Üretkenliğinizi Artıracak Windows 11 Özellikleri

      İş yaparken kullanılan teknolojik aletler kuşkusuz işlerimizi kolaylaştırıyor. Üretkenlik açısından kullanılan cihazdan maksimum verimi alabilmek için genel özelliklerinin bilinmesi fayda sağlıyor.  Neyse ki, Windows 11, bilgisayarda işlerinizi kolaylaştırmak için bir dizi yerleşik üretkenlik araçlarıyla birlikte geliyor. Üretkenliğinizi Artıracak Windows 11 Özellikleri başlıklı yazımda,  yeni tanıtıldığını söyleyebileceğimiz Windows 11’den  daha fazla yararlanmak için bilinmesi gereken özelliklerinden bahsedeceğim.

      Windows 11’de üretkenliğimizi artıracak özelliklere örnekler vererek yazımıza devam edelim.

Ekrana Tutturma Asistanı

      Windows 11’de ana ekranda bulunan birden çok pencereyi birleştirme ya da ekranın sağ veya sol yanına yaslamak için ekran tutturma yardımı kullanılıyor.  Windows 10’da klavyeden Windows logo    + sağ/sol/alt/üst tuşlarına aynı anda basarak ekrandaki açık pencereleri sıralayabiliyor olmakla birlikte, Widnows 11’de bunlara ek olarak,  ekrandaki pencereleri hızlı şekilde düzenleyip çoklu görev yapma veya farklı uygulamalar arasında kolayca geçişler sağlayabiliyorsunuz.

      Windows 11 de uygulamaları ekrana tutturma ayarları için ” Ayarlar > Sistem > Çoklu Görev ”  yolunu izlemeniz gerekiyor.  Windows 11 kullanırken, klavyeden Windows logo + Z tuşlarına basıldığında, masaüstünün nasıl kullanabileceğini gösteren ekran altlıkları gösteriliyor. Bilgisayarda açık olan uygulamaları bu altlıklardan seçtiğiniz herhangi birine dağıtarak, aynı anda uygulamalarınızı görme şansına sahip oluyorsunuz.

      Snap Layouts ile oluşturduğunuz tüm bu pencere düzenlerini kaydedip  daha sonra görev çubuğundan Snap Groups ile bunlara erişebiliyorsunuz.

Görev Çubuğunda Microsoft Teams Entegrasyonu

      Microsoft Teams’i iş arkadaşlarınızla, çalışanlar veya müşterilerinizle iletişim halinde kalmak için kullanıyorsanız, Windows 11’de yapılan yeni entegrasyon ile doğrudan görev çubuğundan işlemlerinize başlayıp; mesaj gönderip almaya ve görüntülü görüşmeye başlayabiliyorsunuz. Üretkenliğinizi Artıracak Windows 11 Özellikleri

      Windows 11’de sohbet etmek yada görüntülü arama başlatmak için Teams’e, görev çubuğundan ya da Win + C’ye basarak kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Windows 11 Odak Oturum

      Windows 11 odak oturum; kullanıcıların çalışma sürelerini daha etkili şekilde yönetebilmeleri ve üretkenliklerini artırmayı amaçlıyor. Windows 11 odak oturumun; belirli bir işe odaklanmanıza, bir işte harcanan süreyi izlemenize, iş esnasında önceden belirlenmiş bir süre sonra ara vermeye yardımcı olur.

      Windows 11’de alarm ve saat uygulaması açıldığında; gelen pencereden, odak oturumları sekmesi seçilip başlat tıklandığında, Microsoft hesabınızın açılmasını gerektiren bir ekran ile karşılaşılıyor. Sisteme giriş yapıldıktan sonra, görevler kısmında bir görev için zaman ayarlaması yapıp, odak oturumu başlat seçilerek işlem tamamlanıyor.

Dokunmatik Ekran

      Microsoft surface gibi dokunmatik ekranlı bir bilgisayarda Windows 11 kullanılıyorsa, yeni dokunmatik ekran hareketlerinden yararlanabilirsiniz.  Bu hareketler, görevleri daha hızlı gerçekleştirmek için belirli parmak hareketlerini kullanmanıza olanak sağlar.

      Windows 11’de parmak hareketleri ile yapılabilecekler.

  • Bir menüde sağ tıklama: Öğeye basılı tutma
  • Tüm açık pencereleri görme: Ekranı üç parmak ile yukarı kaydırma
  • Masaüstünü gösterme: Ekranı üç parmak ile aşağı kaydırma
  • Son açık uygulamaya geçme: Ekranı üç parmak ile sağa veya sola kaydırma.
  • Bildirim merkezini açma: Bir parmak ile ekranın sağ kenarımdan içeri doğru kaydırma.
  • Widget’ları görme: Tek parmak ile ekranın sol kenarından içeri doğru kaydırma.
  • Masaüstleri arasında geçiş yapma: Ekranı dört parmak ile sağa ya da sola doğru kaydırma.

Android Uygulama Entegrasyonu

      Windows 11’de Android uygulamalarınızı Amazon Appstore aracılığıyla doğrudan Microsoft Store’dan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra, diğer uygulamalar gibi Android uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. İş akışlarınız Android uygulamalarına bağlıysa, hantal telefonlarda beklemeleri engelleyerek üretkenliğinizi artırabilirsiniz. Amazon’un sınırlı Android uygulama pazarının her Android uygulamasına destek vermediğini de söylememiz gerekiyor.

      Windows 11’i destekleyen bilgisayarlara bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul      YouTube kanalım

 

Cevap bırakın