Ultima Thule keşfi için sıkı durun [Uzay]

0

2019’un başında yeni hedefine ulaşması beklenen The New Horizons, Ultima Thule’a ait oldukça detaylı fotoğraflar çekme şansını yakalayacak.

NASA’nın 2006 yılında gönderdiği The New Horizons uzay aracı, uzayın bilinmezliklerine ışık tutmaya ve önemli keşiflerde bulunmaya devam ediyor. İnsansız işletilen The New Horizons uzay aracı, esas olarak Plüton gezegeninin fotoğraflanabilmesi için yola çıkmıştı.

Görevde bulunduğu 12 yıllık süre zarfında uzay meraklılarının adını sıkça duyduğu The New Horizons uzay aracı, daha önce de Plüton gezegeninin 12 bin 500 kilometre yakınından çekmiş olduğu olağanüstü fotoğraflarla oldukça önemli bir keşfe imza atmıştı.

NASA yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, söz konusu uzay aracı yeni bir rota üzerinde ilerliyor ve bir sonraki hedefi Ultima Thule adlı gök cismi olacak.

2019’un başında yeni hedefine ulaşması beklenen The New Horizons, Ultima Thule’a ait oldukça detaylı fotoğraflar çekme şansını yakalayacak.

Keşif sürüyor…

Uzay aracı şu anda Ultima Thule’a yaklaşık olarak 3 bin 500 kilometrelik bir mesafede bulunuyor ve herhangi bir engelle karşılaşmadan hedefine ilerlemeye devam ediyor.

Öte yandan NASA yetkilileri, olası bir kaza ya da gök cisimleriyle çarpışmayı önleyebilmek için son iki haftalarını The New Horizons için rota çizmeye harcamış durumdalar.

Görevini başardığı takdirde, keşfettiği gezegen ve gök cisimleri arasına bir halka daha ekleyecek olan uzay aracı, bizlere evrenin sırlarıyla ilgili erişemediğimiz pek çok yeni bilgiyi sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Cevap bırakın