Ücretsiz Google Fotoğraflar dönemi bitiyor: İşte en iyi alternatifleri

0

Haziran 2021’den itibaren ücretsiz fotoğraf ve video depolama özelliğini sonlandıracak Google Fotoğraflar için en iyi alternatifleri bu yazıda sıraladım.

Google Fotoğraflar ücretsiz depolama dönemini bitiriyor

Google, Haziran 2021 itibarıyla Google Fotoğraflar’daki fotoğraf ve video yedeklemelerinin Google Drive’ın depolama alanından düşüleceğini duyurdu. Başka bir deyişle, ücretsiz olarak ayrılan 15 GB depolama kotası dolmuşsa, akıllı telefonunuzun videolarını ve fotoğraflarını yedeklemek için ücretli bir abonelik almanız gerekecek.

Google tarafından sunulan fiyatlar makul olsa da (100 GB için 5,79 TL / ay, 200 GB için 11,59 TL / ay ve 2 TB için 28,99 TL / ay) ve kullanımı verimli olduğu kadar basit olsa da, alternatifleri incelemekte fayda var.

En iyi Google Fotoğraflar alternatifleri: Fotoğraf ve video depolama uygulamaları

Bazı insanlar kendi evlerinde bir bulut sistemi oluşturmak için NAS tipi bir çözümü tercih ederken, diğerleri her şeyin en azından hemen hemen işlevsel olduğu bir çevrimiçi hizmet seçerek, sıkıcı olabilecek yönetim ve yapılandırma işlerinden kaçınmayı tercih ediyor.

Bugün Google Fotoğraflar’a alternatif olabilecek çok sayıda hizmet var. Fotoğraf arşivini başka bir sağlayıcıya emanet etmek isteyen Google Fotoğraflar kullanıcılarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacağına inandığım seçenekleri aşağıda görebilirsiniz.

Hepsi sınırlı miktarda ücretsiz depolama ya da zaman kısıtlamasıyla bağlı bir ücretsiz bir deneme ile test edilebilir. Seçimimizi yapmak için, bu hizmetlerin akıllı telefonun arşivini otomatik olarak yedekleyebilen bir mobil uygulama sunmasını da dikkate aldım.

Ücretsiz Google Fotoğraflar dönemi bitiyor İşte en iyi alternatifleri

Microsoft OneDrive

Zaten bir Microsoft 365 aboneliğiniz varsa, ihtiyacınız olan tek şey Google Fotoğraflar’dan geçiş yapmaktır. Microsoft’un çevrimiçi depolama hizmeti, yalnızca ofis paketinin ana araçlarını değil, aynı zamanda 1 TB (47,99 TL / ay) çevrimiçi depolama alanını da içerir. Bu alan normalde belgeleri depolamak için kullanılırken, OneDrive akıllı telefonunuzun fotoğraflarının ve videolarının depolanmasını ve yedeklemesini otomatik olarak yapabilir.

Android’de ve iOS’ta OneDrive uygulaması fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak yedekleyecek şekilde yapılandırılabilir. Ancak, OneDrive görselleri saklamak için mükemmel olsa da, onları geliştirmek için herhangi bir düzenleme aracı sunmaz.

+ Microsoft 365’e dahildir (halihazırda abonesiyseniz ek ücret ödemeniz gerekmez)
+ Yüksek depolama alanı seçeneği mevcut
– Görsel düzenleme aracı yok

Ücretsiz Google Fotoğraflar dönemi bitiyor İşte en iyi alternatifleri
Ücretsiz Google Fotoğraflar dönemi bitiyor İşte en iyi alternatifler: pCloud

pCloud

OneDrive gibi, pCloud da fotoğraflar ve videolar konusunda uzmanlaşmış bir hizmet değil^dir, her tür dosyayı barındırabilen genel amaçlı bir depolama platformudur. Çevrimiçi olarak ve Android ve iOS uygulamaları şeklinde mevcut olan pCloud, 10 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve üç ücretli paket sunar: aylık, 500 GB için 5 € ve 2 TB için 10 €; yıllık olarak, 500 GB için 60 € veya 2 TB için 120 €; ya da ömür boyu, 500 GB için 480 € ve 2 TB için 980 €.

Servis herhangi bir dosyayı depolayabilirken, akıllı telefonunuzun filmindeki fotoğrafları ve videoları dosya boyutunda herhangi bir sınırlama olmaksızın otomatik olarak yedekleyebilir.

+ Düşük fiyatla yüksek kapasite kullanabilme imkanı
– Görsel düzenleyici yok
– Mobilde görüntüler arasında gezinme sistemi başarılı değil

kDrive

Infomaniak tarafından sunulan kDrive, oldukça yeni bir yedekleme çözümüdür. Her tür dosyayı depolamak için tasarlanmış olup, akıllı telefonunuzun filmindeki fotoğrafları ve videoları da yönetebilir. iOS ve Android mobil uygulaması mevcuttur. Ancak kDrive’ın asıl gücü, piyasadaki en ucuz tekliflerden biri olduğu için agresif fiyatlandırma politikası olmaya devam ediyor.

Artılar:
+ Yüksek fiyat/kapasite
– Görsel düzenleyici yok
– Otomatik yedeklemeyi ayarlamak kafa karıştırıcı

Ücretsiz Google Fotoğraflar dönemi bitiyor İşte en iyi alternatifleri: iCloud

iCloud

Sadece 5 GB boş depolama alanı sunan iCloud, maalesef Android’de mevcut değil. Fakat iPhone’unuz varsa fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemek için kurabileceğiniz en kolay çözüm olacak. Doğrudan iOS’a entegre edilen yedekleme, iPhone’daki fotoğraf ve videoları yedeklemek için yalnızca iOS’taki iCloud ayarlarında bir seçeneği işaretlemenizi gerektiriyor. iCloud’da depolanan fotoğraf ve videolara, hizmetin web arayüzünde oturum açılarak herhangi bir tarayıcıdan erişilebilir. Fiyat olarak 50 GB için 6,49 TL / ay, 200 GB için 19,99 TL / ay ve 2 TB için 64,99 TL / ay seviyesinde. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı depolamanın ve yedeklemenin yanı sıra iCloud, belgelerinizi, uygulama içeriğinizi, erişim anahtar zincirinize, notlarınıza, kişilerinize, e-postalarınıza, mesajlarınıza ve çok daha fazlasına erişmek için de kullanılabilir.

+ iOS’a entegre olması sebebiyle kolayca kurulabiliyor
+ Uygun fiyat seviyesi
– Android’de mevcut değil

Cevap bırakın