Üç kameralı telefonlar yaygınlaşacak

0

Huawei P20 Pro ile cep telefonlarında başlayan 3 kamera özelliğinin diğer marka ve modellere sıçraması bekleniyor.

Sürekli gelişen teknoloji biz kullanıcıların önünde yeni ufuklar açıyor. Bunlardan biri de gelişen cep telefonu kameraları. Son yıllarda teknolojinin son imkanlarını da zorlayarak kendilerini iyice geliştiren markalar üst düzey özelliklere sahip kamera modülleri üretmeye başladı. Cep telefonu gibi küçük bir gövdesi olan cihazın üzerine iyi fotoğraf çekebilecek bir kamera yerleştirmek yazıldığı kadar kolay bir iş değil. Ancak firmaların bu anlamda iyi iş çıkardığını söyleyebilirim.

Son yıllarda yükselen kamera trendi iki modüllü kamera sistemleriydi. Bu sistemlerin ikinci kamera genelde zoom yani yakınlaştırma ya da bokeh için kullanılıyor. Bazı durumlarda hem yakınlaştırma hem bokeh yani arka plan bulanıklığı için ikili kamera modülleri tercih ediliyor. Günümüzde ucuzundan pahalısına birçok akıllı telefonda dual kamera teknolojisi bulunuyor. Üreticilerin büyük bir çoğunluğu ana yani arka kamerada bu teknolojiyi kullanırken bazıları ön kamerada da dual teknolojisini kullanıyor.

Huawei P20 Pro ile üç kamera geldi

Mart ayının son günlerinde duyurulan ve ülkemizde de satışa çıkan Huawei P20 Pro, dual kamera olayını bir adım daha ileri taşıdı. Telefonda ana kamera olarak 3 modüllü bir set kullanıldı. 3 kameradan oluşan bu sette ana kamera 40 Megapiksel çözünürlük sunarken (diyafram değeri f1.8, görüş açısı 27 derece ve sensor boyutu 1/1.7 inç), ikinci kamera 8 Megapiksel (onun diyafram değeri f2.4 görüş açısı 80mm), üçüncü kamera ise mono yani tek renk desteği veriyor. Bu üçüncü kamera 20 Megapiksel çözünürlük sunuyor (diyafram değeri f1.6 ve görüş açısı 27mm). İkinci kamera teknik özelliklerinden anlaşıldığı yakınlaştırma için kullanılıyor ve 3X optik zoom sunuyor.

Bu telefonun kamera seti 40 Megapiksel çözünürlük sunması, 3X optik zoom, bokeh etkisi ve siyah beyaz harika fotoğraflar çekmesiyle birçok kullanıcıdan olumlu puan aldı.

Diğer markalar da üçlü kamera üretebilir

Huawei’nin bu alandaki başarısı rakip markaları da etkilemiş görünüyor. Resmi olmayan bilgilere göre Samsung önümüzdeki yıl çıkaracağı S10 modelinde de üçlü bir kamera seti kullanabilir. Daha ilginç bir iddia ise Apple cephesinden geliyor. Firmanın eylül ayında tanıtması beklenen iPhone X modelinin güncel sürümünde de üç kamera teknolojisinin bulunacağı iddia ediliyor. Elbette bunlar şimdilik iddia nevinden bilgiler ve doğruluğu konusunda kesin bir bilgi yok.

Qualcomm da boş durmuyor

3 kamera modüllü telefonların en önemli ihtiyaçlarından biri işlemci gücü. Şimdilik üst düzey işlemcilerin altından kalkabildiği bu donanım gereksinimi önümüzdeki aylarda daha düşük güçlü işlemciler tarafından da karşılanabilecek. Qualcomm’un kısa bir süre önce duyurduğu orta seviye işlemcisi Snapdragon 710 ve onu takip etmesi beklenen yeni işlemcilerin 3 kamera teknolojisine destek vereceği gelen bilgiler arasında. Henüz piyasaya bu işlemciyi kullanan telefon çıkmadığı için şimdiden kesin konuşmak zor. Ancak 2018 yılı bitmeden gelmesi beklenen bu işlemciye sahip telefonların ne gibi kabiliyetler sunacağını hepimiz göreceğiz.

Teknoloji gelişiyor ve ilerliyor. Bu gelişimle beraber bir zamanlar lüks olan teknolojiler herkesin ulaşabildiği seviyelere geliyor. 3 kamera teknolojisi de bunlardan biri olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda bu tarz kameralı telefonların sayısının artacağını söyleyebilirim. Elbette çok daha iyi bir teknoloji ya da 4 kamera modüllü kameraya sahip telefonlar çıkana kadar.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın