Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürÜcretsiz yüksek kalitede resimler: Pixabay

  Ücretsiz yüksek kalitede resimler: Pixabay

  2016_nisan_01

  Web siteniz var ve sitenizde ziyaretçilerin ilgisini çekçek kaliteli ve her yerde bulunmayan görseller kullanmak istiyorsunuz ama kullanacağınız görsellerin sahibi siz değilseniz telif hakları başkalarına ait olan görselleri kullanmanın oldukça pahalı bir yöntem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü kullanacağınız görsellerin lisans bedellerini ödemeniz gerekir. Eğer lisans bedeli ödemek istemiyorsanız mutlaka telif gerektirmeyen görseller sunan kaynaklar edinmelisiniz.

  Görsellerdeki telif hakları konusu online yayıncılık yapan herkesin dikkat etmesi gereken ciddi bir konu. Siteniz daha çekici olsun diye kullandığınız bir görsel yüzünden başınızın ağrımasını ve bazı hukuksal yaptırımlara maruz kalmayı hiç birimiz istemeyiz. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey telif hakkı olmayan ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz görselleri size sunan servislerdir. Bugün bu kaynaklardan biri olan ve oldukça işinize yarayacağını düşündüğüm Pixabay’dan söz edeceğim.

  Pixabay servisini kullanmaya başladıktan sonra istediğiniz konuda telif ücreti ödemeyeceğiniz görselleri bilgisayarınıza yükleyerek web sitenizde istediğiniz gibi kullanabileceksiniz. Web siteniz görsel olarak çok daha çekici ve estetik bir hal almaya başlayacak ve siz bütün bunlar için bir telif ücreti ödemeyeceksiniz. Yani Pixabay’da size sunulan fotoğraf ve resimlerin kullanımının ücretsiz olduğunu altınız çizerek belirtelim. Bu görsellerin telif hakkı sınırlaması olmadığı için tüm yüklediğiniz görselleri ticari olarak da kullanabilirsiniz.

  İlk İş Kayıt Olmak

  Pixabay sitesine girdiğinizde öncelikle kayıt olun. Hatta kendi çektiğiniz fotoğrafları veya oluşturduğunuz video veya çizimleri siteye yükleyebilirsiniz. Yükledikleriniz kalite açısından yeterli görülürse ilgili kategori altında yayınlanmaya başlayacak ve siz de ücretsiz kullanabilecekleri görsel arayan insanlara bir anlamda yardım etmiş olacaksınız.

  Sitede şu anda 590.000’in üzerinde fotoğraf, vektör ve illüstrasyon bulunuyor. Bütün bu görseller site içinde kategorize edilmiş bir biçimde ve kolayca arama yapabileceğiniz bir arabirime sahip. Her geçen gün siteye eklenen yeni görsellerle birlikte sürekli büyüyen Pixabay’da hemen her konu başlığında bol seçenek bulmak mümkün.

  Pixabay nedir?

  Pixabay’de telif hakları ile korunmayan resimler bulabileceğiniz bir site. Siteden yüklediğiniz fotoğraf ve resimleri paylaşabiliyorsunuz  Bütün resimler Creative Commons CC0 lisanları ile lisanslanmış durumda.

  Yüklediğim Görselleri Nasıl Kullanabilirim?

  Yüklediğiniz görselleri kopyalayabilir, değiştirebilir ve ticari kullanımlar dahil olmak üzere, izin istemeden ve resim sahibine atıfta bulunmadan, kullanabilirsiniz. Fakat yine de betimlenmiş içerik ticari marka olarak, kamusal veya kişisel kullanım hakları ile korunuyor olabileceği sitedeki kullanım şartları arasında belirtilmiş.

  Pixabay Görselleri Sosyal Ağ Platformlarda Kullanılabilir mi?

  Pixabay’dan yüklemiş olduğunuz görselleri rahatlıkla sosyal medya platformlarında kullanabilirsiniz. Yani bu konuda sitede getirilmiş bir kısıtlama bulunmuyor. Görsellerle neyi nasıl yapacağınız tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

  Neden Shutterstock Görselleri Pixabay’da Yok?

  Çünkü Pixabay görselleri sadece telif hakkı ödemeden kullanabileceğiniz görsellerden oluşuyor. Sitede reklam amaçlı Shutterstock logosu bulunan görseller de gösterilmektedir. Bu sponsorlu görüntüler Pixabay’i finanse etmek ve profesyonel fotoğraf seçmek isteyenlere kolaylık sağlamak amacıyla gösterilmektedir.

  Pizabay’a Yüklediğim Fotoğraflar Niye Kabul Edilmedi?

  Yüklediğiniz görsel zaman zaman site yönetimi tarafından sitede listelenmek için yeterli düzeyde bulunamayabilir. Böyle bir durumda siteye yüklediğiniz görselin çözünürlüğünün, kalitesinin, ışık durumunun, netlik durumunun, odak durumunun veya kompozisyonunun beğenilmediğini ve sitedeki nitelikli resim rehberi ile uyum göstermediğini düşünebiliriz. O yüzden paylaşacağınız görsellerin her zaman elinizdekilerin en iyisi olmasına özen gösterin.

  Pixabay bir API sağlıyor mu?

  Evet bir API sağlıyor ve bu konuda ayrıntılara sitedeki “API dökümanlarımız”  başlığından ulaşabilirsiniz.

  Pixabay Hesabımı Nasıl Silerim?

  Hesabınızın içinde “Ayarlar” sayfasında “Hesabımı Kapat” başlıklı bir bağlantı üzerinden bunu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yani üye olmak kadar hesabınızı kapatmak da sitede oldukça kolay.

  Özet olarak Pixabay’da Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Makineleri ile çekilmiş telifi olmayan ücretsiz fotoğraflar, ücretsiz vektörler ve ücretsiz illüstrasyonlar bulabilirsiniz.

  Ayrıntılar ve siteyi incelemek için : http://pixabay.com

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN