USB 3.2 ile tanışın

0

USB 3.1’e yeni yeni alışmaya başlamışken ‘daha da hızlısı’ geliyor. USB 3.2, öncülü 3.1’e kıyasla tam 2 kat daha yüksek hız vaat ediyor. İşte konuya ilişkin ilk bilgiler…

USB 3.2 için çalışmalara başlandığı duyuruldu. Söz konusu standart, USB aktarım hızlarında artış gibi oldukça doğal bir özellikle gelecek. Bilindiği üzere her yeni USS standardı, önceki nesillere göre daha fazla hız sundu.

Günümüzde USB 3.1 ile 10 Gbps veri yükü taşınabiliyor, USB 3.2 ise bu veriyi çok daha ileri seviyeye taşıyor. Çift şeritli 5 Gbps veya 10 Gbps aktarım gündeme geliyor. Söz konusu standart, USB 3.0 ve altı standartlarla uyumluluk özelliği taşıyor. Ayrıca mevcut USB 3.1 kabloları, 3.2 için yeterlilik taşıyor.

Özetle USB 3.2 standardından yararlanmak için USB 3.1 kabloları yeterli olacak. Tek ‘yeni’ gereklilik ise USB 3.2’yi destekleyen aygıtlar. Bu anlamda yakın zamanda ilgili teknolojiyi destekleyecek notebook, PC, TV, vb ürünler sunulabilir.

Şimdilik USB 3.2 standardını desteklediği kaydedilen bir teknoloji ürünü bulunmuyor. Ancak büyük olasılıkla teknoloji şirketleri nezdinde bu yönde çalışmalar sürdürülüyordur. Bu yeni nesil standarda dair ilk bilgiler bu şekilde, ve eylül ayında resmi olarak, tüm detayları ile birlikte duyurulmasının beklendiğini belirtelim.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın