Ubisoft’un Sürpriz Oyunu: Immortals Fenyx Rising

0

Ubisoft’un Legend of Zelda’dan esintiler taşıyan yeni aksiyon oyunu Immortals: Fenyx Rising mercek altında.

Ubisoft ve Açık dünya kelimeleri yan yana geldiğinde yüzünüzde bir ekşime görür gibiyim. Ama bu kez her şey olabildiğince farklı. Immortals: Fenyx Rising benim çok ama çok uzun zamandır Ubisoft tarafında gördüğüm en heyecan verici oyun.

Çünkü çatışma mekanikleri ve oyunun genel anlatım dili inanılmaz eğlenceli ve iyi bir oyunu öncelikle iyi bir oyun yapan şeyler bunlardır. Assassin’s Creed: Odyssey ekibinin elinden çıkan Immortals: Fenyx Rising, Antik Yunan temasını bolca aksiyon ve komediyle birleştiriyor. Sizi bir oyun alanına bırakıyor ve anlatıcılar eşliğinde Fenyx ile maceradan maceraya koşuyorsunuz.

Oyunun açık dünya yapısıysa aslında Ubisoft’un diğer oyunlarından çok da farklı değil. En büyük değişimin bulmaca sayısının artmasıyla geldiğini de söyleyebilirim. Yine de konsept doğru seçildiğinde standart bir açık dünya haritasının ne kadar eğlenceli olabileceğini ilk elden görmüş oluyoruz.

Ubisoft’un aksiyon oyunlarında ve özellikle Assassin’s Creed serisinde en çok şikayet ettiğimiz noktalardan biri olan vuruş hissi problemi Immortals: Fenyx Rising ile tarihe karışmış gibi görünüyor. Gerçi bu güzel vuruş hissi sadece Fenyx’e özel olabilir çünkü Valhalla’nın oynanışına baktığımda işler pek de parlak görünmüyor.

Fenyx sizi sürekli olarak çatışma içerisine sürükleyen bir oyun yapısına sahip. İster istemez gördüğünüz her düşmanı alt etmek ve en yeni eşyalarınızı onlar üzerinde denemek istiyorsunuz. Ayrıca söz konusu silahlar olduğunda Fenyx bu alanda çok güçlü bir karakter. Düşmana Achilles’in kılıcı ile saldırırken, bir anda Athena’nın yayını gerebilir, ondan hemen sonra kaçış hareketi yapıp Hephaistos’un çekicini düşmanın kafasına indirebilirsiniz.

Gerçekçi olma derdinde olmadığı için Fenyx’in tonlarca özel gücü ve farklı farklı yetenekleri bulunuyor. Bunları istediğiniz gibi geliştirebilir ve kendinize özel bir oyun stili oluşturabilirsiniz. Oyundaki karakter oluşturma derinliği AC: Odyssey ile oldukça benzer olduğundan, gitmek istediğiniz yolu kolaylıkla oluşturabiliyorsunuz.

Ayrıca oyunda bulduğunuz zırh parçaları da hem yeteneklerinize hem de toplam istatistiklerinize olumlu katkıda bulunuyor. Yani, oyun dünyasını gezmeli, her deliğe girmeli ve sonunda karakterinizi yenilmez hale getirmelisiniz.

Oynanış tarafında gerçekten de Ubisoft’un en iyi oyunlarından biri olmuş derken abarttığımı düşünebilirsiniz ama düşmanla olan kapışmanız sırasında öyle güzel sahnelerle karşılaşıyor, öyle güzel kombolar yapıyorsunuz ki, Immortals: Fenyx Rising sizi 2020’den alıp, Prince of Persia: Warrior Within dönemine geri götürüyor.

Yine de oyun dünyası tamamen düşmanla dolu olduğu için ilerleyen aşamalarda nelerle karşılaşacağımızı gerçekten merak ediyorum. Benim oynadığım bölüm kadarıyla herhangi bir NPC veya düşman dışı varlık göremedim. Harita görev zincirleri, meydan okumalar, düşmanlar ve zindanlarla dolu. Ama herhangi bir yerleşim yeri veya insanın izine rastlamadım. Yani buradan ilk söylediğim şeye geliyoruz; Immortals: Fenyx Rising sizi bir oyun alanı içerisine bırakıp gidiyor. Sonrası size kalmış. Bu oyun tarzı benim için sıkıntılı bir durum değilken, bazıları için son derece sıkıcı da olabilir.

Oynanış mekaniklerine yakından baktığımızda ise ilginç bir problem ile karşılaştım ve bu durumdan Ubisoft’a da bahsettim. Fenyx havadayken kaçınma hareketi yapabiliyor. Ama eğer ikinci zıplamanın ardından kaçınma hareketi yapmaya kalkarsanız Fenyx sadece aşağıya düşüyor. Eğer aksiyonun kesilmemesini istiyorsanız çift zıplamanın ardından kaçınma hareketi yapabilmelisiniz. Bakalım ana oyun çıktığında Ubisoft bu minik eklemeyi de yapacak mı?

Diğer bir önemli noktaysa süzülme mekaniği. Oyunda bir yerden başka bir yere gitmek için süzülebiliyorsunuz ama… Kontrol bana biraz sınırlı ve yavan geldi. Havadaki kontrol hakimiyetinin biraz geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer Ubisoft Immortals: Fenyx Rising’in mekaniksel açıdan iyi olmasını istiyorsa, bunlara el atmalı. Çünkü kimse böylesine akıcı bir oyunda hareketlerinin sınırlandırılmasını veya bir anda kesilmesini istemez.

Uzun sözün kısası Immortals: Fenyx Rising şimdiden Ubisoft’un hit oyunları arasına girmeye aday bir yapım. Tamamlandığını ve piyasaya sürüldüğünde kesinlikle denemek isteyeceğim bir yapım olmuş.

Cevap bırakın