Twitter’dan JPEG formatlı görsellere saygı!

0

Twitter bundan böyle JPEG formatındaki resimlerin görüntü kalitesiyle oynamayacak. İşte detaylar…

Mikro blog sitelerinin en popülerlerinden olan Twitter, görsel dosyalarının karşıya yüklenmesinde yeni bir düzenleme yoluna gitti. Söz konusu yenilik, fotoğrafçıların yüzünü güldürecek cinsten. Bundan böyle Twitter’a yüklediğiniz JPEG formatındaki dosyalarda kalite kaybı yaşanmayacak.

Twitter geliştiricilerinin imza attığı değişim, pek çok kullanıcıyı son derece memnun edecek. Bu güncellemeyle beraber görseller, görüntü kalitesinde düşüş olmadan yayınlanabilecek.

Nolan O’Brien, konuyla ilgili olarak sosyal medya profilinden açıklamalarda bulundu. Twitter mühendisi, bu yeniliği yansıtan örnek bir görsel paylaşmayı da ihmal etmedi. Bilindiği gibi eskiden, Twitter’a bir resim yüklendiğinde dosya, sıkıştırma işlemine tabi tutuluyordu.

Ancak bu uygulama kaldırıldı ve kullanıcıların platforma yüklemiş oldukları JPEG uzantılı fotoğraflar, bir daha Twitter sunucularında tekrar sıkıştırmaya mâruz kalmayacak. Bu sâyede, fotoğraflar orijinalliği bozulmadan yayınlanabilecek.

Öte yandan fotoğrafın nerede, ne zaman çekilmiş olduğu ve buna benzer bilgileri içeren EXIF verilerinin ilgili formattaki dosyalardan kaldırılması, hâlâ geçerliliğini koruyor.

JPEG görüntü kalitesinden ödün vermemek istiyorsanız, bu işlevi şimdilik yalnızca Twitter’ın web arayüzünden kullanabilirsiniz.

Söz konusu fonksiyonun, mobil arayüz için de sunulması bekleniyor.

Cevap bırakın