Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunUndead Inc. İnceleme

  Undead Inc. İnceleme

  Bir medikal şirketin yerel şubesini yönetmek ne kadar zor olabilir? Undead Inc. bizi bu konuda hayali bir işletme yönetimi fikri ile tanıştırıyor!

  Undead Inc. bizi legal olduğu kadar illegal tarafta da değişik mevzuların ortasında bırakan, artan maliyetler karşısında ayakta kalmaya oynamanız gereken bir işletme yönetimi odaklı oyun olarak karşılıyor. Oyun basit bir fikir üzerinden oynaması kolay ustalaşması zor bir şekilde tasarlanmış. Normal yollarla kazanamadığınız parayı yüksek kar oranları ve farklı faaliyetler sayesinde karaborsa ve illegal taraftan elde edip ayakta kalmaya çalıştığınız bir matematik üzerinden döndürüyor.

  Ekranı yandan görerek oynadığınız oyun görsel açıdan oldukça iyi bir perspektif sunuyor. Baktığınız alanlarda hissiyatınız sizi derin düşüncelere alıp götürecek kadar dolu ve kalabalık diyebilirim. Ortamların çeşitliliği ve güzelliği, benzer şeyleri yapıp devam ettiğimiz noktalarda oyuncunun sıkılmaması için iyi bir seçenek aslında. Odağımız hiçbir zaman manzarada olmasa bile iyi hissettirmesi önemli.

  Oynanış açısından yukarıda da bahsettiğim gibi defalarca hata yapıp baştan başladığınız deneyimlerle karşılaşmanız çok olası. Kısıtlı imkanlar ve kaynaklarla büyüme odaklı düşünmek doğru zamanda teslimat sağlayabilmek, verimliliği en iyi noktada tutmak sizi zorlayacak etmenler arasında yer alıyor.

  Normal alım satım ile işlerin yürümediğini oyunun mekanikleri üzerinden gördüğünüz anda artık işin illegal boyutuna hatta etik noktaların bile çöpe atıldığı senaryolara geçiş yapıyorsunuz. Bunun elbette bir oyun olduğunu, amacın eğlenmek ve mizahi açıdan düşünmek olduğunu unutmamak lazım.

  Etiğin bir kenara fırlatılmasıyla birlikte en yeni tedavi yöntemleri, biyolojik silah geliştirmeler dahil yasadışı virüs araştırmalarına kadar liste kabarıyor. Tabii ki biz bu işlere girişirken bir işletmeyi yönettiğimizi de unutmamak gerekiyor. Çalışanlarınız var ve onların mutlu olması ya da adım attığınız suçun farkında olup olmamaları, bu duruma nasıl tepki verdikleri önemli. Ne kadar sadık personel o kadar az sorun. Yolunuza taş koyabilecek politikacılar, yerel yöneticiler, güvenlik görevlileri dahil yapabildiğiniz her ölçüde rüşvet vb. yollarla kendi stabilitenizi sağlamanız gerekiyor. Tek tehdit bunlar değil elbette, rakipler de işin içinde. Senin piyasadan çekilmeni sağlamak için her yolu denemeye hazırlar.

  Oyun aslında bize değişik bir serüven de sunuyor. İşlerin yolunda gitmediği ve izimizi kaybettirmemiz gereken durumda tası tarağı toplayıp ortadan kaybolarak bir diğer lokasyonda yeniden serüvene başlayabiliyoruz. Bu noktada nakitiniz, geliştirdiğiniz şeyler ve güvenilir personeliniz kritik önem taşıyor.

  Oyun bize 4 önemli başlıkta dikkat etmemiz gereken konuları sunuyor.

  KAYNAK YÖNETİMİ
  Oyun bile olsa bir işletme yönettiğimiz için borç girer, alacak çıkar mantığında düşünerek nakit akışını takip etmek, hastaları gözlemlemek, riskleri ve olası giderleri iyi kotarmak gerekiyor. İşletmenin sorunsuzca ayakta kalması için gereken neyse yapılmalı malum.

  İNŞA ETME
  Ofisiniz için yer üstü ve yer altı alanda inşaatı gerçekleştirmek, büyümenize yardımcı olacak gerekli imkanları sağlamak oldukça önem arz ediyor. Her adımın zamanında yapılması ise ekstra önemli.

  PERSONEL YÖNETİMİ
  İşlerin büyüdüğü noktada çalışanlarınızla da iyi geçinmeniz gerekiyor. Doğru çalışanın bulunması, işe uygun becerilerinin olması, şirket kültürüne uyumu gibi farklı konularda sizi zorlayacak detayları gözden kaçırmamanız gerekiyor.

  ARAŞTIRMA
  Bu başlık sizi tam olarak kendinizle çeliştirmeye, oyunun gidişatında gerçek ile kurguyu eleştirmenize ve sonuçları görmenize yarayan bir yola sokuyor. Topluma hizmet için ilaç ve tedavi yöntemlerini araştırırken aynı anda yasal olmayan virüsleri ve biyolojik silahlar dahil çeşitli konuları da geliştirebiliyorsunuz. Oyunun bütün mekaniğinin bu ikilem üzerine kurulu olduğunu düşündüğümüzde seçeneğimiz oldukça bol.

  Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da bazı sıkıntılı durumlar var. Örneğin çalışanların seçilmesi, güvenlik görevlilerinin takılarak bug’da kalması, oynanışın bunların etkisi ile kontrolünüzün dışında kaldığı işlevsiz hale dönmesi gibi sizi oyundan soğutacak unsurlar bulunmakta. Zaman içinde bu sorunları tamamen çözerlerse keyifli bir yapım olacağının sinyallerini veren oyunu takip edebilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN