Ücretsiz Wi-Fi baldan tatlı mıdır?

0

gorsel56

Genel tanımıyla Wi-Fi noktaları halka açık yerlerde kablosuz internet servisinin verildiği lokal yerlerdir. Wi-Fi, “Wireles Fidelity” kelimelerinin kısaltması olarak kablosuz bağlılık anlamında kullanılmaktadır. Wi-Fi teknolojisi aslında cihazların kablosuz bağlantı yapabildiğini gösteren bir terimdir.

Güvenli Gibi Görünse de Her Zaman Bir Risk Var

Eğer ev veya ofis dışındaysanız ücretsiz Wi-Fi ağını kullanmak elbette mobil veri kullanmaya nazaran çok avantajlı gibi görülür ve öncelikli olarak tercih edilen bir yöntemdir. Zaten internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu şu günlerde nereye gidersek gidelim ilk sorduğumuz ücretsiz bir Wi-Fi ağı olup olmadığıdır. Eğer hali hazırda kullanabileceğimiz bir Wi-Fi ağı noktası varsa hemen şifresini öğrenmeye çalışır ve genelde hiç tereddüt etmeden ücret ödemeyeceğimiz bu bağlantıyı bilgisayarımızda yapacağımız her türlü işimiz için kullanmaya başlarız. Aslında gerçekten ücretsiz Wi-Fi baldan tatlı mıdır? Yoksa başınıza gelebilecek tehlikelerin başlangıç noktası mıdır?

Özellikle kamu alanlarında güvensiz Wi-Fi ağı kullanarak internete ulaşmanın ciddi bir risk almak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu ücretsiz diye tercih ettiğiniz Wi-Fi noktalarında bilgilerinizin ele geçirilmesi oldukça kolaydır. Sıradan bir bilgisayar korsanı bile basit bir cihazla bu ağa bağlandığınız bilgisayar ve mobil cihazlara sizin izniniz dışında ulaşabilir.

Burada risk sadece kişisel veya kurumsal bilgilerin başkalarının eline geçmesi değil, tanımadığınız bu insanların ele geçirdikleri sizin özel bilgilerinizle bir şuça karışmaları ve bu suçun da sizin üzerinizde kalacak olmasıdır. Örnek vermek gerekirse; sizin e-posta adresinizin şifresini ele geçiren birisi bir başkasına ağır hakaret içeren e-postayı sizin e-postanızdan geliyormuş gibi gönderebilir. İşte böyle bir durumda pirincin taşını ayıklamak ve derdinizi anlatmak güç olacaktır.

Güvenli Bağlantılar Bile Dinlenebilir!

Ücretsiz Wi-Fi noktası üzerinden HTTPS protokolü ile güvenli bir biçimde internet kullandığınızı düşünüyor olsanız bile aslında tam olarak güvende olduğunuz söylenemez. Eğer ağa bağlandığınız yerde kişisel bir güvenlik duvarınız yoksa ve klasör paylaşımız herkesin erişimine açıksa hem bilgisayarınıza virüs sayılabilecek yazılımların bulaştırılması kolaylaşır hem de bilgisayarınızın yönetimini kötü niyetli kişilere bir tepside sunmuş olursunuz. Böylece hem gizli kalması gereken özel bilgileriniz başka kişilerin eline geçebileceği gibi bu ağ üzerinde paylaştığınız şifrelerden, gönderdiğiniz e-postalara kadar gizliliğiniz ihlal edilebilir.

Şöyle bir düşünürsek; bir cafede kahvenizi yudumlayıp ücretsiz bağlandığınız Wi-Fi ağının tadını çıkarırken hemen yan masanızdaki birileri de sizin bilgisayarınızdaki tüm özel dosyalarınızın bir kopyasını kendi bilgisayarına indiriyor olabilir.

Wi-Fi Hizmeti Verenlerin Durumu

Olaya bir de Wi-Fi ağı hizmeti verenler açısından bakarsak ortak kullanılan Wi-Fi ağlarında bu hizmeti sağlayan işletmenin de aslında büyük risk altında olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü işletme misafirlerine bir hizmet sağlamakta fakat bu hizmet  kullanılarak hiç umulmadık birilerine karşı bir suç unsuru oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan olayın çalınmış kredi kartı ile yapılan satın alma işlemleri olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Daha sonra da hakaret ve tehdit mesajları gönderenlerden bahsedilebilir. Benzer durumlarda işletme internet hizmetini veren kurum olarak görüleceği için yasal olarak sorumluluk yüklenecektir.

Kullanmamak Olmaz Fakat Önlem Almak Şart

Her zaman kendi internetinizi kullanamazsınız ve zaman zaman ücretsiz sunulan bir Wi-Fi ağına dahil olmanız gerekebilir. Yapacağınız ilk şey bilgisayarınızda internetten gelen bilgileri denetleyen ve ardından güvenlik duvarı ayarlarınıza göre engelleyen veya geçişine izin veren bir yazılım veya donanımın aktif durumda olmasını sağlamaktır.  Tarayıcınızın bağlantılarda HTTPS protokolününü  kullanıldığından da emin olmalısınız. Şunu da asla unutmayın ki asla %100 güvenli bir bağlantı yoktur. Sadece bilinçli, önlem almasını ve ne yapılması gerektiğini bilen kullanıcı vardır.

Cevap bırakın