı: uTorrent virüslü mi?

Windows Defender’in güncel veri tabanına sahip olan Windows 10 kullanıcıları, uTorrent uygulamasını artık sağlıklı bir biçimde kullanamıyor. Çünkü güvenlik yazılımı, uTorrent’i “potansiyel olarak istenmeyen yazılım” olarak görüyor.

Eğer uTorrent’i bu gelişmeye karşın kullanmaya devam etmek istiyorsanız Windows Defender’da ayarlardan uygulamanın ‘beyaz listeye’ alınması gerekiyor.

Daha önce uTorrent’in Bitcoin üreten zararlı bir yazılımın sistemlere yüklenmesine ön ayak olduğu bilgileri de kamuoyunda ses getirmişti. Kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarda Bitcoin üretimi gerçekleştirildiği ortaya çıkmıştı.

Antivirüs yazılımlarında durum ne?

Peki antivirüs yazılımları uTorrent’e yönelik bir uyarıda bulunuyor mu? Malesef evet, ESET NOD32, TrendMicro, Sophos gibi yazılımlar da söz konusu platformu zararlı olarak kabul ederek uyarı gönderiyorlar.

Tüm gelişmelerin devamında uTorrent ekibinden de yalanlayıcı bir açıklama geldi.

Cevap bırakın