Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelUber 'sürücüsüz taksi' geliştiriyor!

  Uber ‘sürücüsüz taksi’ geliştiriyor!

  uber-car-750xx579-326-0-27_0_0Taksi uygulaması Uber, kendi kendine giden otomobil projesinin duyurusunu geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleştirmişti. AR-GE çalışmalarını devam ettirdiği bilinen ve Uber Advanced Technologies Center adlı kuruluşu duyuran Uber’in bu alandaki test aşamalarına dair ilk görüntüler de ABD’nin Pittsburgh şehrinde elde edildi.

  Görüntülenen Ford marka araç, üzerindeki Uber Advanced Technologies Center yazısı ile dikkat çekiyor. Aracın üst kısmında ise haritalama işlemi gerçekleştirmeye yaradığı tahmin edilen ve LIDAR olarak adlandırılan bir sistem bulunuyor. Bu sistemin sürekli döndüğü belirtiliyor.

  landscape-1432301603-uberResmi açıklama geldi

  Gelişme üzerine Uber sözcüsü Trina Smith, konuya açıklık getiren detayları paylaştı. Aracın kendi kendine gidebilen otomobiller konusunda yürütülen çalışmaların parçalarından biri olduğunu kaydeden Smith, temelde haritalama ve otonom sistemlerin güvenliğinin ölçümlendirilmesi odaklı bir çalışma olduğunu belirtti. Böylelikle çalışmaların gelecekte kendi kendine giden otomobiller için bir ön hazırlık olduğu netlik kazandı.

  5 bin metrekarelik alan kiralandı

  Uber’in kendi kendine gidebilen araç konusundaki çalışmaları, daha önce gerçekleştirilen bir anlaşma kapsamında Carnegie Mellon Üniversitesi robotik bölümü tarafından destekleniyor. Uber’in araştırma faaliyetleri için 5 bin metrekarelik alan kiraladığı da biliniyor. Geleceğin sürücüsüz taksileri için Uber tarafında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

  Geleceğin sürücüsüz araçlarına hazır olun!

  Google’ın da sürücüsüz araçlar konusunda yoğun çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Japon otomobil üreticisi Honda başta olmak üzere gelecekte bu teknolojiyi kullanıma sunmayı planlayan ve test süreçlerini de kapsayan çeşitli çalışmalar yürüten şirketler de bulunuyor. Geleceğin otomobillerine ilişkin gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN