Unutulmaz oyun müzikleri

0

Video oyunları sadece bir yapımdan ibaret değildir. Hikayesi, grafikleri hepsi başlı başına uzmanlık gerektiren işlerdir. Elbette müzikleri de. Eğer siz de video oyunlarını sevenlerdenseniz, bugüne kadar defalarca dilinize takılan şarkı olmuştur. Ama bunların içlerinde öyle efsaneler var ki, senfoni orkestraları tarafından dahi konser salonlarında, binlerce kişiye performansları gerçekleştirilmiştir. Bazı yapımlarda üreticiler, ürünün müzikleri hakkında o kadar iddialı oluyorlar ki, oyunun müziklerini ayrıca OST (Original Sound Track) olarak da satabiliyorlar. Görünen o ki, oyunlar, sinema sektörünün yan kollarından birine daha el atmış durumdalar.

sheet-music

Müzikler ile birlikte besteciler de ön plana çıkmaya başladılar. Jesper Kyd, Michiru Ōshima, Koji Kondo gibi bir çok isimle tanıştık. Bu unutulmaz eserlere birlikte göz atıp, kulaklarımızı silmek ister misiniz? Sizler için bunları bir sıralayalım.

Super Mario Teması – Koji Kondo
Ağustos 1963 doğumlu olan Kondo, İlk çalışmasını Punch Out ile yapmıştı. Ancak bir çoğumuz onu Super Mario Bros’un teması ile hatırlıyoruz. Bugüne kadar sayısız defa, farklı versiyonlar ile yeniden yorumlanan şarkıya bir de bizlerden versiyon geldi. Bir klarnet ve darbuka ile çalındı.

Assassin’s Creed II Teması – Jesper Kyd Jakobson
Şubat 1972 doğumlu olan Jesper Kyd, günümüzün modern oyunların bir çoğunda boy gösteren bir besteci. Hem oyunlar hem de filmler için temalar üretiyor. Bugüne kadar hit olan besteleri saymakla bitmez. İçlerinde Assassin’s Creed, Hitman, Borderlands serilerinden tutun Darksiders II, Adventures of Batman and Robin’e kadar birçok yapım bulunuyor.

World of Warcraft Teması – Jason Hayes, Tracy W. Bush, Derek Duke ve Glenn Stafford
Her dinlendiğinde, eline kılıcı alıp dağlara ava çıkmayı ister mi bir insan? World of Warcraft‘ın müziğini dinleyip de yapmak istemeyecek birini tanımıyorum. Geçtiğimiz yıllarda birçok farklı yorumu sergilenen eserin, 2011’de gerçekleştirilen Gamescom Fuarı’nda canlı performansını izleyip, kaydetme şansım olmuştu. Kayıt kalitesi çok iyi olmasa da yine de çok keyif veriyor.

Londra Filarmoni Orkestrası 2011 yılında video oyunları için bir albüm çıkarttı. Bu albümde onlarca bilgisayar oyunu teması bulunuyordu. Onlardan biri de Warcraft teması. Oyun müziklerine ilgi gösterip de bunu dinlememek olmaz.

Diablo Teması – Matt Uelman
Oyun denince Blizzard’ı tek geçerim. Yapımlarına her noktada ayrı bir önem verirler. Grafik, sinematik, hikaye ve müzikleri ile her döneme damgasını vuran bir firma. Eski oyuncular Tristram’ın ezgisini hatırlayacaklardır. Gitar çalmayı bilen ya da öğrenmeye çalışan birçok oyunseverin hayalini süsleyen bir parça idi. Matt Uelman tarafından bestelenen Tristram tema müziği 2007 yılında Blizzcon’da canlı olarak çalınmıştı. Etkinliğe katılan herkesin ayakta alkışladığı tema ile Hack and Slash türünün en önemli oyunu Diablo 2’nin duyurulmasında kullanılmıştı. Düşündükçe hala tüylerim diken diken oluyor. Dinleyin bakalım, siz ne düşüneceksiniz…

The Elder Scrolls: Skyrim Teması – Jeremy Solue
Oyun müziklerinden bahsedip de Skyrim’in temasından bahsetmemek olmaz. Commodore kuşağının yetiştirdiği önemli bestecilerden biri olan Soule, batılı müzisyenler içinde önemli bir noktaya sahip. Guild Wars, Total Annihilation, Neverwinter Nights, Dungeon Siege ve Harry Potter gibi yapımların da müziklerini besteleyen Soule, senfonik müziğin bilgisayar oyunlarına girmesinde öncülerden biri oldu. Elbette onun da eserleri birçok farklı kişi tarafından yeniden yorumlandı. Bunlar içinde Peter Hollens ile Lindsey Stirling birlikteliğinin çıkarttığı ürünü tek geçerim.

Yukarıda ismini belirttiğim diğer kişilerin eserleri niye yok diye sorabilirsiniz. ‘Oyun Müzikleri’ konusu o kadar geniş ki, onları da bir sonraki yazıma saklıyorum.

Cevap bırakın