Uber’e İstanbul’da ceza yağdı

0

Uber’e Türkiye’de ceza şoku! Yolcu taşımacılığı uygulaması Uber’i kullanarak yolculuk yapan kimselere ve Uber ile yolcu taşıyan kimselere para cezası verildi.

İstanbul’da yolcu taşıyan 2 bin 873 sürücü ile uygulamayı kullanarak seyahat eden 6 bin 600 yolcu para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

İstanbul Emniyeti Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Sivil Trafik Amirliği, Uber üzerinden yolcu taşıyanlara 2 bin 628 TL ceza kesti. Yolculara ise İşareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” suçundan 292’şer lira para cezası uygulandı.

İstanbul’daki Uber araçlarının sayısının ise 4 bin olduğu kaydediliyor. Bu araçların 2 bini taksi. Diğer yandan Uber’e benzer bir sistem ile taşımacılık yapan Scotty uygulaması da ceza aldı. Scooty’de yolcular motosiklet ile taşınıyordu.

Uber, dünyada olduğu gibi İstanbul’da da dikkat çekici bir şekilde kullanıcı tabanını artırıyor. İstanbul’da, Uber kullanıcıları, gitmek istedikleri konuma taşımacılık yapabilecek olan yakınlarındaki araçları görüp onlarla buluşuyor, ardından da gitmek istedikleri noktaya ulaştırılıyorlar.

Sistemin tartışmalı yapısı dolayısıyla geçtiğimiz ay Londra’da yasaklanması, Arjantin gibi bazı ülkelerde kitlesel gösterilerle protesto edilmesi gibi vakalar söz konusu oluyor. Ayrıca Uber, geçtiğimiz yıl 57 milyon kullanıcısının bilgilerinin hack’lendiği doğrulamıştı.

Cevap bırakın