Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelTwitter'da Güvenlik Kılavuzu

  Twitter’da Güvenlik Kılavuzu

  Sosyal Medya mecraları içinde, 320 milyonun üstünde aylık aktif kullanıcısı bulunan Twitter’ın ülkemizde de oldukça  yoğun kullanıldığını görüyoruz. Twitter kullanıcıları farkında olmadan güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalabiliyorlar.

  Bu haftaki yazımda; Twitter hesabınızın güvenliğini sağlamak ve gizliliğini koruma konusunda küçük önerilerde bulunacağım.

  Güvenli Parola

  Sadece Twitter hesabı değil, diğer bütün sosyal medya hesapları kullanılırken; basit olmayan, kolay tahmin edilemeyecek, büyük küçük karakterlerin olduğu, sayısal karakter içeren ve minimum 8 karakterden oluşan bir parola seçilmesi, ilk etapta hesap güvenliğini sağlama konusunda etkili  olacaktır.

  2 adımlı giriş doğrulaması

  TwitterSecurity_011

  Twitter hesabınıza giriş yaparken, gerek cep telefonu numaranızı ve gerekse de akıllı telefon uygulamanızı kullanarak, giriş güvenliğinizi 2 adımlı yapma şansına sahipsiniz. Twitter, seçiminize göre hesabınıza giriş yaparken cep telefonunuza giriş kodu gönderebilir. Girişte şifrenizi doğru yazdığınızda cep telefonunuza bir de güvenlik konu gelecek,  bu kodu da girdikten sonra hesabınıza giriş yapıyor olacaksınız.

  TwitterSecurity_0112

  Diğer taraftan, Twitter hesabınıza giriş yaparken, eğer cep telefonunuzda her an açık twitter uygulaması kullanıyorsanız, farklı bir ortamdan hesabınıza giriş yapmak istediğinizde, halen açık olan cep telefonunuzdaki twitter uygulamasını kullanarak giriş yapma şansına sahipsiniz.  Twitter, hesabınıza farklı platformlardan giriş yapmak istediğinizde, öncelikle açık olan cep telefonundaki uygulamaya bir uyarı gönderecek, ancak ilgili uyarıyı kabul ettiğinizde farklı ortamlardan hesabınıza giriş yapıyor olacaksınız.

  Gizlilik

  Twitter_Security_011_1

  Twitter güvenliğinde önemli noktalardan birisi de atılan twitlerin kimler tarafından görüneceğine ve aynı zamanda konum bilgisinin olup olmayacağına karar vermektir. Tweet gizliliği seçildiğinde, sadece sizi takip eden kişiler attığınız tweetleri görebilecektir. Bu da kimlerin tweetlerinizi görebileceğinine karar vermenize sağlayacaktır. Aynı şekilde, twitter da güvenliğinizin sağlanması konusunda attığınız tweetlerde lokasyon bilgisinin olması ya da olmaması da önemlidir. Atılan tweetlerde lokasyon bilgisinin olmaması, güvenliğinizin korunması bakımından etkili olacaktır.

  İstenmeyen Takipçilerin Bloklanması

  Twitter’da takipçilerinizden rahatsız edenleri ya da takip etmesini istemediğiz profilleri bloklama hakkına sahipsiniz. Kişileri blokladığınızda aynı zamanda siz de onları takipten çıkmış olursunuz.

  Twitter’da mute (sessize alma)

  Twitter’da takip listenizdeki kişilerin tweetlerini, ilgili kişiye bloklamadan görmek istemediğinizde ‘sessize alma’ özelliğini kullanabilirsiniz. Çok fazla tweet paylaşan ya da kibarlıktan takip ettiğiniz hesabı ‘sessize al’ özelliği ile artık anasayfanızda görmezsiniz. Sessize aldığınız hesap, sizin yazdıklarınızı aynen okuyabilecek, fav ve rt yapabilecek fakat siz yazdıklarını görmeyeceksiniz.

  Sessize aldığınız kişi ya da hesap onu sessize aldığınızı göremez ve siz de istediğiniz anda mute’lama opsiyonunu geri alabilirsiniz.

  Sessize alma özelliğine, hesabın sayfasında ayarlar tuşuna (sağ köşedeki küçük çark) basarak erişebilirsiniz.

  İletişim Bilgilerini Temizleme

  Twitter_Security_011_2

  Twitter’da iletişim bilgilerinizi gizleyerek, bu bilgiler ile arandığınızda bulunmayı engelleyebilirsiniz. E-posta hesabınız veya telefon numaranız ile arama yapıldığında bulunmak istemiyorsanız, bu bilgiler ile erişilmeyi kapatabilirsiniz.

  3. Parti Uygulamaları Devre Dışı Bırakma

  Twitter_Security_011_3

  Twitter’da hesap güvenliğini en fazla tehlikeye atan bileşenlerin başında hesabınıza erişim sağlayan 3. parti uygulamalar gelir. Farkında olmadan izin verdiğinizi bir uygulama, hesabınızın ele geçirilmesine bile neden olabilir. Belli zamanlarda, hesabınıza erişim izni verdiğiniz 3. parti uygulamaları kontrol ederek, ne işe yaradığını bilmediğiniz uygulamaların erişim iznini kaldırmalısınız.

  Sponsor İçerikler

  Twitter_Security_011_44

  Twitter ayarlarında, sponsor içeriklere izin verdiğinizde, kullandığınız browser, ip, gezdiğiniz sayfa vs. gibi bilgilerin, twitter tarafından kaydedilmesine izin vermiş olursunuz. Bu bilgiler özellikle reklam verenler için oldukça önemli olduğundan, twitter içinde de önemlidir. Bu özelliği kapattığınızda, bilgilerinizin reklam verenlerle paylaşılmasınıda engellemiş olursunuz.

  Direk Mesaj Kontrolü

  Twitter_Security_011_45

  Twitter, DM olarak ifade edilen, direk mesajlaşma özelliği ile eğer istenirse profilinizi takip etmeyen kişilerden de direk mesaj alma fırsatı sunmakta. Bu özellik, çoğu zaman hesap güvenliğini tehlikeye atabilmektedir. Gönderilen direk mesajların içindeki zararlı linkler yüzünden, hesap ele geçirilebilmektedir. Bu özelliğin devre dışı kalmasında, hesap güvenliği açısından yarar vardır.

   

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN