Ücretsiz resim ve fotoğraf düzenleme yazılımı: Paint.NET

0

2016_kasim_04

Her bilgisayar kullanıcısının en önemli ihtiyaçlarından bir tanesi fotoğraf ve resim düzenleme programıdır. Çünkü ister amatör ister profesyonel bilgisayar kullanıcısı olun mutlaka bazı fotoğraflarla oynamanız, kesip biçmeniz, keskinleştirmeniz, ufuk çizgisinde ayar yapmanız için sağa veya sola döndürmeniz hatta renk ayarlarıyla oynamanız gerekecektir. Böyle bir durumda kullanıcıların kolayca kullanabileceği bir programın yüklü hatta bu programın ücretsiz olması büyük kolaylık sağlayacaktır.

Ücretsiz Kullanılabilen Programlar Genelde Kısıtlı Seçenekler Sunuyor

Aslında bilgisayarınızda kullanabileceğimiz onlarca çeşit ücretli fotoğraf ve resim düzenleme programı var. Fakat ücretsiz olanlar genelde karşımıza kısıtlı seçeneklerle çıkıyorlar ve en çok işe yarayan bazı özellikleri kullanabilmeniz için lisanslama ücreti talep ediyorlar ve bu ücretler kimi zaman hatırı sayılır rakamlara ulaşabiliyor. Profesyonel kullanıcılar zaten ekmeklerini bilgisayar üzerinden kazandıkları için işyerleri veya kendileri profesyonel fotoğraf ve resim düzenleme programlarını zaten parası neyse ödeyerek ediniyorlar. Fakat sıradan kullanıcılar için durum biraz daha farklı çünkü hem yaptıkları bir ticaret değil yani para kazanmıyorlar hem de programların gelişmiş hiçbir özelliğini kullanmaya ihtiyaçları yok. Bu durumda olan kullanıcılar için çok gelişmiş, kullanımı kolay ve en önemlisi ücretsiz kullanabilecekleri bir program var:  Paint.NET

Paint.NET’in En Dikkat Çeken Özellikleri

Paint.NET programı kullanan sıradan amatör bir kullanıcı kendisine gerekli olan görsellerle yaptığı tüm düzenlemeleri bu program yardımıyla sorunsuz ve kolayca yapabilir. Bir kere programın en büyük avantajının programın tüm özellikleriyle kullanımının ücretsiz olması olduğunu söyleyebiliriz.

Paint.NET’in bir diğer özelliği kullanımının çok basit olması ve göze hoş gelen bir arayüze sahip olması. Daha önce benzer programlarda çalışan bir kişi sadece birkaç dakika içinde bu programı sorunsuz olarak kullanmaya başlayabilir. Bu konuda hiçbir tecrübeniz yoksa bile birkaç saatlik çalışma ve deneme yanılma yöntemleriyle programı kullanarak görsellerle ilgili tüm işlerinizi yapabilirsiniz.

Programın işlerinizi oldukça kolaylaştıracak bir özelliği daha var. Bünyesinde görsellerle katmanlı olarak çalışmanızı sağlayacak görsel düzenleme seçeneği bulunuyor. Ne işe yarayacağını merak ediyorsanız şöyle açıklayalım: Bir görsel üzerinde düzenleme yaparken her bir yapılan işlemi farklı bir katman üzerinde yapabiliyorsunuz. Bu da size bir katmanda değişiklik yapmak istediğinizde tekrardan görsel  üzerinde yeniden düzenleme yapmaya gerek kalmadan işlem yapabilmenize olanak sağlıyor.

Neler Yapabilirsiniz?

Paint.NET kullanarak görsellerin boyutunu değiştirebilir, istenmeyen bölümleri kesebilir, kırpma yapabilir, döndürebilir, renk ayarlarıyla oynayarak parlaklık ve kontrast ayarlarını değiştirebilir ve kısaca özetlersek de muadil ücret ödeyerek aldığınız fotoğraf ve resim düzenleme programları ne yapıyorsa hemen hemen hepsini Paint.NET kullanarak yapabilirsiniz.

Yaptığınız işleri, değişiklik yaptığınız katmanları ve eklediğiniz efektleri istediğiniz an adım adım ilk başa kadar geri alabilirsiniz. Aslında sözü daha fazla uzatmaya gerek yok görsellerle uğraşan standart bir kullanıcı için ne gerekiyorsa program içinde düşünülmüş ve eklenmiş. Eğer bilgisayarınızda böyle bir programa ihtiyacınız varsa hiç düşünmeden bilgisayarınıza yükleyin. Çok işe yarayacağından ve bilgisayarınızı yormayacağından emin olabilirsiniz.

Programı Nasıl Temin Ederim?

Programı şu adresten indirebilirsiniz : http://www.getpaint.net

Program lisansında bireysel, ticari, akademik ve kamusal kullanım için ücretsiz olarak kullanılabileceği maddesi bulunuyor. Eğer programı beğenir ve program geliştiricisine destek olmak isterseniz elbette para yardımında bulunmayı engellemiyorlar. Bu tamamen sizin iyi niyetinize kalmış. Zaten para yardımı yapmasanız bile programın engellenen bir özelliği bulunmuyor.

Bir de programı bilgisayarlarına kuracak olanlara önemli bir not: Paint.NET’in kurulup ve çalışabilmesi için işletim sisteminizde .NET Framework 4.5 yüklü olması koşulu var.

Cevap bırakın