Oyun ve Sinema Deneyimine Farklı bir Bakış Ultra Geniş Monitörler

0

Sinema perdesinin büyüleyici atmosferini evlerimizde odalarımızda yaşamak için ultra geniş monitörler doğru bir seçenek olabilir. Özellikle geniş format filmleri bu tarz bir ekranda izlemek farklı bir deneyim. Filmseverler dışında oyuncuların son dönemde tercih etmeye başladığı ultra geniş monitörler sundukları fazla alan ile beğeni topluyor. İlk bakışta alıştığımız 16:9 orana göre tuhaf duran bu monitörler 21:9 oranına sahipler. Yani yatay olarak %25 civarında daha fazla alan barındıran ekranlardan bahsediyoruz. Oyuncular dışında mimari, grafik ya da fotoğraf tarzı görsel sanatlarla uğraşanlar da monitörlerin geniş piksel havuzundan yararlanabiliyorlar. Sayısı her geçen gün artan ultra geniş monitörler arasında öne çıkan birkaç model ile size fikir vermeye çalışacağız.

ultra geniş
Ultra geniş bir monitör ile çok daha verimli çalışabilirsiniz

Ultra Geniş Ailesi ile Tanışmak için LG 29WN600-W

2560×1080 çözünürlüklü ve HDR10 destekli IPS panel ile üretilen bu model renk olarak da sRBG spektrumunun %99’u tanımlayabiliyor. AMD FreeSync desteği ile gelen ürün akıcı oyunlarda sizi yarı yolda bırakmıyor. 5MS tepki süresi elbette çok profesyonel FPS oyuncuları için olmasa da yine de başarılı. Daha üst modellere göre parlaklığı biraz daha düşük olan bu model HDR anlamında çok başarılı bir performans ortaya koyamasa da fiyatıyla gayet makul bir seçenek olarak listemize giriyor. 2399 liraya bu adresten inceleyip satın alabileceğiniz ürün ultra geniş ailesiyle tanışmak için ideal bir seçenek.


Oyuncuların Tercihi AOC 34 inç CU34G2

Çok sayıda ve farklı ihtiyaca göre monitör geliştiren AOC, 34 inç ve kavisli bir ultra geniş modeliyle beğeni topluyor. 3440 x 1440 çözünürlük ile gelen ürün 100Hz destekli 6MS tepki süresine sahip. Eğer 144Hz profesyonel e-oyuncu ekranına ihtiyacınız yoksa 100Hz tarama hızı yeterli olacaktır. Başarılı renkleri ve genel performansına karşın HDR desteği sunmaması AOC’un eksisi olarak karşımıza çıkıyor. sRGB palette %100’ü aşan AOC daha zorlu ve derin renk formatı Adobe RGB’de %85’i buluyor. 2 adet HDMI’a ek olarak DisplayPort desteği olması ve FreeSync desteği ile 5999 liraya satılan ürünü bu adresten inceleyip satın alabilirsiniz.

Farklı bir Deneyim LG 38WK95C

LG’den 3840 x 1600 çözünürlüklü kavisli ve IPS panele sahip gelişmiş bir 38 inç dev bir ultra geniş monitör ile yazımızı tamamlayalım. Panelin büyük olması tarama hızını 75Hz ile sınırlıyor. Eğer 60Hz FullHD bir ekrandan geliyorsanız büyük bir sıçrama yaşarken 144Hz daha yüksek performanslı modellere göre biraz geride kaldığınız hissini yaşayabilirsiniz. Bu tarz monitörleri genel olarak televizyonlarla karşılaştırdığınızda HDR olarak tatmin olmayabilirsiniz. Ancak renklerin doygunluğu ve canlılığı ile gelen deneyim bu açığı farklı bir şekilde kapayacaktır. 11308 lira gibi görece yüksek bir fiyata satılan ürünü daha detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz.

 

Cevap bırakın