Twitter’da siyasi reklamların yayınlanmayacağı açıklandı

0

Popüler sosyal medya platformu Twitter’da, yaklaşan ABD Başkanlık Seçimi öncesinde siyasi içerikli reklamların yayınlanmayacağı duyuruldu.

Yaklaşan 2020 ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Twitter’da, reklam politikalarına yönelik bir dizi değişikliğe gidildiği açıklandı. Sosyal medya ağının CEO’su Jack Dorsey tarafından paylaşılan tweet serisiyle duyurulan ilk detaylar, temel olarak platform üzerinden bundan sonra siyasi içerikli reklamların yayınlanmayacağını teyit etti.

Konuyla ilgili nihai detayların 15 Kasım 2019 tarihine kadar paylaşılacağı bildirilirken Dorsey, söz konusu kararın nedenlerini birkaç noktaya değinerek aktardı.

Siyasi reklamların kamuoyuna yönelik yönlendirici, yanıltıcı, vb. olumsuz iletişim karakterlerine sahip olabileceği; Twitter’ın bu doğrultudaki önleyici mekanizmalarının çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalabileceği ifade edildi. Bu kapsamda meydana gelebilecek sorunların (oluşabilecek güven kaybı gibi) önüne geçilmesi adına siyasi reklamların yayınlanmaması kararı alındığı bildirildi.

Öte yandan Twitter CEO’su, ‘siyasi reklamların’ kapsamı hakkında da bazı ipuçları verdi. Örneğin seçmen kayıtlarının yapılmasını teşvik eden bir reklamın yayınlanabileceği ifade edildi.

Nihai olarak Twitter tarafından ön hazırlıkları tamamlanan siyasi reklam yayınlamama kararının, popüler sosyal medya ağında daha yanlış ya da yönlendirici daha az etki ve bilgi sorununa yol açabileceğini öngörmek mümkün.

Konuyla ilgili gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın