Ülkemizdeki Yeni Hibrit Otomobil Modelleri

0

Küresel ısınmaya karşı mücadelede otomobil üreticileri elini taşın altına koymaya başladı. Gerek birçok Avrupa ülkesinin dizel motorları kademeli olarak saf dışı bırakacak olması gerekse de çevreci bilincin artması hibrit ve elektrikli otomobillere olan ilgiyi yükseltmekte. Özellikle şehir trafiğinde sakin kullanımı tercih eden, yakıt tüketiminde cimri model arayan ve yeniliğe açık bir kitleye hitap eden hibrit otomobiller %100 elektrikli otomobiller öncesi önemli bir basamak. Bunu gören firmalar da hibrit modellere yatırım yapmakta gecikmiyor.

Hyundai IONIQ
Hyundai de hibrit otomobil kervanına katılan firmalardan biri olarak gözünü direkt olarak bu segmentin yaratıcısı konumundaki Toyota Prius’a dikmiş vaziyette. Dünyada hibrit, tam elektrikli ve plug-in hibrit olarak üretilen otomobilin sadece hibrit modeli Türkiye’ye ithal edilmekte. 1.6 litre benzinli ve elektrik motorla gelen IONIQ, 105 Beygir / 43 Nm değerlere sahip. Yani iki motorun toplamı 140 beygiri geçiyor. Fabrika verilerine göre araç 100 km’de 3.9 litre benzin yakıyor ki bu da benzinin fahiş fiyatta olduğu ülkemizde büyük bir albeni yaratıyor.
Hyundai, IONIQ’te tasarım olarak yenilikçi olmakla beraber aşırıya kaçmamış. Dijital göstergeler ve aracın ferah kullanımının yanı sıra Catering, Apple CarPlay ve Android Auto dahil olmak üzere birçok bağlantı özelliğini bir arada sunuyor. 7-inç TFT bilgi ekranıyla takip edilebilen hibrit sisteminin yanı sıra müzik ve radyo gibi medya özellikleri de kokpitteki bu teknolojik ekrandan yönetilebiliyor. Ayrıca 8 inç navigasyon ve bilgi eğlence sistemi de sunan otomobilde kablosuz şarj özelliği de bulunuyor. Aracın ülkemizde iki farklı donanımı bulunuyor. Başlangıç seviyesi 123.900 TL ve daha donanımlı versiyonu da 149.900 liradan satışa sunuluyor. Toyota Prius’a göre fiyat avantajı bulunan bu modelin ülkemizde olması hibrid rekabetine yarayacaktır. İlk hibrit modelinde oldukça doğru işler yapan Hyundai’yi tebrik ediyoruz.

Toyota Auris Hybrit
İçinde bulunduğumuz yılı hibrit yılı ilan eden Toyota, dünya çapındaki her modelinin hibrit alternatifini geliştirmekte kararlı. Bu modellerden ülkemize gelmeye hazırlanan bir yenisi de ünlü Auris modeli. Toyota Yaris’in biraz daha büyüğü olarak göze çarpan Auris’in hibrit Rav 4 ve C-HR’den sonra bir başka alternatif hibrit seçeneği. 1.8 motorla gelen Auris, ÖTV teşviği kategorisinden yararlanarak vergisini düşük tutuyor ve 99.950 lira fiyatla satışa sunuluyor. Normalde 1.6 motorun üstü lüks sayıldığı için teşvik öncesi bu rakam daha da yüksek (140 bin lira civarı) olacaktı. Ülkemizde hibritin “Premium” olarak konumlandırılması sonucu aracın üst donanımlarında bazı ekstra seçenekler bulunmakta. Örneğin Deri/Alcantara/Kumaş karışımı spor koltuklar, çift bölgeli klima, akıllı park destek sistemi, Toyota Safety Sense ve ısıtmalı ön koltuklar gibi özelliklerin yanı sıra tüm versiyonlarda sunulan skypack opsiyonu, joystick tasarımlı vites kol mekanizması ile hem tasarımıyla hem de teknolojisi ile öne çıkmaya çalışıyor. Tüm bu şık seçenekler biraz da sürücüleri hibride çekmek için yapılıyor ve bizce güzel bir sonuç doğuruyor. Artan otomobil fiyatları karşısında vergi indirimi ile 100 bin lira psikolojik rakamının altında kalan Auris, 4.1 litre karma yakıt tüketimine sahip.

2017 Kia Niro hybrid

Kia Niro
Ülkemize gelecek yeni hibrit modellerinden bir diğeri de Kia. Kia’nın gizli bir şekilde geliştirdiği ve sır gibi sakladığı Niro’su küçük SUV olarak rakiplerinden farklı. Onu daha çok bir crossover olarak konumlandırmak mümkün. Bu da daha geniş bagaj kapasitesi olarak hemen kendini belli ediyor. 1.6 motora sahip Niro, 105 beygir benzinli, 43 beygir de elektrikli motor gücüne sahip. 11.5 saniyede 100 km’ye hızlanma ve maksimum 162 km/h son sürat değerlere sahip Niro, segmentine göre hiç de fena değil. Yaklaşık 1.5 ton ağırlığında olan aracın fabrika verilerine göre yakıt tüketimi 100 km’de 4 litrenin altında. Kablosuz şarj, 5 inç navigasyon paneli, elektrikli ve hafızalı sürücü koltuğu gibi özellikleri barındıran Niro’nun satış fiyatı 124,500 liraya.
Görüldüğü gibi ülkemizdeki hibrit modellerinin sayısı yavaş yavaş artıyor. Hibrit teknolojisine karşı önyargının zamanla azalacağını düşünürsek, bu sayının her sene artacağını söyleyebiliriz. Çevreci sürüşler…

Cevap bırakın