Twitter’da ülke bazlı içerik gizleme

0

Twitter kullanıcıları zaman zaman gizlenmiş bir Tweet veya hesaba rastladıklarında buna bir anlam veremeyebilirler. Fakat bunun sebebi o ülkedeki yerel kanunlardır. ABD dahil olmak üzere bir çok ülkede Tweet’lere ve/veya Twitter hesabı içeriğine etki eden kanunlar bulunmaktadır. İşte bu sebepten ötürü Twitter eğer yetkili bir merciden meşru ve kapsamı uygunca belirlenmiş bir talep alırsa o ülkedeki belirli bir içeriği gizlemek durumunda kalabiliyor. Bu bilgiyi verdikten sonra şimdi de aşağıda bu durumun nasıl gerçekleştiğini ve aşamalarını görelim.

Ülke bazlı içerik gizleme talebinde kullanıcıya bilgi verilir

Twitter, içerik gizleme talebini alır almaz kullanıcıyı bilgilendirme konusunda yasal bir engel yoksa (örneğin gizli mahkeme kararı), etkilenen kullanıcılarını duruma dair bilgilendirir. Aynı zamanda içeriğin gizlendiğini açık bir biçimde de diğer kullanıcılarına göstermektedir.

İçeriğin Gizlendiğini Nasıl Anlarsınız?

Gizlenmiş Tweet’ler:

“Tweet withheld

This Tweet from @username has been withheld in: Country. Learn more.“

Biçiminde bir mesajla karşılaştığınızda bağlantı gerçekleştirdiğiniz ülkede yasaklanmış bir Tweet ile karşılaştığınızı görebilirsiniz. Eğer kendi zaman akışınızda (yukarıda) veya başka bir kullanıcınınkinde (aşağıda) grileştirilmiş bir Tweet görüyorsanız, o Tweet’in ülkenizden erişilebilir olmadığı anlamına gelir.

Gizlenmiş hesaplar:

“@Username withheld

This account has been withheld in: Country. Learn more”

Benzer biçimde, eğer kendi zaman akışınızda (yukarıda) veya başka bir kullanıcınınkinde (aşağıda) grileştirilmiş bir kullanıcı görüyorsanız, o kullanıcı hesabına ülkenizden erişim engellenmiştir.

Nerede Olduğumu Nasıl Biliyorsunuz? Ya Twitter Ülkemi Yanlış Belirlediyse?

Twitter, sizin internete erişim için kullandığınız IP adresinizi ülkenizi belirlemek için kullanır. Yani sistem bu şekilde işlemektedir.

İçeriğin Gizlenmesini Nasıl Talep Edebilirim?

Eğer bir hükümeti veya kolluk kuvvetini temsil ediyor ve potansiyel yasa dışı içeriğin veya hesapların Twitter’dan kaldırılmasını istiyorsanız, ilk önce Twitter Kurallarını okumalısınız ve eğer uygulanabilirse Hizmet Şartları ihlali sebebi ile içeriğin incelenmesi talebinizi https://support.twitter.com/forms adresinden iletebilirsiniz.

Eğer daha önce talebiniz iletildiyse ve inceleme sonucunda söz konusu içeriğin Hizmet Şartlarını ihlal etmediğini belirten bir yanıt aldıysanız, https://support.twitter.com/forms/lawenforcement adresinden içeriğin gizlenmesi talebinizi tekrar iletebiliyorsunuz. Bu gönderimi yaptığınızda Twitter Destek Sistemi’nden talebinizin ulaştığına dair otomatik bir yanıt alacaksınız. Talebiniz değerlendirildiğinde ise size bir e-posta daha gönderilecek.

Eğer yaşadığınız ülkenin kanunlarına göre yasa dışı olduğu saptanan içerik veya hesapların gizlenmesi talebinizi bireysel başvuru yoluyla Twitter’a  iletmek istiyorsanız, talebinizin bir kopyasını 1-415-222-9958’e fakslayabilir veya incelenmesini arzu ettiğiniz Tweet’in tamamını ve/veya Twitter hesabını (örneğin: @safety) posta yoluyla aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz.

Twitter, Inc. c/o Trust & Safety – Legal Policy 1355 Market Street Suite 900 San Francisco, CA 94103 USA

Yukarıda belirtilen yöntemlerden herhangi biri aracılığıyla talep alınması kullanıcılara kolaylık sağlar.  Daha önce belirtildiği gibi, aksi yönde bir yasal zorunluluk olmadığı sürece (gizli mahkeme kararı gibi) etkilenen kullanıcılar içerik gizleme talebinin ulaşmasının ardından derhal haberdar edilirler. Söz konusu bilgilendirme yapılırken içerik kaldırma talebinin bir kopyası da gönderilir.

Bana Ait İçerik Gizlendiyse Ne Yapabilirim?

İçeriğin gizlenmesini talep eden isteğin ulaşmasının ardından, Twitter etkilenen kullanıcıları hesaplarındaki e-posta adresi aracılığıyla bilgi verir. Gizlenen Tweet’lerin ve/veya hesapların görsel belirteçlerle işaretlenmesine ek olarak, içerik sahibi kullanıcıya hangi içeriğinin gizleneceği ve talebin kaynağını da iletir. Temel teşkil eden talebe itiraz edip etmeme kararı kullanıcıya aittir. Ek olarak, kullanıcı söz konusu içeriği çevrimiçi tutmaya devam edebilir, bir veya daha fazla Tweet’i silebilir veya hesabını devre dışı bırakabilir.

Bu konuyla ilgili çok daha fazla genel bilgi için Twitter’ın Hizmet şartları ve Kurallar metinlerine göz atmanızı öneriyoruz.

Cevap bırakın