USB Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayarda neredeyse ayrılmaz bir parça olan USB hakkında bilinmesi gerekenler

0

      Evrensel Seri Veri Yolu olarak dilimize çevrilen USB; başta bilgisayar olmak üzere, birçok farklı türde cihaz için standart bir bağlantı türüdür.

      Genel olarak USB, harici aygıtları bilgisayara ve diğer cihazlara bağlamak için kullanılan kablo türlerini ve konektörleri ifade eder.

USB Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

      Evrensel Seri Veri Yolu standardı olan USB, bilgisayar ve diğer cihazlarda son derece başarılı olmuştur. USB bağlantı noktaları; yazıcılar, tarayıcılar, klavyelerfarelerflash sürücüler, harici sabit sürücüler, oyun konsolları, kameralar gibi donanımları, masaüstü bilgisayarlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, netbooklar vb. gibi cihazları bilgisayara bağlamak için kullanılır .

      Aslında, USB o kadar yaygınlaşmıştır ki, video oyun konsolları, ev ses / görüntü ekipmanı ve hatta birçok otomobilde olduğu gibi neredeyse tüm bilgisayar benzeri cihazlarda standart olarak kullanılmaktadır.

      Akıllı telefonlar, e-kitap okuyucular ve küçük tabletler gibi birçok taşınabilir cihaz, öncelikle şarj edilmek için USB bağlantısı kullanır.

USB Sürümleri

      Günümüze kadar üç ana USB standardı geliştirilmiştir. Bunlardan en yenisi 3.1 dir.

 • USB 3.1Superspeed + olarak adlandırılan USB 3.1 uyumlu cihazlar, veriyi 10 Gb / sn (10,240 Mb / sn) hızında aktarabilir.
 • USB 3.0 : Süper Hızlı USB olarak adlandırılan USB 3.0 uyumlu donanımlar, maksimum 5 Gbps (5,120 Mbps) iletim hızına erişebilir.
 • USB 2.0 Yüksek Hızlı USB olarak adlandırılan bu sürümde maksimum 480 Mbps iletim hızına ulaşabilir.
 • USB 1.1 :  USB 1.1  sürümünde aygıtlar maksimum 12 Mbps  veri aktarım hızına erişebilir.

      Günümüzde çoğu USB aygıtı ve kablosu USB 2.0 sürümüne uygun olmakla birlikte, giderek standart olarak USB 3.0 kullanılmaya başlamıştır. USB teknolojisinde yeni sürümler için de araştırmalar devam etmektedir. 

      Bilgisayarda veya diğer cihazlarda kullanılan USB bağlantı noktalarının istenilen hızda çalışması için, kullanılan kablo ve bağlanılan cihazın kullandığı USB bağlantı noktasının da aynı standartta olması gereklidir. Farklı sürümdeki USB bağlantı noktaları arasında veri transferi yapıldığında düşük hızdaki standart üzerinden veri iletimi gerçekleştirilir.

USB Konnektörleri

 • USB C Tipi : Genellikle USB-C olarak adlandırılan bu prizler dört köşeli yuvarlatılmış dikdörtgen şeklindedir. Sadece USB 3.1 Tip C  prizler ve kablolar mevcuttur. Ancak, USB 3.0 ve 2.0 konektörler ile geriye dönük uyumluluk için adaptörler bulunmaktadır.
 • USB Tip A : USB Standart A olarak adlandırılan bu fişler ve prizler dikdörtgen şeklindedir ve en sık görülen USB konektörlerdir. USB 1.1 Tip A, USB 2.0 Tip A ve USB 3.0 Tip A fiş ve prizleri fiziksel olarak uyumludur.
 • USB Tip B : USB Standard-B olarak adlandırılan bu fişler ve prizler, USB 3.0 Tip B konektörlerde  üstte ekstra bir çentik bulunan kare şeklindedir. USB 1.1 Tip B ve USB 2.0 Tip B fişleri fiziksel olarak USB 3.0 Tip B prizleriyle uyumludur ancak USB 3.0 Tip B fişleri USB 2.0 Tip B veya USB 1.1 Tip B prizleriyle uyumlu değildir.
 • USB Micro-A: USB 3.0 Micro-A fişleri, birbirlerinden biraz daha uzun olan, birbirine kaynaşmış iki farklı dikdörtgen fiş gibi görünür. USB 3.0 Micro-A fişleri yalnızca USB 3.0 Micro-AB prizleriyle uyumludur.
 • USB 2.0 Micro-A fişleri çok küçük ve dikdörtgen şeklindedir, birçok yönden küçültülmüş bir USB Tip A fişine benzer. USB Micro-A fişleri hem USB 2.0 hem de USB 3.0 Micro-AB prizleriyle fiziksel olarak uyumludur.
 • USB Micro-B: USB 3.0 Micro-B fişleri, iki ayrı, ancak bağlı fiş olarak göründüğü USB 3.0 Micro-A fişleriyle neredeyse aynı görünümdedir. USB 3.0 Micro-B fişleri hem USB 3.0 Micro-B prizleri hem de USB 3.0 Micro-AB prizleriyle uyumludur.
 • USB Mini-A: USB 2.0 Mini-A fişi dikdörtgen şeklinde ancak bir tarafı daha yuvarlaktır. USB Mini-A fişleri yalnızca USB Mini-AB prizleriyle uyumludur. USB 3.0 Mini-A konektörü bulunmaz.
 • USB Mini-B: USB 2.0 Mini-B fişi, her iki tarafta küçük bir girintiyle dikdörtgen şeklindedir. USB Mini-B fişleri hem USB 2.0 Mini-B hem de Mini-AB prizleriyle fiziksel olarak uyumludur. USB 3.0 Mini-B konektörü bulunmaz.

      USB kablolarına bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul

Cevap bırakın