Twitter’ın çok bilmediğimiz kuralları

0

Twitter, bildiğiniz üzere bir sosyal ağ platformudur. Bu platform kullanıcıların “tweet” diye adlandırılan en fazla 140 karakterlik metinleri paylaşmasını sağlayan bir iletişim aracıdır. Bu iletişim aracını doğru kullanabilmek için bazı kuralları vardır ve bu kurallara tüm kullanıcıların uyması istenir. Bu kuralların bazıları çok fazla bilinmemekte ve bilinmediği içinde de zaman zaman paylaşımlarda sıkıntılar oluşmaktadır. İşte bu yüzden Twitter kullanıcılarının deneyimini ve güvenliğini korumak için izin verilen içerik ve davranış türlerine bazı sınırlamalar getirilmiştir. Twitter Kuralları’nda ifade edilen politikalara tüm kullanıcılar uymak zorundadır. Bu kurallara uymamak, hesabınızın geçici olarak kilitlenmesine veya kalıcı olarak askıya alınmasına neden olabilir.

İçerik Sınırları ve Twitter Kullanımı

Twitter’da yayınlanabilecek içerik türlerine bazı sınırlamalar uygulanmaktadır. Twitter kendi sitesinde bu konuya şu şekilde yer vermektedir:

Ticari marka: Söz konusu kullanıcı adları üzerinde yasal hakkı bulunan veya ticari marka olarak bunların sahibi olan işletmeler ya da kişiler adına, kullanıcı adlarını yeniden düzenleme hakkımız saklıdır. İşletme isimlerini ve/veya logolarını başkalarını yanlış yönlendirmek için kullanan hesaplar, kalıcı olarak askıya alınabilir.

Telif hakkı: Açık ve eksiksiz biçimde iletilen telif hakkı ihlali bildirimlerine yanıt veririz. Telif hakkı prosedürlerimiz, Hizmet Şartları’nda açıklanmaktadır.

Grafik içerik: Profil resminizde veya başlık resminizde pornografik veya aşırı şiddet içeren medya kullanamazsınız. Twitter, hassas medya olarak işaretlenen Tweetlerde bazı grafik içerik biçimlerinin bulunmasına izin verebilir. İçerik ölümün açıkça sergilendiği görüntülere doğru sınır aşımında bulunursa, Twitter vefat edenlere saygı gereği içeriği kaldırmanızı rica edebilir.

Yasa dışı kullanım: Hizmetlerimiz, yasa dışı amaçlarla veya yasa dışı etkinliklerin sürdürülmesi için kullanılamaz. Uluslararası kullanıcılar, çevrimiçi davranış ve kabul edilebilir içerik konusundaki yerel yasaların hepsine uymayı taahhüt eder.

Twitter rozetlerinin kötü niyetli kullanımı: “Sponsorlu” veya “onaylanmış” başta olmak üzere Twitter rozetlerini Twitter tarafından sağlanmadıkça kullanamazsınız. Bu rozetleri profil fotoğraflarının, başlık fotoğraflarının bir parçası olarak veya yanıltma amacıyla Twitter ile ortaklığı düşündürecek şekilde kullanan hesaplar askıya alınabilir.

Taciz İçeren Davranış

İfade özgürlüğüne ve doğruları söylemenin gücüne inanıyoruz ama insanlar konuşmaktan korkar ve bu suretle sesler susturulursa, bu felsefemizin pek anlamı kalmaz. İnsanların çeşitli fikir ve inançlarını güvenle ifade edebileceklerini hissetmelerini temin etmek amacıyla, bir diğer kullanıcının sesini susturmak için sataşmak, tehdit etmek veya korku uyandırmak yoluyla taciz sınırını aşan davranışlara taviz vermeyiz.

Aşağıda açıklanan etkinliklerde bulunan ve bunlarla ilişkili hesaplar, geçici olarak kilitlenebilir ve/veya kalıcı olarak askıya alınabilir.

Şiddet içeren tehditler (doğrudan veya dolaylı): Tehdit etmek ve terörizmi desteklemek de dahil olmak üzere şiddet içeren tehditlerde bulunamaz veya şiddeti destekleyemezsiniz.

Taciz: Hedef gözeterek kötüye kullanım veya başkalarını taciz içeren davranışlarda bulunamaz ya da bu davranışları teşvik edemezsiniz. Taciz davranışlarını değerlendirirken göz önüne aldığımız faktörlerden bazıları şunlardır:

– bildirilen hesabın birincil amacının başkalarına kötüye kullanım veya taciz amaçlı mesaj göndermek olması;

– bildirilen davranışın tek taraflı olması veya tehdit içermesi;

– bildirilen hesabın diğer kişileri başka bir hesabı taciz etmeye teşvik etmesi;

– bildirilen hesabın bir hesaba birden çok hesaptan taciz içeren mesaj göndermesi.

Nefret davranışı: Irk, etnisite, ulusal köken, cinsel yönelim, cinsiyet, cinsel kimlik, dini bağlılık, yaş, engellilik durumu ya da hastalığa dayanarak diğer kişilere karşı şiddeti destekleyemez, doğrudan saldıramaz veya tehditlerde bulunamazsınız. Ayrıca, birincil amacı başkalarına zarar vermek olan, şu kategorilerdeki hesaplara izin vermeyiz.

Birden fazla hesapla taciz: Örtüşen kullanımlara sahip veya bir hesabın geçici ya da kalıcı askıya alınmasından kaçınmak amacıyla birden çok hesap oluşturmaya izin verilmez.

Gizli bilgiler: Başka kişilerin kredi kartı numarası, ev adresi veya Sosyal Sigorta/Kimlik Numarası gibi özel ve gizli bilgilerini, kendilerinin yazılı yetkisi ve onayı olmadan yayınlayamazsınız. Ayrıca, kişinin rızası olmadan çekilmiş veya dağıtılmış özel resim veya videolar gönderemezsiniz.

Taklitçilik: Twitter hizmetini; başkalarını taklit ederek yanlış yönlendirme, kafa karıştırma veya aldatma amacıyla kullanamazsınız.

Kendi kendine zarar verme: Twitter’da intiharı veya kendi kendine zarar vermeyi düşünen biriyle karşılaşabilirsiniz. Bir kişinin intiharı veya kendi kendine zarar vermeyi düşündüğü hakkında bildirim aldığımızda, ona yardımcı olmak üzere endişemizi ve Twitter’daki diğer kullanıcıların endişelerini bu kişiye bildirmek veya ruh sağlığı ortaklarımızın iletişim bilgileri başta olmak üzere ilgili kaynakları sağlamak gibi adımlar atabiliriz.

Spam

Twitter’daki kişileri, teknik taciz ve spam’den korumak için çaba gösteriyoruz. Aşağıda açıklanan etkinliklerde bulunan hesaplar, geçici olarak kilitlenebilir ve/veya kalıcı olarak askıya alınabilir.

Kullanıcı adı izinsiz kullanımı: Kullanıcı adlarını izinsiz kullanamazsınız. Altı aydan daha uzun bir süre boyunca etkin olmayan hesaplar, herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın kaldırılabilir. Hangi davranışların kullanıcı adını izinsiz kullanma amacıyla yapıldığını değerlendirirken, göz önüne aldığımız faktörlerden bazıları şunlardır:

– oluşturulan hesap sayısı;

– başkalarının söz konusu hesap isimlerini kullanmasına engel olmak amacıyla hesap oluşturma;

– satmak amacıyla hesap oluşturma ve

– üçüncü tarafların adına olan hesapları güncellemek ve sürdürmek adına söz konusu üçüncü taraf içeriği kaynaklarını kullanma.

Davet amaçlı spam: Tekrarlı ve toplu davet göndermek için twitter.com’un adres defteri kişi aktarma özelliğini kullanamazsınız.

Kullanıcı adlarını satma: Twitter kullanıcı adlarını satın alamaz veya satamazsınız.

Kötü Amaçlı Yazılım/Kimlik Hırsızlığı: Başka bir kişinin tarayıcısına veya bilgisayarına zarar vermek ya da çalışmasını aksatmak veya bir kişinin gizliliğine yönelik saldırı amacıyla kötü niyetli içerik yayınlayamaz veya bu tür içeriğe bağlantı oluşturamazsınız.

Spam: Başkalarına spam amaçlı gönderi yapmak için Twitter hizmetini kullanamazsınız. “Spam eylemi” teşkil eden hususlar, biz spam gönderen kişilerin yeni numara ve taktiklerine yanıt verdikçe oluşacaktır. Hangi davranışların spam gönderme amacıyla yapıldığını değerlendirirken, dikkate aldığımız faktörlerden bazıları şunlardır:

– kısa bir zaman dilimi içinde, özellikle otomatik yöntemler kullanarak çok fazla sayıda hesabı takip ettiyseniz ve/veya takibi bıraktıysanız (şiddetli takip edilen veya takipçi dalgalanması);

– profilinize daha fazla dikkat çekmek veya takipçi oluşturmak için kişileri tekrar tekrar takip ediyor ve takibi bırakıyorsanız;

– güncellemeleriniz, kişisel güncellemeler yerine, daha çok bağlantı güncellemelerinden oluşuyorsa;

– çok sayıda kişi sizi engelliyorsa;

– size karşı çok sayıda spam şikayeti yapılmışsa;-

– birden çok hesap üzerinden yinelenen içerik veya tek bir hesap üzerinden birden çok yinelenen güncelleme gönderiyorsanız;

– bir konu için # kullanarak birden çok ilgisiz güncelleme, gündem başlığı veya popüler başlık ya da sponsorlu gündem gönderiyorsanız;

– çok fazla sayıda yinelemeli yanıt veya bahseden gönderiyorsanız;

– çok fazla sayıda istenmeyen yanıt veya bahseden gönderiyorsanız;

– çok fazla sayıda ilgisiz kullanıcıyı listelere ekliyorsanız;

– tekrar tekrar sahte veya yanlış yönlendiren içerik oluşturuyorsanız;-

– rastgele veya şiddetli biçimde takip ediyor, Tweetleri beğeniyor veya Retweetliyorsanız;

– diğer kişilerin hesap bilgilerini (kişisel bilgiler, Tweetler, bağlantı vb.) kendinizinmiş gibi tekrar tekrar gönderiyorsanız;

– yanlış yönlendiren bağlantılar (ortaklık bağlantıları, kötü amaçlı yazılım/tıklamayla bilgi hırsızlığı yapılan sayfalar vb.) gönderiyorsanız;

– yanlış yönlendiren hesaplar veya hesap etkileşimleri oluşturuyorsanız;

– hesap etkileşimlerini satma veya satın alma faaliyetlerinde bulunuyorsanız (takipçileri, Retweetleri veya beğenileri satmak ya da satın almak gibi) ve

– size daha fazla takipçi sağlamayı vaat eden üçüncü taraf hizmetleri veya uygulamaları (takipçi treni, “kısa sürede daha fazla takipçi” öneren siteler veya hesabınıza otomatik olarak takipçi eklemeyi teklif eden siteler gibi) kullanıyor veya tanıtıyorsanız;

Askıya alınan hesapların yerine oluşturulan hesaplar, kalıcı olarak askıya alınır.

Soruşturma kapsamındaki hesaplar, kaliteyi korumak adına aramadan kaldırılabilir.

 

Cevap bırakın