Twitter’da onaylanmış hesap krizi

0

Kullanıcılar bir süredir Twitter’da onaylanmış hesap sahibi olamıyor, bunun nedeni ise mikro blog ağındaki onaylama sisteminde değişikliğe gidilmesi yönündeki karar. Detaylar bir hayli ilginç…

Popüler mikro blog ağı Twitter’da son bir yıl içerisinde önemli değişiklikler yaşandı. Karakter sınırlarına getirilen önemli ölçüdeki esneklikten genel kullanım özelliklerine, ikonlara ve butonlara kadar sayısız konuda yenilikler sunan mikro blog ağı, bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda onaylanmış hesap özelliğine herkesin başvurabilmesine olanak tanıdı. Kullanıcı adlarının yanında mavi bir tick’le (mavi onay rozeti) vurgulanan onaylı hesaplar, sosyal medya ağındaki profillerin güvenilirliğine dair önemli bir argüman olarak kabul ediliyor.

Öte yandan Twitter’ın çeşitli krizlerlerin yaşanabildiği, her an koşulların değişebileceği dinamik bir yapıda olduğu da aşikar, işte bu noktadaki son örnek, doğrulanmış hesap sahibi bir kullanıcı kaynaklıydı…

Jason Kessler isimli kullanıcının ‘onaylanmış hesap’ sahibi olmasıyla birlikte aşırı sağcı ve ırkçı söylemlerde bulunarak tepki çekmişti. Twitter, doğrudan CEO’su Jack Dorsey’in ifadesiyle ‘probleme karşı harekette geç kalındığı’ itirafında bulunurken, onaylanmış hesap işlemlerinin durdurulduğu bilgisi paylaşıldı.

Bütün genel hesap doğrulamalarının askıya alındığı, yeni sistem için çalışmaların devam ettiği açıklandı.

Sosyal medya platformunun onaylanmış hesap çalışmalarına ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Ancak beklentiler, Twitter’da benzer gelişmelerin yaşanmaya devam edebileceği yönünde.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın