Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaTwitter’ı daha etkili kullanmanın yolları

  Twitter’ı daha etkili kullanmanın yolları

  En etkili sosyal medya ağlarından birisi olan Twitter’da daha nüfuzlu olmak için biraz özverili biraz da sabırlı olmak gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler…

  Twitter
  Dengeli bir profil oluşturun
  Profilin sizi doğru yansıttığından emin olmak yapılacak ilk iş. Profil fotoğrafından başlayalım: Belki eğlenceli bir şeyler yazmak için komik bir profil fotoğrafı uygun olabilir ama işinizi ya da kendinizi ciddiye alıyorsanız, fotoğrafınızı da buna uygun seçmelisiniz.

  Hakkınızda kısmına bir özgeçmiş uzunluğunda metinlerle doldurmamakta fayda var, zira okumak isteyeni de kaçırmak istemezsiniz. İnsanlar hakkınızda daha fazla bilgi almak isterse; işinizin, şahsınızın ya da alter egonuzun düşüncelerini yansıtacak olan bu hesap, ilgili web sitelerini de hakkında kısmında içerse iyi olur.

  140 karakterde devr-i âlem
  Karakter sınırına takılmayın. Tweet’lerinizi atmadan önce not defteri benzeri bir araca yazarak üzerinde biraz düşünün. Gerçekten vermek istediğiniz etkiyi verebiliyor musunuz? Mümkünse bir süre birkaç alternatif yazın ve en beğendiğinizi tweet’leyin. Yazdığınız her şey bir reklam sloganı gibi olmak zorunda değil ama bir reklam sloganı kadar düşünülmüş tweet’lerin daha etkili olduğu da ortada. Bir de, elbette dil bilgisine dikkat etmekte fayda var.

  Tweet’lerinizi multimedya ile besleyin
  Bir olaydan bahsediyorsanız, elinizde varsa fotoğrafını, videosunu ya da olayla ilgili bir haberin bağlantısını da tweet’e ekleyin. Bu zaten kısıtlı olan metin alanını küçültecektir, ancak bazen imgeler sözlerden çok daha etkili olur.

  İnsanlarla iletişim kurun
  Unutmayın, karşınızdakiler de insan. Tamam, bazıları robot ama olsun. Biz büyük çoğunluğu insan diyelim, karşınızdakiyle saygı sevgi çerçevesinde konuşmanızı dileyelim. İlgilendiğiniz konulardaki insanları takip edin, beğendiğiniz, paylaşmak istediğiniz tweet’leri yeniden tweet’leyin (retweet ya da RT de denebilir), favoriye alın. Belirli aralıklarla takip etmeyi sevdiğiniz insanları bir tweet ile başkalarına tavsiye edin. İnsanlarla diyalog başlatın. Takipçi, hatta belki de yeni arkadaşlar kazanmak konusunda size büyük yardımı olacağını göreceksiniz.

  Hashtag message on speech bubble

  Hashtag nedir, Trending Topic nasıl oluyor?
  Başında diyez işareti bulunan kelimelere (#örnek) hashtag adı veriliyor. Bunların üzerine tıklandığında, aynısının konulduğu tüm diğer tweet’leri görebilmek mümkün. Bu da belirli konularda dünyanın neler düşündüğünü görebilmenizi sağlıyor.
  Trending Topic ise içinde hashtag olsa da olmasa da, en popüler konuları gösteriyor. Twitter’daki ayarlardan bunu ister Türkiye TT’lerine, ister dünya TT’lerine göre ayarlayabilir ve gündemi takip edebilirsiniz.

  Who unfollowed me

  Takibe takip?
  Bu da her sosyal medya hizmetinde karşılaşacağınız hashtag’lerden birisi olabilir. Yazmamın sebebi ise, Twitter’da kimlerin sizi takip etmeyi bıraktığını anlamanın bir yolu olması. Who.unfollowed.me benzeri hizmetleri kullanmaya başlayabilir ve belirli aralıklarla kontrol ederek takip listenizden çıkanları görebilirsiniz.

  Tweetdeck

  Daha etkili yönetim için Tweetdeck
  Twitter’ı kullanmak için belki de en az Twitter kadar güzel ve ücretsiz bir araç var. Tweetdeck ile bir tweet’i zamanlayarak gelecekte gönderilmesini sağlayabilir, birden çok Twitter hesabını kolayca kontrol edebilir ve Twitter’da olup bitenler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.
  Tweetdeck ekranı kolonlara bölerek çalışan bir hizmet. Bu kolonlara sahip olduğunuz hesapları ekleyerek, ana ekran akışlarını aynı anda görebilirsiniz. Ayrıca, bir kişinin hesabını, size gelen mesajları, sizden bahsedilen tweet’leri ve birçok akışı kolon olarak eklemeniz mümkün.

  Tam buradan atılan tweet’leri göster!
  Örneğin, tıpkı Google Alerts gibi bir ya da birden çok anahtar sözcüğe takip başlatabilirsiniz. Belirli coğrafi bir konumu (bunun için Google Haritalar benzeri bir araç kullanarak enlem boylam bulmanız gerekiyor) takibe alıp, bu konuma belli bir mesafeden (örneğin 1 km çapında) atılan tweet’leri görebilirsiniz. İçerisinde Google’ın çeviri hizmeti entegre olarak bulunan Tweetdeck ile yabancı takipçilerin yazdıklarını da kolayca tercüme edebilir, isterseniz başka dilde tweet de atabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN