Twitter’da güvende olmanızı sağlayacak 10 ipucu

0

Twitter kullanıcılarının hesaplarını çok daha güvenli bir halde kullanabilmeleri için bazı konulara dikkat etmeleri gereklidir. Twitter’da hesabınızı güvenli hale getirmek için önlemleri ne kadar sıkı tutarsanız tehlikelere karşı kendinizi çok daha güvenli hissedersiniz. Kolay tahmin edilemeyecek karmaşık bir şifreye sahip olmak, bilmediğiniz linkleri kesinlikle tıklamamak ve gerçek olmadığını düşündüğünüz hesaplardan gelen e-postaları açmamak alınabilecek önlemlerden öne çıkanlarıdır.

Hangi Konulara Dikkat Etmelisiniz?

1- Diğer web sitelerinde kullanmadığınız güçlü bir şifre Kullanın

Bir Twitter hesabı açarken ilk dikkat edilmesi gereken konu güvenli bir şifre oluşturma tarafıdır.

Yapılması gerekenler:

En az 10 karakterden oluşan bir şifre oluşturun. Ne kadar uzun olursa o kadar iyidir.

Büyük harf, küçük harf, sayılar ve sembollerden oluşan bir karışım kullanın.

Ziyaret ettiğiniz her web sitesi için farklı bir şifre kullanın.

Şifrenizi güvenli bir yerde saklayın. Tüm giriş bilgilerinizi güvenle saklamak için şifre yönetim yazılımı kullanabilirsiniz.

Yapılmaması gerekenler:

Şifrenizde telefon numarası, doğum günü vb. kişisel bilgiler kullanmayın.

“Şifre”, “fenerbahce” gibi takim ismi veya yaygın ifadeleri kullanmayın.

“abcd1234” veya “qwerty” gibi seriler kullanmayın.

Aynı şifreyi farklı web siteleri için tekrar kullanmayın. Twitter hesabı şifreniz, Twitter’a özel olmalıdır.

2-  Cep Telefonu İle Giriş Onaylama Kullanın

Giriş onaylama, hesabınız için ek bir güvenlik katmanıdır. Sadece şifreye güvenmektense giriş onaylama, Twitter hesabınıza sadece sizin eriştiğinizden emin olmanıza yardımcı olmak için ikinci bir denetim yolu sunar. Yalnızca şifrenize ve cep telefonunuza erişimi olan kişiler hesabınıza giriş yapabilir.

3-  Twitter.com’da Olduğunuzu Kontrol Edin

Kimlik hırsızlığı, birinin sizi Twitter kullanıcı adınızı, e-posta adresinizi veya telefon numaranızı ve şifrenizi vermeniz için kandırmasıdır. Genellikle hesabınızdan tüm takipçilerinize spam gönderirler. Genelde sahte bir giriş sayfasına giden bağlantıyla sizi kandırırlar. Twitter şifrenizi girmeniz her istendiğinde, hızlıca tarayıcınızın adres çubuğundaki bağlantıya bakın ve twitter.com’da olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, (bir arkadaşınızdan gelse bile) aldığınız Direkt Mesajda tuhaf görünen bir bağlantı varsa, bu bağlantıyı açmamanızı öneririz.

Kimlik hırsızlığı web siteleri genellikle tıpkı Twitter giriş sayfası gibi görünür, ancak bu web sitesi aslında Twitter değildir. Twitter alan adları her zaman temel alan adı olarak https://twitter.com/ adresini kullanır. Bazı Twitter giriş sayfası örnekleri:

https://twitter.com

https://twitter.com/login

4- Twitter Şifrenizi Sormak Amaçlı Sizinle Temas Kurmaz

Twitter hiçbir zaman e-posta, direkt mesaj veya yanıt ile şifrenizi istemez. Hiçbir zaman bir şey indirmenizi veya Twitter dışındaki bir web sitesine kaydolmanızı istemeyiz. Bizden olduğunu iddia eden ama bizden gelmeyen bir e-postanın ekini asla açmayın veya herhangi bir yazılım yüklemeyin.

Twitter, hesabınızın kimlik hırsızlığına uğradığından veya ele geçirildiğinden şüphelenirse hacker’ın hesabınızı kötüye kullanmasını engellemek amacıyla şifrenizi sıfırlayabilir. Bu durumda size e-posta ile twitter.com şifre sıfırlama bağlantısı gönderir.  Şifrenizi unutursanız kendiniz sıfırlayabilirsiniz.

5- Şifrenizi Hatırlamazsanız Ne Yapacaksınız ?

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız Hesap ayarlarınızda “Şifremi sıfırlamak için kişisel bilgilerimi iste” bölümünü seçerseniz, hatırlamadığınız şifrenizi yeniden tanımlanması için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı belirtmeniz istenir.

6-  Yeni  Bir Cihazdan Hesabınıza Giriş Yaparsanız e-Posta Uyarısı Alırsınız

Twitter hesabınıza yeni bir cihazdan ilk kez giriş yaptığınız zaman, size hesabınız için ek bir güvenlik katmanı olarak e-posta ile bildirim gönderir. Giriş e-posta uyarıları yalnızca iOS ve Android için Twitter, twitter.com ve mobil web üzerinden yapılan girişlerin ardından gönderilir.

Bu e-postalar sayesinde cihazdan giriş yapanın siz olduğunuzu onaylayabilirsiniz. Cihazdan giriş yapan siz değilseniz, hesabınızın güvenliğini sağlamak amacıyla Twitter şifrenizi hemen değiştirmekle başlayarak, bildirim e-postasındaki adımları izlemeniz gerekir.

7- Kullandığınız Tarayıcı Güncel Olmalı

Twitter hesabınıza şifrenizi girerken kullandığınız tarayıcınızın güncel durumda olduğundan emin olun. Ayrıca işletim sisteminiz de güvenlik açıklarına karşı güncel olmalıdır.

8- Üçüncü Parti Olarak Kullanılan Uygulamalara Dikkat

Twitter platformunda dış geliştiriciler tarafından Twitter hesaplarınızla kullanmanız için geliştirilmiş pek çok üçüncü parti uygulama bulunur. Ancak üçüncü parti uygulamalara hesabınızın erişimini vermeden önce dikkatli olmalısınız.

Bir üçüncü parti uygulamanın Twitter hesabınıza erişmesine izin vermek istiyorsanız, bunu yalnızca Twitter’ın OAuth metodunu kullanarak yapmanızı öneririz. OAuth güvenli bir bağlantı yöntemidir; Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi üçüncü partiye vermenizi gerektirmez. Bir uygulamada veya web sitesinde kullanıcı adınızın ve şifrenizin verilmesi istenirse özellikle dikkatli olmalısınız çünkü üçüncü parti uygulamalar, hesabınıza OAuth üzerinden erişim almak için kullanıcı adınıza ve şifrenize ihtiyaç duymaz. Kullanıcı adı ve şifrenizi başka birine verdiğinizde hesabının kontrolü tamamen o kişide olur ve sizi hesaptan atabilir veya hesabınızın askıya alınmasına neden olacak eylemler gerçekleştirebilir.

Hesabınıza erişimi bulunan üçüncü parti uygulamaları zaman zaman gözden geçirmenizi öneriyoruz. Tanımadığınız veya sizin adınıza Tweet gönderen uygulamaların erişimini hesap ayarlarınızdaki  Uygulamalar sekmesini ziyaret ederek kaldırabilirsiniz.

9- Hesabınızın Ele Geçirildiğini Düşünüyorsanız

Twitter hesabınızın başkaları tarafından ele geçirildiğini düşünüyorsanız  ve kimlik hırsızlığına maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, hızlı bir şekilde şifrenizi değiştirin ve Twitter’ın sayfasındaki “Hesabım ele geçirildi” alanındaki bilgilendirme talimatlarına gözatın.

10- %100 Güvenlik Yoktur

Ne kadar önlem alırsanız alın hiçbir zaman %100 güvende olamayacağınız asla unutmayın.

Cevap bırakın