USB 4.0 standardı 2020 sonunda geliyor

0

Intel’in büyük katkılar sunduğu USB 4.0 standardı, 2020 yılının sonunda kullanıcılar ile buluşacak, bu sayede veri aktarım hızı 40Gbps’e kadar çıkacak. İşte detaylar…

Computex 2019 fuarı kapsamında USB Birliği tarafından yapılan açıklama ile USB 4.0 standardının ne zaman kullanıma sunulacağı sorusu netlik kazandı. Bu kapsamda ilgili standardın 2020 sonuna kadar piyasada olacağı belirtildi.

Yeni standart için en büyük katkıyı sunan şirketlerin başında Intel geliyor. USB 4.0 ile veri aktarım hızının 40Gbps seviyelerine kadar çıkması bekleniyor.

USB Birliği ile bir ortalık yapana Intel, aynı zamanda kendi üretimi olan Thunderbolt protokolünü de yeni standart için kullanıma sunmuş durumda. Yani buradan da anlaşılacağı gibi USB 4.0 standardının temelinde Thunderbolt 3 teknolojisi yatan bir geliştirme olarak karşımıza çıkıyor.

Intel’in normal şartlarda Thunderbolt 3 teknolojisi için lisans bedeli ödemesi gerekirken yeni anlaşma ile birlikte bu lisans bedelini ödemekten kurtulduğunu söylemek mümkün. Ayrıca yeni standardın teknik özelliklerinin belli olmasının ardından ise üreticiler ilgili teknoloji için yeni ürünlerinde yer vermeye başlayabilecek.

İlk ürünlerin Intel işlemciler ve anakartlar olması bekleniyor

Bu arada standarda önemli katkılar sunduğu için bu teknolojiyi barındırarak piyasaya çıkacak ilk ürünlerin Intel işlemciler ve anakartlar olması oldukça büyük bir ihtimal olarak gözüküyor.

Cevap bırakın