Unreal Engine 5 ile Geliştirilen Video Oyunları

0

Unreal Engine 5 barındırdığı önemli geliştirici avantajları ve bağımsız yapımcıları destekleyen politikaları sayesinde şu anda günümüzün en popüler oyun motorlarından biri. Hem dev stüdyolar hem de bağımsız stüdyolar yeni oyunlarını UE5’in altyapısında hazırlıyorlar.

Unreal Engine’in en yeni versiyonu olan UE5’in önümüzdeki yıllarda çıkacak olan yeni nesil oyunlarda yoğun bir şekilde kullanıldığını göreceğiz. Çünkü oyun motorunun yeni nesil versiyonunun geometri, ışıklandırma ve animasyon oluşturma açısından bir atılım gerçekleştirdiğini görüyoruz. Peki, önümüzdeki yıllarda hangi oyunları UE5 ile göreceğiz. İşte bazı önemli oyunlar:

Ark 2

Studio Wildcard tarafından geliştirilen Ark 2 oyunu hakkında Vin Diesel’in başrolde olması ve en yeni Unreal Engine oyun motorunu kullanması dışında pek bir şey bilinmiyor. Çok oyunculu hayatta kalma oyununun devamı, seriyi farklı bir yöne sürükleyecek gibi görünüyor ve yeni oyunun tek oyunculu hikaye anlatımına daha fazla odaklanma ihtimali bulunuyor.

Avowed

Öncüllerinden farklı olarak Unreal Engine 5, açık dünya tasarımlarıyla uyumlu ve geliştiriciler de bunun farkında. Obsidian’ın Avowed oyunu, Pillars of Eternity evreninde geçen, sihir ve kılıç tabanlı dövüşe odaklanmış gibi görünen bir fantezi birinci şahıs RPG. Bir çıkış tarihi açıklanmamasına rağmen, söylentiler Avowed’ın 2023’ün başlarında piyasaya sürülebileceğini ve onu Unreal Engine 5 için ilk açık dünya testlerinden biri haline getirebileceğini öne sürüyor.

Black Myth: Wukong

Black Myth: Wukong, 2020 yılı içerisinde ilk kez görücüye çıkmasından bu yana oyuncuları fazlasıyla etkiledi. Bu fantastik oyun, sevilen “Journey to the West” adlı romanın bir tür uyarlaması olma özelliği taşıyor. Aksiyon-macera oyunu, inanılmaz düzeyde görsel ayrıntı ve şiddetli boss dövüşleri içeriyor.

Bununla birlikte Black Myth: Wukong, ilk gösterildiği dönemde FromSoftware’in Dark Souls serisiyle de karşılaştırıldı. Ayrıca Ağustos 2021’de, Black Myth: Wukong’un Unreal Engine 5 ile geliştirilmekte olduğu doğrulandı ve bu da şüphesiz oyun için halihazırda olan heyecanın daha da artmasına neden oldu.

Kingdom Hearts 4

Square Enix’in Kingdom Hearts 4’ü açıklaması, oyunun Unreal Engine 5’te çalıştığını göstermedi, ancak Tetsuya Nomura bunun gelecekte değişeceğini doğruladı. Sora’yı gerçekçi bir metropolde bırakan KH4, oyun, hikaye veya yapısıdaki ince ayarlarla franchise’ı yeni bir yöne götürmeye hazır görünüyor. Yeni sanat tarzı, Square serisinin Disney’in MCU ve Star Wars gibi canlı aksiyon özelliklerini keşfetmesini kolaylaştıracaktır.

Quantum Error

Birinci şahıs korku oyunu olan Quantum Error şu anda Unreal Engine 5 üzerinde geliştiriliyor. Bu zamana kadar oyunun ortaya çıkan görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla Quantum Error, stilize görseller ve zengin bir atmosfer sunacak.

Unreal Engine 5’e geçişin ardından, oyun motorunun sunduğu geliştirilmiş aydınlatma nedeniyle oyunun atmosferinin dikkat çekici seviyede iyileştirildiği belirtilmiş. Bununla birlikte oyun; etkileyici, korkutucu ve eğlenceli olacak gibi görünüyor. Son olarak Quantum Error için henüz bir çıkış tarihi açıklanmadığını belirtelim.

Redfall

Microsoft’un gerçekleştirdiği E3 2021 sunumunda gösterilen oyunlardan biri de Arkane Studios’un en yeni oyunu Redfall idi. Redfall, oyun stüdyosunun güçlü aksiyon-macera oyunlarından biri olarak Arkane Studios’un portföyündeki yerini almaya hazırlanıyor. Arkane’in yeni oyununda oyuncular tek başlarına ya da diğer oyuncularla iş birliği içinde, ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Redfall kasabasında vampir lejyonlarıyla mücadele edecekler.

Şimdilik Redfall oyunuyla ilgili olarak bildiklerimiz bunlarla sınırlı, ancak oyunun Unreal Engine 5 oyun motorunu kullandığı da doğrulandı. Oyunun çıkış dönemi olarak 2022 yılının yaz aylarının işaret edildiğini göz önünde bulunduracak olursak, Redfall’un oyuncuların Unreal Engine 5’in yapabileceklerini görebilecekleri ilk oyunlardan biri olabileceğini söyleyebiliriz.

Senua’s Saga: Hellblade 2

2019 yılının sonlarında Senua’s Saga: Hellblade 2’nin geliştirme sürecinde olduğu doğrulandı. Oyun hakkında henüz elimizde çok fazla bilgi yok, ancak oyunun Xbox platformlarına özel olacağını ve Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirildiğini biliyoruz. Orijinal oyun Hellblade: Senua’s Sacrifice, görsel anlamda son derece etkileyiciydi ve bu nedenle devam oyunu da oyuncular tarafından merakla bekleniyor.

Senua’s Saga: Hellblade 2, ilk oyuna kıyasla çok daha büyük bir geliştirme ekibi tarafından geliştiriliyor ve bu geliştirme ekibinin yeteneklerinin Unreal Engine 5’in gücüyle birleşmesi sayesinde, oyunculara ilk oyundakinden daha etkileyici bir oyun deneyimi sunulabilir. Ki oyunun yayınlanan oynanış görüntüleri de ara sahneler ile oynanış arasında pürüzsüz geçişlerin olduğu sekansları gözler önüne sererek oyun için mevcut olan heyecanın artmasını sağladı.

Stalker 2: Heart of Chornobyl

Stalker 2: Heart of Chornobyl, Microsoft’un E3 2021 sunumunda gösterdiği en dikkat çekici oyunlardan biriydi. Oyunun yayınlanan ilk fragmanı etkileyici görselliği nedeniyle pek çok oyuncu tarafından övülmüştü. Bunun üzerine de Stalker 2’nin Unreal Engine 5 kullanılarak geliştirilmekte olduğu doğrulandı.

Stalker 2: Heart of Chornobyl, en çok beklenen Unreal Engine 5 oyunlarından biri. Unreal Engine 5 oyun motoru, önceki sürümlerine kıyasla açık dünya oyun projeleri için daha uygun görünüyor ve bu da Stalker 2 gibi oyun projelerinin neden Unreal Engine 5’i kullanmayı tercih ettiğini gösteriyor. Uzun zamandır beklenen devam oyunun çıkış tarihi, şu anda 8 Aralık 2022 olarak gözüküyor. Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle oyunun geliştirme süreci sekteye uğradı ve bundan dolayı oyunun çıkışının yeniden ertelenmesi kaçınılmaz gibi görünüyor.

Yeni Witcher Oyunu

CD Projekt Red, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu bir açıklamayla yeni bir Witcher oyununun geliştirilmekte olduğunu doğruladı. Daha da önemlisi yeni Witcher oyununun, stüdyonun The Witcher 2: Assassins of Kings’ten beri kullandığı REDengine oyun motoru yerine, Unreal Engine 5 oyun motoru kullanılarak geliştirildiği duyuruldu. CD Projekt Red, oyunun geliştirilmekte olduğu bilgisi dışında daha fazla bilgi paylaşmamayı tercih etti.

Bununla birlikte şirketin küresel halkla ilişkiler direktörü Radek Grabowski, CD Projekt Red’in The Witcher 4’ü duyurmadığını belirten bir tweet paylaştı ve serinin yeni bir yöne doğru ilerlediğini öne sürdü. CD Projekt Red ayrıca Epic Games’in geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ve Unreal Engine 5 oyun motoruna odaklanan State of Unreal 2022 etkinliği sırasında, Unreal Engine 5’in lineer oyun projelerinden daha çok açık dünya oyun tasarımına uygun olması nedeniyle seçildiğini açıkladı.

Cevap bırakın