Ücretsiz PDF Editörleri

0

       Günümüzde PFD formatı oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Geçmişte olmasa da günümüzde Microsoft Office Word 2013 ve 2016’da oldukça gelişmiş bir PDF düzenleyicisi bulunuyor. İster herhangi bir dokümanı PDF formatına çevirmek olsun, isterse de PDF formatını word dokümanı haline getirmek, oldukça basit hale gelmiş durumda.  Bununla birlikte, eğer istenirse daha basit ve ücretsiz web servisleri kullanılarak da bu işlemleri yapma şansına sahipsiniz. Ücretsiz PDF editörleri ile sadece metni düzenlemek değil, aynı zamanda yeni metin ekleyip, imza veya fotoğraflar üzerinde düzenleme yapma şansına da sahipsiniz.

      Bu haftaki yazımda, internet ortamında ya da bilgisayara indirilerek kullanılabilecek ücretsiz PDF editörlerini listeleyerek, ayrıntılı inceleyeceğim.

Smallpdf Online PDF Editor

      İnternet ortamında çevrimiçi PDF editörü arayanlar için oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebileceğim Smallpdf servisinde, PDF dosyasına metin ekleyip çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda eğer istenirse PDF dosyasına imza da ekleyebiliyorsunuz. Dosya üzerinde işlem yapıldıktan sonra, bilgisayara indirildiğinde herhangi bir filigran da bulunmuyor. Bilgisayardan ya da akıllı telefon üzerinden kullanılabilen uygulama ile PDF dosyasını; sıkıştırabilir, kesip birleştirebilir, word dokümanına dönüştürebilir veya ppt,jpg formatlarına çevirebilirsiniz. Servisin tek eksiği ise var olan text dosyası üzerinde işlem yapamıyor olması.

Sejda PDF Editor

      Sedja PDF editörünü kullanmak için bilgisayara herhangi bir uygulama kurmaya gerek kalmıyor. Eğer istenirse bilgisayarda çalışan versiyonunuda indirip, çalıştırılabilirsiniz. Çevrimiçi olarak PDF dosyasını düzenleyebilir ve daha önce hazırlanmış olan dosyayı imzalayabilirsiniz. PDF dosyasına text, link, fotoğraf veya şekiller ekleyebilirsiniz.  Daha önce oluşturulan PDF dosyasına boş sayfa ekleyebilir veya var olan boş sayfası çıkartabilirsiniz.  Uygulamanın olumsuz tarafı; 50 MB üstü PDF dosyalarında işlem yapamaması ve 200 den fazla sayfa barındıran PDF dosyalarında çalışmıyor olması.

PDFescape Online PDF Editör

      PDFFescape oldukça fazla özellik barındıran çevrimiçi bir PDF editörü. 100 sayfayı geçmeyen veya 10 MB altındaki dosyalarda tamamen ücretsiz çalışan bir servis. Web tarayıcısı üzerinde çalışan serviste, oluşturulan PDF dosyasına bilgisayardaki fotoğrafları ve metinleri ekleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda eğer istenirse oluşturulan dosyaya PDF dosyası da eklenebiliyor. Olumsuz tarafı ise daha önceki text üzerinde işlem yapılamıyor olması ve büyük PDF dosyalarında çalışmaması.

PDF-XChange Editor

      Oldukça kullanışlı olan PDF-XChange servisinde bütün özellikler ücretsiz değil. Ücretsiz olan kısımları kullanarak bile PDF dosyası üzerinde birçok işlem yapılabiliyor. OCR kullanabilen servis aynı zamanda bilgisayardan şekil ve imajları da kullanabiliyor. Serviste eğer istenirse oluşturulan PDF dosyasına QR kodu da eklenebiliyor. Servisin tek olumsuz tarafı bazı özelliklerin lisans gerektiriyor olması.

FormSwift’s Free PDF Editor

      Çevrimiçi olarak kullanılabilen FormSwift PDF editörü, diğer servislerin yanında oldukça basit olması yanında aynı zamanda işlem için herhangi bir hesap oluşturulmasına da gerek bulunmuyor. Bu serviste, üzerinde çalışılacak olan PDF dosyası çevrimiçi arayüzden FormSwift sayfasına yüklenip site üzerinde istenilen değişiklikler yapılıyor. Kullanımı oldukça kolay olan serviste, daha önceden yüklenen PDF dosyasına imza, fotoğraf veya şekiller eklenebiliyor. Dosyaya son şekli verildikten sonra bilgisayara indirildiğinde, kullanılan servisin filigran’ının bulunmaması avantajları arasında geliyor.  FormSwift servisinin dezavantajları arasında metin dosyaları üzerinde işlem yapamamasını sayabilirim.

Inkscape

      Özellikle fotoğraf düzenleme konusunda oldukça popüler olan Inkscape servisi aynı zamanda PDF dosyaları üzerinde de oldukça başarılı. Metin düzenleme yeteneğinin bulunması avantajlarının arasında neredeyse ilk sırada geliyor. Üzerinde çalışılan PDF dosyasına eklenecek fotoğraflarda da ayrıntılı düzenleme yapma şansı sunuyor.

      Kullanılan fotoğraflar ilgili servislerin web sayfalarından alınmıştır.

Cevap bırakın