Unutulmaz video oyun karakterleri

0

Booker-DeWittGenel olarak sektördeki pek çok oyun geliştiricisi birbirini taklit ettiğinden olsa gerek oyun dünyası tahmin edilebilir, sıkıcı ve orijinal olmayan karakterlerle dolu. Ancak aralarında bu yargıyı kıranlar da yok değil. Bu haftaki yazımda bir çoğumuzun çocukluk kahramanı olan kimilerimiz için ise halen boş zaman arkadaşı olarak görmekten vazgeçemediği unutulmaz video oyun karakterlerini yazdım.

Prince of Persia
Oyunu ilginç kılan karakterin 3 seri boyunca geçirdiği değişim süreci. Oyunun en başında naif bir asilzade olan karakter zamanla olgunlaşıyor ve çelişkili bir karakter olmayı başarıyor. Bir tarafı iyi kalırken diğer yanı karanlık birine dönüşüyor. Oyunla ilgili kötü taraf ise kendini tekrar eden ve tahmin edilebilir bir yapıda olması.
Altaïr
Assassin’s Creed’in ana karakteri olan Altaïr video oyunlarının en unutulmazlarından biri. Oyunla ilgili bir diğer unutulmaz karakter ise Desmond. Altaïr’den daha az ilgi çekici olsa da oyunun 3. sezonunda bir makine kullanarak geçmişe giden ve Altaïr’in vücudu içinde yaşamaya başlayan Desmond unutulmaz karakterler arasına girmeyi hak ediyor.
Monkey
Enslaved: Odyssey to the West oyununun karakterlerinden biri olan Monkey, güçlü içgüdüleri, tamamen ironik ve insan üstü tırmanma yeteneği nedeniyle Monkey ismini almıştı. Oyunda temel amaç hayatta kalmak ve partnerinin hayatta kalmasına yardım etmekti.
Garrett
Oyunda, kendisinden kötülerden çalan bir bir hırsız olan Garrett aslında hikayenin iyi karakteri. İlk oyunda müşterisi için yaptığı hırsızlık sonrası Victoria tarafından gözü çıkarılan Garrett bu eksikliğini mekanik bir gözle kapatır ve şanını sürdürmeye devam eder. Oyundaki en eğlenceli ve heyecanlı bölümler; hırsızlık esnasında bina ve odalara sessizce girme ve karanlık koridorlarda saklanma kısmı.
Commander Shepard
Eğer Mass Effect serisini oynadıysanız Commander Shepard’ın kim olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer oynamadıysanız da mutlaka oynamalısınız. Shepard dünyayı kurtaran iyi ve soylu bir karakter. Dışarıdan bakıldığında pek de ilginç gelmiyor çünkü bu tarz pek çok oyun karakteri bulunuyor. Ancak oyunu ilginç kılan yaptığınız seçimleri oyunun gidişatı etkiliyor olması ve oyunun buna göre şekillenmesi. Oyun esnasında kimin yaşayacağı ya da öleceği, kimin yanınızda olacağı ile ilgili karar vermeniz gerekiyor. Ve bu kararlar oyunun gelecek kısımlarını etkiliyor.
Guybrush Threepwood
Monkey ısland serisinin ana karakteri olan Guybrush Threepwood’un hayattaki tek amacı korsan olmak. Video oyunlarının en naif ve budala karakteri ve oyunu eğenceli kılan da bu. Oyunda karakterin başına pek çok durum geliyor. Bu durumlar karşısında çok fazla seçenek yok ancak karakter sizi eğlendirmeye yetiyor.
Star Wars the Old Republic
Öncelikle Star Wars the Old Republic karakterin değil oyunun adı. Bu oyunda bir karakter seçmemizin nedeni hangi karakter olacağınıza sizin karar veriyor olmanız. İsteğinize göre iyi ya da kötü tarafta olabilir ve oyundaki karakterinizi siz belirleyebilirsiniz. Ve tercihlerinize göre oyundaki diğer aşamalar gelişecek tabii. Öte yandan yalnızca iyi ya da kötü seçenekleri tercih etmek zorunda değilsiniz eğer isterseniz ikisini karıştırabilirsiniz.
Black & White
En ilginç oyunlardan biri olan bu oyun size tanrı rolünü oynama imkanı veriyor. Oyunda tercihlerinize göre iyi ya da kötü tanrı olabilirsiniz. İsterseniz insanların üzerine tek hamlede yıldırımlar gönderebilir ve insanları öldürebilir ve ağaçları sökebilirsiniz ya da tam tersi iyi şeyler yapabilirsiniz. İyi bir tanrı olmak veya bir şeytana dönüşmek sizin elinizde. Ayrıca istediğiniz şekilde büyütebileceğiniz bir de evcil hayvanınız bulunuyor.
Duke Nukem
Efsanevi Amerikan tiplemesi olan Duke Nukem, Duke Nukem Forever isimli oyunun da ana karakteri. Pek çok kişi tarafından Arnold Schwarzenegger’e benzetilen bu karakter aslında Sylvester Stallone’a daha çok benziyor. Hikayeye göre Ameikan ordusunda görev alan Duke Nukem ordudan ayrıldıktan sonra dünyayı Dr. Proton’un şeytani makinalarından kurtarmak için CIA tarafından kiralanır. Oyunda ise Duke Nukem uzaylıların bir kadını kaçırması üzerine dünyayı uzaylılardan kurtarmak için göreve geri döner.
Booker DeWitt
Bioshock Infinite’in ana karakteri olan Booker DeWitt tüm zamanların en orijinal karakterlerinden biri. Zaten bu tarz bir oyunun ana karakterinin sıkıcı olması pek de mümkün değil. Oyunda Booker Dewitt Columbia adlı gökyüzü şehrinde yıllardır esir hayatı yaşayan Elizabeth adlı kızı kurtarmak için şehre gönderilen eski bir ajan rolündedir.

Görsel kaynak: Wonderslist.com

Cevap bırakın