Uber’in yeni CEO’su Dara Khosrowshahi

0

Uber’in uzun süredir devam eden CEO arayılı nihayete erdi; uluslararası ulaşım şebekesi servisinin başına getirilen isim Dara Khosrowshahi oldu. Daha önce yine bir ulaşım şirketi olan Expedia’nin CEO’luğunu üstlenen Khosrowshahi, gündemdeki isimler arasında yer almıyordu, bu nedenle sürpriz olarak nitelendirildi.

Uber CEO’luğu için General Electric CEO’su Jeff Immelt ile HP’den Meg Whitman isimleri öne çıkmıştı. Khosrowshahi tercihinde diğer iki adayın görüşmelerdeki tutumları etkili oldu. Örneğin Whitman, önceki CEO Travis Kalanick’in rolünün daha aşağıya çekilmesi şartını öne sürmüştü. Aksi taktirde görevi reddedeceğini belirtmişti. Pek de yumuşak bir geçiş olmayacağına işaret eden bu durumun yanı sıra diğer aday Immelt de görüşmelerden kendi isteğiyle çekildiğini duyurmuştu.

İsmi gizli tutuldu

İsmi gizli tutulan Khosrowshahi, Uber’in yeni CEO’su olarak önde gelen teknoloji şirketini daha da ileriye taşımak için çaba harcayacak. Ancak işinin pek de kolay olmadığı yorumları yapılıyor…

İşi hiç de kolay değil…

Khosrowshahi’nin gündemi bir hayli yoğun. Şirketin oldukça ‘zedeli’ durumdaki kurumsal imajının daha iyi hale getirilmesi yolunda çalışmalar söz konusu olacak. Kural tanımayan bir şirket anşayışına sahip olduğu yorumlarının ağır bastığı gözönüne alındığında Uber’in bazı yönlerde tavizler vermesi de beklentiler arasında.

Cevap bırakın