Ücretsiz video düzenleme yazılımları

0

Bu yazıyı yazmaya başlarken yıllar önce “VHS mi yoksa Betamax mı?” tartışmasının bile hala devam ettiği o günlerde, Almanya’dan binbir güçlükle eşe dosta yalvar yakar getirttiğim ilk video kameram aklıma geldi. Başka şehirlere gezmeye giderken yanımdan ayırmazdım. Taşırken omzum bir tarafa doğru çökerdi. O zamanlar evde bir video montajlamak hayal ötesi bir şeydi. Şimdi ise birçoğumuz Full HD kayıt yapabilen akıllı telefonlara ve kayıt ettiğimiz videoları kolaylıkla düzenleyebilecek donanıma sahibiz. Videoları tabletlerle hatta akıllı telefonlarla dahi düzenlemek mümkün. Ama bu bizim ileride başka bir yazımızın konusu olacak. Bugün sizlere cep telefonunuzdan, tabletinizden, video kameranızdan, fotoğraf kameranızdan çektiğiniz videoları tamamen ücretsiz olarak düzenleyebilmenizi, montajlayabilmenizi sağlayacak yazılımlardan bahsedeceğim.

Piyasada videoları düzenlemek için birçok ücretli hem de oldukça pahalı yazılımlar bulunuyor. Ama tek alternatifiniz bunlar değil, ücretli yazılımlar kadar olmasa da pek çoğumuzun ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilecek tek kuruş dahi ödemeden sahip olabileceğiniz, Yeşilçam’dakileri dahi kıskandırabilecek videolar oluşturmanızı sağlayacak yazılımlar bulunuyor. Bu yazılımlara tek tek beraber bakalım.

Windows Movie Maker
Microsoft’un Apple’ın iMovie yazılımına cevap olarak geliştirdiği Movie Maker, birçok kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek özelliklere sahip. Windows Temel Parçalar’la birlikte gelen yazılımda video görüntüleri montajlanabiliyor, araya fotoğraflar eklenebiliyor ve çeşitli efektler verilebiliyor. Hatta kameradan kaynaklanan sarsıntılar dahi Movie Maker ile kolaylıkla giderilebiliyor. Sürükle bırak mantığı sayesinde video görüntüleri yazılıma kolaylıkla eklenebiliyor, geçiş efektleri verilebiliyor ve hazırlanan videoya yazı eklenebiliyor. Movie Maker’da çeşitli ses efektleri de mevcut. Hazır ayarlar sayesinde videolar cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon ya da Web’de izlenecek şekilde çeşitli formatlarda kaydedilebiliyor. İstenildiği takdirde yazılım içerisinden videolar doğrudan Youtube’a ya da Facebook’a yüklenebiliyor.

Movie Maker
Windows Temel Parçalar’ı buradan indirebilirsiniz.

Machete Video Editor Lite
Machete yazılımının kırpılmış bir versiyonu olan Machete Video Editor Lite, kullanımı oldukça kolay bir yazılım. Özellikle video birleştirme, istenmeyen bölümleri çıkarma, kesme ve biçme gibi işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların oldukça işine yarayacak bir yazılım. Yazılımın en büyük eksikliği ise sadece AVI ve WMV dosyalarını destekleyebilmesi. En büyük artısı ise kesme biçme işlemlerinin tecrübe gerektirmeden kolaylıkla yapılabilmesini sağlaması.
Machete
Machete Lite’ı buradan indirebilirsiniz.

Lightworks
Oldukça etkileyici efektlere ve özelliklere sahip olan Lightworks, yukarıda bahsettiğimiz yazılımlara göre biraz daha karmaşık ama biraz üzerinde çalışıldığında mükemmel sonuçlar alınabilen bir yazılım. Yazılımın Pro versiyonu çeşitli Hollywood filmlerinde kullanılmış. Ücretsiz versiyonun en önemli farkı 720p’ye kadar çözünürlüğü desteklemesi ve bazı video formatlarını desteklememesi. Zaman çizgisi mantığında çalışan yazılımda video geçişleri, kesme biçme işlemleri, sesle oynama, efekt verme gibi işlemler oldukça esnek bir şekilde yapılabiliyor. Videolarınız için ücretsiz ama profesyonel tadında ücretsiz bir yazılım arıyorsanız Lightworks tam size göre.
Lightworks
Lightworks’ü buradan indirebilirsiniz.

VSDC Free Video Editor
VSDC Free Video Editor, basit bir video düzenleme aracı arayanlar için biçilmiş kaftan. Işık ve renk düzeltmeleri, video geçişleri, video ve ses efektleri, çeşitli filtreler gibi özellikleriyle kolay bir kullanım sağlıyor. Ayrıca düzenlenen videoyu cep telefonu, tablet, PC, TV ya da Web’de oynatacak şekilde optimize ederek çeşitli formatlarda kaydedilmesini sağlıyor.
VSDC
VSDC Free Video Editor’ü buradan indirebilirsiniz.

Video düzenleme yazılımlarının yanında bir diğer ihtiyaç duyabileceğiniz yazılım ise farklı formatları birbirine dönüştürebilecek bir yazılım. Bunun için ben genelde Freemake Video Converter yazılımını kullanıyorum. Sürükle bırak mantığı ile oldukça kullanışlı olan bu dönüştürücü yazılımla aynı zamanda video dosyalarını kesip biçebiliyorsunuz. Yazılım aynı zamanda dönüştürdüğünüz videoları doğrudan YouTube’a yükleyebilmenizi sağlıyor.
Freemake
Freemake Video Converter’ı buradan indirebilirsiniz.

Benim sizlere tavsiye edebileceğim ücretsiz yazılımlar bunlar. Gerisi sizin profesyonelliğinize kalmış.

Eğer bir video kameranız yoksa buraya tıklayarak seçeneklere göz atabilirsiniz. Ama unutmayın akıllı telefonlarla da oldukça güzel anlar yakalayabiliyorsunuz.

Cevap bırakın